אונסק"ו: מערת המכפלה והעיר העתיקה של חברון הן אתרי מורשת פלסטיניים

חרף מאמצים דיפלומטיים של ישראל וארה"ב, לא גויסו די מדינות להתנגדות להחלטה. עוד נקבע, כי מערת המכפלה והעיר העתיקה נמצאים בסכנה חמורה של פגיעה. רה"מ נתניהו: החלטה הזויה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתחם מערת המכפלה בחברון, ב-2015
מתחם מערת המכפלה בחברון, ב-2015 צילום: מוטי מילרוד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ועדת המורשת העולמית של ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם - אונסק"ו - החליטה היום (שישי) כי מערת המכפלה והעיר העתיקה של חברון הינן אתרי מורשת פלסטיינים. חרף מאמצים דיפלומטיים אינטנסיביים בשבועות האחרונים, ישראל וארה"ב לא הצליחו לגייס די מדינות שיצביעו נגד ויסכלו את העברת ההחלטה. 12 מדינות תמכו בהחלטה, שלוש מדינות התנגדו ושש מדינות נמנעו.

הצעת ההחלטה הפלסטינית כוללת שני סעיפים מרכזיים. הראשון קובע כי מערת המכפלה והעיר העתיקה של חברון הן אתרי מורשת פלסטינים ויירשמו ככאלה ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. הסעיף השני קובע כי מערת המכפלה והעיר העתיקה יוגדרו כאתרי מורשת שנמצאים בסכנה חמורה של פגיעה. משמעות הדבר היא שמדי שנה יתקיימו דיונים ויתקבלו החלטות בעניינן בישיבות הועד המנהל של וועדת המורשת של אונסק"ו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להחלטה. "עוד החלטה הזויה של אונסק״ו", כתב נתניהו בהודעה, "לא אתר יהודי?! מי קבור שם - אברהם, יצחק ויעקב. שרה, רבקה ולאה. האבות והאימהות שלנו! והאתר בסכנה? הרי רק במקומות שבהם ישראל נמצאת, כמו חברון, מובטח חופש דת לכולם. במזרח התיכון מפוצצים את המסגדים, הכנסיות, בתי הכנסת, בכל שאר המקומות - במקומות בהם ישראל לא נמצאת".‎

נשיא המדינה, ראובן ריבלין הצטרף לדברים. "ההחלטה של אונסק״ו מוכיחה שוב כי מדובר בגוף הנחוש להמשיך ולהפיץ שקרים אנטי-יהודיים בעודו דבק בשתיקתו בשעה שהמורשת האזורית נמחקת על ידי קיצוניים ברוטאליים", אמר ריבלין.

שר החינוך נפתלי בנט הגיב גם הוא. "מאכזב ומביש לראות איך פעם אחר פעם ארגון אונסק"ו מכחיש את ההיסטוריה ומעוות את המציאות כדי לשרת, בצורה מודעת, את המנסים למחוק את המדינה היהודית מעל המפה", כתב בנט בהודעה. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר: "אונסקו הוא ארגון מוטה פוליטית, מביש ואנטישמי, שההחלטות המתקבלות בו הן שערורייתיות", אמר ליברמן.

שרת המשפטים איילת שקד הצטרפה למגנים. "החלטת אונסקו היא עוד כתם על הארגון הבינלאומי ועל כל אחת מהמדינות שהצביעו בעדה", אמרה. סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הוסיפה: "זהו אות קלון לאונסק"ו שפעם אחר פעם מעדיף לעמוד לצד השקר".

לפי נוהלי ועדת המורשת של אונסק"ו ישראל היתה צריכה לגייס לפחות שליש מהמדינות שיצביעו, לתמוך בעמדתה ולהתנגד להצעת ההחלטה הפלסטינית. ישראל וארה"ב הפעילו בימים האחרונים לחצים רבים על המדינות החברות בוועדת המורשת ועל מזכירות אונסק"ו שההצבעה תהיה חשאית ותתקיים מאחורי פרגוד. שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי אף התקשרה באופן אישי לבכירים בכמה מדינות שחברות בוועדה וביקשה לתמוך בהצבעה חשאית. ישראל וארה"ב סברו כי קיום הצבעה חשאית לחלוטין מאחורי פרגוד תאפשר לכמה מדינות, כולל מדינה ערבית אחת להצביע נגד הפלסטינים בלי סיכון שישלמו על כך מחיר פוליטי.

במהלך הישיבה הבוקר ביקשו שלוש מדינות לקיים הצבעה חשאית דבר שלפי נוהלי אונסק"ו אמור לחייב הצבעה חשאית. אלא ששגרירי כמה מדינות ערביות דרשו הצבעה שמית גלויה וניסו לסכל את ההצבעה החשאית. היועצת המשפטית של ועדת המורשת של אונסק"ו קבעה כי תתקיים הצבעה חשאית בהתאם לנוהלים.

אלא שאז החל עימות חריף בין שגריר ישראל כרמל שאמה-הכהן לשגריר הפלסטיני ולשגריר לבנון. העימות החל כאשר השגריר שאמה-הכהן גילה שההצבעה תהיה חשאית באופן חלקי – כלומר – המדינות המצביעות לא יתבקשו לומר את אופן הצבעתן באופן פומבי אולם ההצבעה לא תהיה מאחורי פרגוד, מה שיגרום לכך שמדינות ששוקלות להצביע נגד יחששו שמדינות אחרות יראו איזה פתק הן מכניסות למעטפה.

הוויכוח על אופן ההצבעה החשאית התפתח לחילופי צעקות בין שגריר ישראל לשגריר הפלסטיני והלבנוני. השגריר שאמה-הכהן אף הגיע ליו"ר הישיבה על בימת האירוע וטען כי הוא הפר את ההבטחה שנתן לו בנוגע להצבעה מאחורי פרגוד. בשלב מסוים של הוויכוח אף דרש השגריר הלבנוני לקרוא למאבטחים כדי להרחיק את השגריר הישראלי.

לבסוף התקיימה הצבעה חשאית למחצה כאשר בזה אחר זה ניגשו 21 המדינות החברות בוועדת המורשת ושלשלו מעטה לקלפי שהוצבה באולם. אחרי כמה דקות נספרו התוצאות והתברר כי ישראל לא הצליחה לגייס די קולות כדי לסכל את המהלך הפלסטיני. "בניגוד לסיכום עם היו"ר הפולני שהבטיח לדאוג שההצבעה החשאית תיערך מאחורי פרגוד נערכה ההצבעה 'החשאית' לעיני כל באמצע האולם כשמסביב כל מצביע עשרות עיניים ומעליו עשרות מצלמות", אמר דיפלומט ישראלי בכיר. "זה סגר את האפשרות שאותה מדינה ערבית ומדינות אחרות יצביעו עבורנו".

שגריר ישראל כרמל שאמה-הכהן פתח את נאומו בציניות כאשר שיגר ברכות לראש עיריית חברון תייסיר אבו סניינה שישב באולם. "מדובר בטרוריסט שהיה חבר בחוליה שרצחה בשנות ה-80 שישה ישראלים בדם קר. ממש כבוד גדול לאונסק"ו", אמר שאמה-הכהן. "הפלסטינים חוגגים אבל לא הם ולא אונסק"ו לא יזכו אפילו לשים את השלט הקטן עם הלוגו שלהם שמוצב על כל אתר מורשת אחר בעולם. זה יהיה אתר מורשת עולמית וירטואלי בנדמה לי".

לאחר שמכשיר הטלפון של שאמה-הכהן צלצל כמה פעמים במהלך נאומו הוא אמר בציניות כי האדם שהתקשר אליו היה השרברב שהגיע לתקן תקלה בשירותים בביתו. "זה נושא הרבה יותר משמעותי וחשוב מההחלטה שכרגע אימצתם כאן", אמר שאמה-הכהן.

כרמל-שאמה הכהן בחודש אוקטובר האחרון, ועדת המורשת העולמית של אונסקו אימצה החלטה בנושא ירושלים שמתעלמת מהקשר של היהדות והר הבית. עשר מדינות הצביעו בעד ההחלטה, שמונה נמנעו, שתי מדינות הצביעו נגד ומדינה אחת נעדרה מההצבעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ