המדינה תקדם כ-2,100 יחידות דיור בשטחים, חלקן מחוץ לגושי ההתנחלויות

בהנהגת המתנחלים קיוו לאישור הקמת אלפי יחידות דיור נוספות, אך לפי גורמים המעורים בפרטים, בישיבה בלשכת ראש הממשלה החליטו להוריד את מספר יחידות הדיור שיעלו לדיון במועצת התכנון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יחידות דיור חדשות במעלה אדומים, בינואר
יחידות דיור חדשות במעלה אדומים, בינוארצילום: גיל כהן מגן

מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי פרסמה הבוקר (שישי) את סדר יומה לקראת דיון שייערך בשבוע הבא, ובו תקודם בנייתן של כ-2,100 יחידות דיור ברחבי הגדה המערבית, כ-1,500 מהן בתוך הגושים והיתר מחוצה להם. מנהיגי המתנחלים התאכזבו מכיוון שהתכוננו לישיבה זמן רב ותלו בה תקוות לאישור תוכניות נרחבות יותר.

מדובר באישורים תכנוניים שיקדמו משמעותית בניית יחידות דיור בהתנחלויות רבות. חלק מהתוכניות יהיו מחוץ לשטחים המכונים גושי ההתיישבות, בין היתר בסוסיא שבדרום הגדה, בבית אל שבמרכז הגדה וברבבה שבצפונה. עם זאת, חלק ניכר מהתכנון שצפוי להיות מאושר מתמקד במעלה אדומים ובאריאל.

פרסום סדר היום נעשה לאחר שבלשכת ראש הממשלה התקיים אמש דיון לקראת כינוסה של מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי. המתנחלים לטשו אל הישיבה עיניים מזה שבועות, כשבין היתר קיוו במועצות האזוריות ובמועצת יש"ע להסדרת מאחזים בלתי-חוקיים בדיעבד ולאישור בניית אלפי יחידות דיור.

זוהי ישיבה תכנונית משמעותית ראשונה במועצה מאז כניסתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לתפקידו ב-20 בינואר, והמתנחלים קיוו שנוכח ההבנות מולו יתאפשר בפועל קידום תוכניות רבות שהממשל הקודם בוושינגטון התנגד לקידומן.

בהנהגת המתנחלים סיפרו בימים האחרונים כי הם מצפים "למספר חמש ספרתי" של יחידות דיור, כלומר - אישור בניית עשרות אלפי יחידות דיור בכל רחבי הגדה המערבית - בגושים ומחוץ להם. עם זאת, שני גורמים המעורים בפרטים אמרו ל"הארץ" כי בישיבה אתמול בלשכת ראש הממשלה הוחלט לצמצם את כמות יחידות הדיור שיידונו במועצה. כעת, בהנהגת המתנחלים מקווים שיאושרו תוכניות המכילות 5,000 יחידות דיור לפחות.

גורם המעורה בפרטים אמר כי המועצה אמורה היתה לדון בקידום בניית אלפי יחידות דיור חדשות בשטחים - ושחלק ניכר מהן ירד מסדר היום לאחר הישיבה אצל ראש הממשלה. הוא הוסיף כי רבות מיחידות הדיור שהיו אמורות לעלות לדיון אינן יחידות דיור חדשות, אלא קידום של תוכניות שהתעכבו בשל ביורוקרטיה וכי אחרות הן יחידות דיור שקיימות כיום בפועל ואישורן במועצה רק יסדיר את מעמדן בדיעבד. המועצה תדון עוד בין השאר בהסדרתו בדיעבד וכפי הנראה אף בהרחבתו של המאחז כרם רעים שבמטה בנימין.

לפני כניסת השבת מתחו חלק ממנהיגי המתנחלים ביקורת על סדר היום שפרסמה המועצה וטענו כי מדובר בהמשך הקפאת הבניה. ״ראש הממשלה מנסה לייצר הקפאת בניה בהתנדבות, אחרי .8 השנים של אובמה תקופת הקפאה חדשה לא תעבור״, כתב יוסי דגן, יושב ראש המועצה האזורית שומרון, ״ראש הממשלה בחר לדחות את רוב בקשות הבניה של היישובים ביהודה ושומרון".

בלשכת רה״מ הביעו כעס רב לגבי הטענות. "גם חזרה על שקר לא הופכת אותו לנכון. המדיניות שנקבעה בקבינט מאד ברורה: יקודם תכנון בצמוד לשטח הבנוי של ההתנחלויות ויתבצע אישור תכניות כל שלושה חודשים. אין מי שדואג להתיישבות יותר מראש הממשלה נתניהו והוא עושה זאת תוך שמירה מושכלת גם על האינטרסים הלאומיים והבינלאומיים של מדינת ישראל", כתבו בלשכת נתניהו.

ממועצת יש"ע נמסר: "אנו מברכים על חידוש עבודת ועדת התכנון, אולם לצערנו ראשי הרשויות לא שותפו בדיונים לקראת הכנתה וחסרות בה הרבה תכניות על מנת לענות על הצורך הגדול שקיים בהתיישבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ