משרד הביטחון ליצואני נשק: מתקיימת אכיפה מוגברת של עבירות שוחד לעובדי ציבור זרים

ביוני יפורסם דו"ח ה-OECD על פעילותה של ישראל למניעת שחיתות מאז 2015. בדו"ח הקודם נטען כי ישראל אינה יוזמת מספיק פעילות לחקירה ואיתור של מקרי שוחד

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבקרת בתערוכת נשק בהודו בוחנת רובה תבור ישראלי, ב-2014
מבקרת בתערוכת נשק בהודו בוחנת רובה תבור ישראלי, ב-2014צילום: רויטרס
גילי כהן
גילי כהן

מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במילואים אודי אדם, הפיץ לפני כשלושה שבועות מכתב אל כל יצואני הנשק, המבקש מהם לגבש כללים למניעת שחיתות בכל אחד מהארגונים. במשרד הדגישו כי מדובר במכתב רענון שנשלח ליצואנים מדי שנה, אך הבהירו כי לאחרונה מתקיימת אכיפה מוגברת בתחום.

"אבקש להעלות בפניכם את נושא מניעת השחיתות ולהדגיש את חשיבות הנקיטה באמצעים המכוונים להתמודד עם התופעה" כתב אדם. "כידוע, מדינת ישראל חברה באמנת הארגון OECD למאבק בשוחד של עובדי ציבור זרים בעסקאות בינלאומיות, ובאמנת האו"ם נגד שחיתות. בנוסף, עבירת מתן שוחד לעובד ציבור זר עוגנה בשנת 2008 בחוק העונשין הישראלי. מאז, ובמיוחד בתקופה האחרונה, מתקיימת אכיפה מוגברת בישראל בנוגע לעבירה זו", נכתב בפנייה אל אלפי יצואני הנשק הפועלים בישראל. לקריאת המכתב לחצו כאן

מנכ"ל משרד הביטחון אדםצילום: אליהו הרשקוביץ

הפצת המכתב מגיעה על רקע פרסומו בחודש הבא של דו"ח ה-OECD, שעוסק בפעילותה של ישראל למניעת שחיתות מאז פורסם דו"ח בנושא בשנת 2015. אז נטען כי ישראל אינה יוזמת מספיק פעילות לחקירה ואיתור של מקרי שוחד, ולא תובעת מספיק במקרים בהם עולים חשדות אלו. בנוגע לחשד לשחיתות בעסקות נשק ובנושאים ביטחוניים, המליצו ב-OECD למשרד הביטחון לנקוט בצעדים פורמליים בעת מתן רישיונות ייצוא ושיווק נשק.

בעקבות כך, בשנים האחרונות מחתימים במשרד הביטחון יצואני נשק על הצהרה כי "לא עסקו בעבר ולא יעסקו בעתיד בעבירת מתן שוחד לעובדי ציבור זרים". כמו כן, ברישיונות נוסף תנאי המתייחס לאיסור מתן שוחד, ובמשרד הביטחון הזהירו כי הפרתו עלולה להביא לביטול הרישיון.

אף על פי כן, האחריות לגיבוש התוכנית למניעת שחיתות ("אמצעי ציות") מוטלת על סוחר הנשק, ומשרד הביטחון לא מבקש לאשרה או לפקח עליה. המשרד רק ממליץ על קיומם של מרכיבים מרכזיים בתוכנית שנועדה למנוע שחיתות, בהם גיבוש מדיניות מוצהרת למניעת שחיתות; מינוי קצין האחראי למנוע שחיתות ולהדריך עובדים בתחום; קביעת הנחיות וכללים ברורים בנוגע למתנות, תרומות ואירוח עובדי הארגון; וכן קביעת אמצעים משמעתיים במקרה שעובדים הפרו את ההוראות שנקבעו על ידי הארגון. "אבקש לחזור ולקרוא ליצואנים ביטחוניים אשר טרם עשו כן, לאמץ בהקדם אמצעי ציות מתאימים למניעת שחיתות", כתב מנכ"ל משרד הביטחון לסוחרי הנשק הישראלים. הוא הדגיש כי ישנה "חשיבות בגיבוש אמצעי ציות למניעת שחיתות, ובעמידה בסטנדרטים בינלאומיים מקובלים, בהוראות הדין הישראלי, ובתנאי רישיונות שיווק וייצוא בכל הנוגע לעבירת מתן שוחד לעובד ציבור זר".

בימים אלו חוקרת המשטרה את חברת "דיפנסיב שילד", שנמצאת בין היתר בבעלות גל הירש, בחשד למעורבות בעבירות שוחד, מרמה והלבנת הון בעסקאות שבוצעו בגיאורגיה. החברה עוסקת בייעוץ בנושאי ביטחון וביטחון פנים, והיא בעלת רישיון ייצוא מטעם משרד הביטחון. בשנה שעברה נחקר באזהרה הירש, יחד עם עובדים בכירים בחברה, בחשד שזכו באחד הפרויקטים שביצעה החברה בזכות שוחד שהועבר לשר ההגנה הגיאורגי לשעבר, דוד קאזרשווילי.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "תוכנית ציות למניעת שחיתות נועדה לוודא קיום מחויבויותיה לפי הדין בכל הנוגע למניעת שחיתות ומתן שוחד לעובדי ציבור זרים. חלק גדול מהיצואנים הביטחוניים הרשומים, אלה האחראים לכ-95% מהיצוא הביטחוני מישראל, מחוייבים על ידי משרד הביטחון בגיבושה ויישומה של תוכנית כאמור, כתנאי לקבלת רישיונות שיווק ויצוא ביטחוני, ואכן עשו זאת". לפי הודעת המשרד, "משרד הביטחון פועל בשנים האחרונות בנושא מניעת שחיתות ומתן שוחד לעובדי ציבור זרים. המשרד ערך, בין היתר, פעולות שונות להעלאת מודעות בנושא וכן שילב התניות בנושא זה במסגרת בקשות לרישיונות שיווק ויצוא ביטחוני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"