עהד תמימי, הנערה שסטרה לחייל, תהיה כלואה עד סוף ההליכים נגדה

לפי שופט בית המשפט הצבאי בעופר, מתמימי נשקפת מסוכנות שלא ניתן לבטלה באמצעות חלופת מאסר. כתב האישום נגד תמימי מייחס לה חמש תקיפות של כוחות הביטחון, בהן יידוי אבנים

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עהד תמימי בהארכת מעצרה בית המשפט הצבאי, שלשום
עהד תמימי בהארכת מעצרה בית המשפט הצבאי, שלשוםצילום: AMMAR AWAD/רויטרס
יותם ברגר
יותם ברגר

בית המשפט הצבאי בעופר האריך היום (רביעי) את מעצרה של הנערה עהד תמימי, שתועדה בחודש שעבר מכה שני חיילי צה"ל בנבי סאלח, עד תום ההליכים נגדה. גם מעצרה של אמה של עהד, נרימאן, הוארך עד תום ההליכים. השופט, רב סרן חיים בלילטי, דחה את טיעוני ההגנה כנגד מעצרה של עהד עד תום ההליכים וכתב בהחלטתו כי ״היוזמה למעשים, היקפם, עוצמת האלימות שננקטה בהם והתווך שבו בוצעו אגב פעילות כוחות ביטחון בהפרת סדר בכפר מקימים עילת מסוכנות ברורה שספק רב אם ניתן לאיינה בחלופה״.

לדבריו, גילה של תמימי הוא "נתון משמעותי וחשוב בעת הערכת עוצמת מסוכנות והבחינה האם ניתן להשיג את תכלית המעצר בדרך אחרת כלשהי שפגיעתה בחירותו פחותה. ואולם חרף שיקולים ברורים של טובת הקטין ושיקולי שיקום הנובעים מכך, הגיל אינו חזות הכל. אין בקטינות משום נתון המכריע את הכף לבדו. גם ביחס לקטינים יש להצביע על חלופה אפקטיבית אשר תגיע את מטרת המעצר לשם הסתפקות בה. בחינה של מכלול נסיבות האירועים מלמד לדידי כי לא הוצגה חלופה מעין זו״.

השופט הדגיש כי להבדיל מקרובת משפחתה, נור, לעהד ״מיוחסת מעורבות בשורה ארוכה של אירועים. ההגנה ביקשה לתפוס כל אירוע בפני עצמו אך לא התייחסה לכלל מעורבות הנאשמת באירועים השונים. ניסיון לבחון את המסוכנות הנלמדת מאירוע ספציפי חוטא לתכלית המעצר הנועד להפיג חשש למסוכנות מהאדם על יסוד כלל האישומים המיוחסים... אין כל חשיבות לחלוף הזמן מעת ביצוען של חלק מן העבירות מקום בו הנאשמת שבה לסורה ומבצעת עבירות דומות במהותן ובנסיבותיהן עד לימים שקדמו למעצרה״.

כתב האישום שהוגש נגד תמימי לפני שבועיים מייחס לה תקיפת חייל בנסיבות מחמירות, איום על חייל, הפרעה לחייל, הסתה וזריקת חפצים לעבר אדם או רכוש. מלבד התקרית המתועדת, שבה הכתה חייל בידיים חשופות, יוחסו לה כמה מקרי ידויי אבנים. על פי כתב האישום, תמימי תקפה סרן וסמ"ר שעמדו ליד ביתה. במקביל, אמה, נרימאן, שידרה את התקיפה בשידור חי בפייסבוק. כתב האישום מציין כי הנערה דחפה את החיילים, איימה עליהם במילים "צא או שאתן לך אגרוף", בעטה בהם והכתה אותם באזור הפנים. תיעוד התקרית בנבי סאלח:

בנוסף, הפרקליטות הצבאית מאשימה את תמימי בהסתה. על פי כתב האישום, היא הסיתה בשידור בפייסבוק של אמה לאחר תקיפת החיילים כשאמרה: "אני מקווה שכולם ישתתפו בהפגנות כי זה הפתרון היחיד להגיע לתוצאה. הכוח שלנו באבן שלנו ואני מקווה שכל העולם יתאחד כדי לשחרר את פלסטין כי טראמפ הצהיר על החלטה והם צריכים לשאת באחריות לכל תגובה שתבוא מאיתנו - אם זה פיגועי דקירה או פיגועי התאבדות או זריקות אבנים. כולם צריכים לעשות משהו ולהתאחד על מנת שהמסר שלנו יגיע - שרוצים לשחרר את פלסטין".

עורכת הדין של עהד ונרימאן תמימי, גבי לסקי, אמרה בתגובה להחלטת בית המשפט: ״התאכזבנו שבית המשפט קיבל את הפגיעה הקשה בנערה בת 16 שנעצרה באמצע הלילה ושזכויותיה מהשיכו להיפגע אף במהלך חקירתה. החלטה זו ממחישה שוב כי בית המשפט מצדיק קיום של שתי מערכות חוק שונות שחלות על עבירות שבוצעו באותו מקום״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ