כחלון: יש לחץ של הממשל האמריקאי על ישראל לקדם הסכם עם הפלסטינים

יממה לפני הגעת ג'ראד קושנר לשיחות בירושלים וברמאללה, אמר שר האוצר כי "כולם מבינים שבסוף יהיו שתי מדינות". הוא סייג והוסיף כי משיחות שקיים עם הפלסטינים התרשם כי הם "לא בשלים להסכם מדיני"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

יממה לפני הגעתו של יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ג'ארד קושנר, לשיחות בירושלים וברמאללה, אמר היום (שלישי) שר האוצר משה כחלון כי הממשל האמריקאי מפעיל לחץ על ישראל להתקדם לכיוון הסכם שלום עם הפלסטינים. "יש לחץ אמריקאי גדול לקדם הסכם", אמר כחלון בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי, "משהו קורה. הממשל האמריקאי מרגיש שהיא יכול להביא הסכם, אולי בגלל הקשרים הטובים עם ממשלת ישראל שמאפשרים לטראמפ להשפיע יותר מאשר בתקופת אובמה".

כחלון דיבר בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי בשעה שבירושלים נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשליח האמריקאי ג'ייסון גרינבלט. הפגישה בין השניים נועדה להכין את הפגישה שתתקיים מחר בין נתניהו לבין חתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, שמשמש גם כיועצו הבכיר וממונה מטעמו על תיק תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. לפני הפגישה עם נתניהו נועד גרינבלט עם יועצו של ראש הממשלה יצחק מולכו וקיים פגישות ברמאללה עם יועציו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). הפגישה בין נתניהו לגרינבלט נמשכה שעתיים והשתתפו בה גם יועצו של ראש הממשלה יצחק מולכו ושגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר. לאחר הפגישה סירבה לשכת ראש הממשלה למסור פרטים על תכניה.

שר האוצר ציין בכנס הרצליה כי הוא סבור שנתניהו מעוניין לחדש את שיחות השלום עם הפלסטינים. הוא הדגיש כי הפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא שתי מדינות לשני עמים, אולם הוסיף כי הוא בספק אם שני הצדדים בשלים להגיע להסדר קבע בעת הזו.

"כולם מבינים שבסוף יהיו שתי מדינות אבל לא רוצים להגיד שהם מבינים", אמר כחלון, "בסופו של תהליך זה מה שיקרה באזור שלנו. אני לא רואה את זה קורה מחר, אבל בחזון זה מה שיקרה". שר האוצר הוסיף כי "אני חושב שהפלסטינים לא בשלים להסכם מדיני. אני התרשמתי כך משיחות איתם. מי צודק ביננו לבינם? האמת איפשהו באמצע. הם עצמם אומרים – תנו לנו לעבור את השנים האלה, יש לנו בעיות פנימיות, בעיות עם עזה וכו'. אני לא רואה אותם הולכים עכשיו לכיוון של הסכם".

השר כחלון בכנס הרצליה, היוםצילום: חגי פריד

קושנר ייפגש מחר עם נתניהו בירושלים ועם עבאס ברמאללה כדי לשמוע משניהם כיצד הם מעוניינים להתקדם לקראת חידוש תהליך השלום. קושנר וגרינבלט מעוניינים גם לשמוע משני המנהיגים את עמדותיהם בסוגיות הליבה השונות – גבולות, ביטחון, פליטים, ירושלים, התנחלויות ועוד – כדי למפות את הפערים בין הצדדים בכל נושא. אחד הרעיונות שנבחנים בבית הלבן בימים אלה הוא גיבוש של מסמך עקרונות אמריקאי לפתרון סוגיות הליבה שעל בסיסו יתחדשו שיחות השלום.

הפגישות של גרינבלט וקושנר עם נתניהו יגיעו על רקע תחילת עבודות הכשרת הקרקע היום לבניית ההתנחלויות החדשה "עמיחי" עבור מפוני המאחז הבלתי חוקי עמונה. בשעות הבוקר צייץ נתניהו בחשבון הטוויטר שלו כי הוא ראש הממשלה הראשון מזה עשרות שנים שמקים התנחלויות חדשה בגדה המערבית. הוא הוסיף כי "לא היתה ולא תהיה ממשלה טובה יותר" עבור מפעל ההתנחלויות מאשר הממשלה בראשה הוא עומד בימים אלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ