המדינה מקדמת בנייה שתסכל רצף בין מזרח ירושלים לרמאללה

התוכנית להקמת שכונה בת 1,100 יחידות דיור בצפון-מזרח ירושלים תרחיב את גבולה הבנוי של העיר ותחצוץ בין ריכוזי התיישבות פלסטיניים. השכונה תוגדר חלק מההתנחלות גבע בנימין

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כוחות ביטחון ישראליים, בחודש שעבר סמוך לרמאללה
כוחות ביטחון ישראליים, בחודש שעבר סמוך לרמאללהצילום: Nasser Shiyoukhi/אי־פי
יותם ברגר
יותם ברגר

משרד השיכון מקדם תוכנית בעלת השלכות אסטרטגיות להקמת שכונה בת 1,100 יחידות דיור בצפון־מזרח ירושלים. התוכנית מרחיבה בפועל את גבולה הבנוי של העיר מזרחה, ומקרבת בין שכונת נווה יעקב וההתנחלות גבע בנימין (אדם), שממזרח לגדר ההפרדה. התוכנית אינה חורגת מעבר לגדר, אולם נוגעת לשטחי הגדה שאינם חלק מירושלים. אם תיבנה, השכונה תחצוץ בין ריכוזי התיישבות פלסטיניים, ותקשה על יצירת רצף טריטוריאלי בין שכונות במזרח ירושלים לבין המבואות הדרומיים של רמאללה.

השכונה תוגדר כחלק מגבע בנימין, כך ששני חלקיה של ההתנחלות ישכנו משני צדי הגדר. מקורות בגבע בנימין ובמשרד השיכון סיפרו שתוכנית דומה נשקלה בעבר אך ירדה מהפרק, גם לאור התנגדות של תושבים, שחששו משינוי הצביון של ההתנחלות בעקבות הקמת השכונה. אולם בשנה האחרונה שבו אנשי משרד השיכון לעסוק בתוכנית, וכמה מקורות המעורים בפרטיה אישרו שהיא מצויה ב"שלבי תכנון מתקדמים". במינהל האזרחי אישרו כי תוכנית כזו נדונה ב–2004, והוסיפו שלא קודמה מאז ושמשרד השיכון טרם הגיש תוכנית חדשה. "ככל שתתקבל תוכנית חדשה במשרדי התכנון היא תקודם בהתאם לנהלים", נמסר.

שר השיכון, יואב גלנט, אישר את פרטי התוכנית. "נהיה בכל מקום בו ניתן לבנות ולתת פתרונות למצוקת הדיור, במיוחד בקרבת ירושלים כמו במקרה של הישוב אדם", נמסר מטעם השר בתגובה לפניית "הארץ". "בירושלים רבתי קיימת גם חשיבות ביטחונית מיוחדת של רצף ישראלי מגוש עציון בדרום עד עטרות בצפון, וממעלה אדמות במזרח עד גבעת זאב במערב".

בבר וענונו, יושב ראש הוועד בבגע בנימין, מסר שבחודשים האחרונים הסירו התושבים את התנגדותם לתוכנית וכעת הם תומכים בקידומה. "מאוד הייתי רוצה שיקדמו את התכנון הזה", אמר ל"הארץ". "תושבי השכונות — אוכלוסייה שמבחינה סוציו־אקונומית קצת חלשה — אשמח מאוד אם תהיה לי הזכות ליישב אותם בצד המערבי של היישוב אדם, שנמצא בתוך גדר ההפרדה". לדבריו, הקמת השכונה תחזק גם את ירושלים: "במקום שהאוכלוסייה הזו תעזוב את ירושלים ותברח למודיעין או למעלה אדומים, הייתי שמח שהיא תישאר בירושלים ותגור בגבעה הזאת".

בשולי נווה יעקב כבר מתבצעות תוכניות להרחבת השכונה עד גבול תחום השיפוט של ירושלים, שנמצאות בשלבי בנייה שונים.השטח שעליו מתכננים במשרד השיכון להקים את השכונה מכונה כיום יער מיר. הוא מיוער בדלילות ובביקור באזור נמצאו בו חיות בר כמו צבאים ושפני סלע. השטח שבין נווה יעקב וגדר ההפרדה נרחב, כך שהקמת השכונה אינה מחייבת חיסול של כל השטחים הפתוחים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

אלי מזרחי, קפה מזרחי. העסק נפתח בשיא תקופת הפיגועים בעיר

אלי מזרחי, האיש ששינה את שוק מחנה יהודה, מת בגיל 71

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"