חוות דעת: חלק מההתנחלות החדשה למפוני עמונה נבנית על שטח פלסטיני פרטי

חוות הדעת, שהוכנה על ידי מומחה לפענוח תצלומי אוויר והוגשה לבג"ץ, מראה כי חקלאים עיבדו לאורך שנים חלקת אדמה בת 14 דונמים בשטח ההתנחלות החדשה עמיחי

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העבודות להקמת ההתנחלות החדשה עמיחי, יוני
העבודות להקמת ההתנחלות החדשה עמיחי, יוניצילום: אוליבייה פיטוסי
יותם ברגר
יותם ברגר

חלק מהשטח עליו בונה המדינה התנחלות חדשה עבור מפוני עמונה הוא שטח פלסטיני פרטי, כך עולה מחוות דעת אשר הוגשה לאחרונה לבג"ץ. חוות הדעת מתייחסת לחלקת אדמה בת 14 דונמים הכלולה בשטח ההתנחלות החדשה עמיחי אשר הוכרזה בשנה שעברה כאדמת מדינה. החלקה נמצאת מדרום לכביש גישה להתנחלות.

חוות הדעת, שהוכנה לבקשת עותרים פלסטינים נגד הקמת ההתנחלות החדשה, מתבססת על תצלומי אוויר משנות ה-90, המראים כי הקרקע של ההתנחלות החדשה היתה מעובדת. על פי דין הקרקעות בגדה, הנשען על הדין העותמאני, עיבודה של קרקע מעיד על בעלות. לכן, עדויות על עיבודה של חלקת אדמה לאורך השנים מצביעות על היותה קרקע פרטית פלסטינית. הדין הצבאי הישראלי בגדה אוסר על הכרזת אדמות מדינה במקום שבו נמצאת קרקע פלסטינית פרטית, ובהתאם לחוות הדעת, ייתכן כי ההכרזה על האזור כאדמות מדינה בשנה שעברה לא עמדה בתנאים הנדרשים.

את חוות הדעת המקצועית חיבר לבקשת העותרים ד"ר יצחק שאולי ממכון שדות – שמאי מקרקעין, בוגר הטכניון, בעל קורס לעדים מומחים, קצין צה"ל לשעבר בתחום מחקר ופענוח תצלומי אוויר והבעלים של חברת שדות שעושה פרויקטים למיפוי וסקרים מצילומי אוויר מאז שנת 1976. בחוות הדעת ציין שאולי כי מדובר באופן חד-משמעי בחלקת אדמה מעובדת, ולא נטושה.

באשר לתצלום מ-97' נכתב: "בתצלום זה, השטח הנדרש לבדיקה נראה בבירור כשטח חקלאי; בטרסות רחבות, אשר הוכשר במעשה אדם ונעשו בו פעולות כגון סיקול, יישור ועיבוד חקלאי. כל השטח נראה כמשמש לעיבוד חקלאי, ביחידה אחת רציפה, למעט קירות הטרסות הקיימות עקב המבנה הטופוגרפי של השטח. כל תחום השטח הנבדק מאופיין בטרסות רחבות ומסוקלות המשמשות לעיבוד חקלאי ללא שטח טרשים וללא שטח סלעי שלא ניתן לעיבוד חקלאי". פני השטח מציגים תמונה דומה גם בתצלומי אוויר מאוחרים יותר; בשנים 1999, 2001 ו-2002.

בסיכום חוות הדעת נכתב: "לאורך כל השנים הנבדקות, בין 1997 עד, וכולל, 2002 – נמצא על ידי התחום הנבדק כשטח חקלאי מובהק; עם טרסות רחבות, אשר הוכשרו לעיבוד חקלאי וסוקלו במעשה ידי אדם. לאורך כל השנים הנבדקות, התחום הנבדק נמצא כיחידה מוכשרת אחת ורציפה המשמשת לעיבוד חקלאי".

לצד חוות הדעת, הועברו גם מסמכים מתקופת שליטת האימפריה העותמאנית בגדה המערבית, המעידים לכאורה על זיקתו לשטח של פלסטיני תושב האזור. הפלסטיני טוען לבעלות על החלקה המדוברת, וכן מעיד כי עברה עיבוד.

בהתנחלות עמיחי, המוקמת על קרקע סמוכה לשילה במרכז הגדה המערבית, צפויות לקום 102 יחידות דיור עבור משפחות המאחז הלא חוקי עמונה, על שטח כולל של כ-200 דונמים. המאחז פונה בחודש פברואר, לאחר שבג"ץ פסק כי הוקם כולו על קרקע פלסטינית פרטית.

דרור אטקס מארגון "כרם נבות", המתמחה בדיני הקרקעות בגדה המערבית, טוען כי ישנם 17 דונם נוספים בשטח התוכנית, שהיו מעובדים בשנים הללו. בידי אטקס תצלומי אוויר התומכים בטענה זו, אך להבדיל מ-14 הדונמים המדוברים לגביהם לא ניתנה חוות דעת של מומחה. "כאשר בודקים את אופן העבודה של צוות אדמות סקר, שמיפה מחדש את האדמות שישראל טוענת עתה שהן אדמות מדינה, מתגלה כי מתוך ה-205 דונם שהוקצו להתנחלות עמיחי, לפחות 31 דונם היו מעובדים על ידי פלסטינים עד פרוץ האינתיפאדה השנייה", אמר אטקס.

יו"ר ארגון כרם נבות טוען כי עיבוד האדמות נפסק בשנות ה-2000. "האינתיפאדה השנייה היא שאפשרה למתנחלים באזור שילה לחסום את גישתם של בעלי הקרקעות הפלסטינים לכל עמק ג'אלוד – מה שהביא באופן בלתי נמנע להפסקת עיבודם של שטחים נרחבים, ובתוכם גם אותם שטחים שהמינהל האזרחי טוען עתה בחוסר תום לב קיצוני כי הם אדמות מדינה".

העתירה הוגשה בשבוע שעבר בידי פלסטיני תושב האזור וארגון "חקל", בדרישה לעכב את קידום הקמת ההתנחלות עמיחי באזור. "באמצעות לוליינות משפטית, הרחוקה משלטון החוק, מכשירה מדינת ישראל הרס חקלאות טרסות מסורתית בת אלף שנים", אמרה ל"הארץ" עורכת הדין המייצגת בעתירה מטעם חקל, קמר משרקי.

המינהל האזרחי מסר בתגובה כי "המסמכים המוזכרים בפניית הכתב הוגשו במסגרת העתירה בנושא. תגובת המדינה תימסר בבית המשפט, כמקובל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"