בניגוד לתחקיר צה"ל, נתיחת הגופה קבעה שהפלסטיני שנהרג במעצר נפגע מירי

לפי גורמים רפואיים, יאסין אסראדיח נורה בבטנו ונמצא חור כניסה ויציאה מגופתו. לפי אותם גורמים, ייתכן שמת מאיבוד דם עד להעברתו לטיפול רפואי. מוקדם יותר מסר צה"ל שסיבת המוות היא כנראה שאיפת עשן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תיעוד המעצר

בניגוד לתחקיר הראשוני שפרסם צה"ל, מנתיחת גופתו של תושב יריחו שנהרג אתמול (חמישי) בעת מעצרו מתברר כי הוא נפגע מירי. על פי גורמים רפואיים שנחשפו לממצאי הנתיחה, יאסין אסראדיח, בן 36, נורה בבטנו ונמצא חור כניסה ויציאה של כדור חי מגופו. בנתיחת הגופה נמצא גם רסיס באזור עצם הזנב של אסראדיח, וייתכן שהוא מת כתוצאה מאיבוד דם עד להעברתו לטיפול רפואי. בתיעוד התקרית שפורסם אתמול ניתן לראות את חיילי צה"ל מכים קשות את אסראדיח.

טרם פרסום ממצאי הנתיחה הודיע צה"ל כי מתחקיר התקרית התברר שהחיילים ירו לעבר אסראדיח, אולם הוא לא נפגע מהירי. לפי ההודעה, אסראדיח הוחזק אזוק באזור העימותים בעוד כוח צה"ל ממשיך לירות אמצעים לפיזור הפגנות, כך שסיבת המוות היא ככל הנראה שאיפת עשן. לאחר שפורסמו ממצאי הנתיחה הבהירו גורמים בצה"ל כי במהלך המעצר נורה לעבר אסראדיח כדור בודד, רגע לפני ההשתלטות עליו.

לפי אותם גורמים, חובשת שהיתה במקום קבעה שמצבו תקין, והוא נאזק בזמן שהצבא המשיך לירות אמצעים לפיזור הפגנות. לפני שעזבו את המקום הבחינו החיילים שאסראדיח במצוקה, והעבירו אותו לבדיקת הרופא הגדודי שהיה בשטח. לדבריהם, הרופא ביצע באסראדיח החייאה אך הוא מת במקום. בצה"ל טוענים כי החובשת והרופא הגדודי לא זיהו על גופו של אסראדיח סימני ירי, ולכן הודיעו שסיבת המוות היא חנק מגז ששאף בעת שהיה אזוק. לדברי גורמים אלו, מנתיחת הגופה מתברר כי אסראדיח ככל הנראה מת מדימום פנימי.

משרד המשפטים הפלסטיני אישר היום שאסראדיח נהרג מירי, לפי דו"ח הפתולוג הפלסטיני ד"ר ריאן אל־עלי, מנהל מנהלת הרפואה המשפטית הפלסטינית. לפי הדו"ח, נמצאו חבלות קשות ממכות על ראשו ובחזהו, וגם בגב התחתון של אסראדיח, וכן חדירת קליע בצד הימני של הבטן התחתונה. הפצע, לפי הדו"ח, גרם לדימום פנימי וחבלה בעורקים ראשיים באזור הבטן ובאזור האגן והגב התחתון.

ד"ר אל־עלי ציין בדו"ח הנתיחה שניתן לקבוע בוודאות שסיבת המוות היא הדימום והקריעה בעורקים בשל הקליע. בעקבות ממצאים אלה, האגף לרפואה משפטית במשרד המשפטים הפלסטיני יכין דו"ח מפורט של הנתיחה שיוגש לשר המשפטים, והתביעה הכללית הפלסטינית ומשפחת ההרוג יחליטו על הצעדים הבאים.

התקרית התרחשה בעת פעילות למעצר מבוקשים של גדוד לביא הבקעה בגזרת יריחו. לפי צה"ל, אסראדיח רץ לעבר החיילים שפעלו במקום כשבידו מוט ברזל והם הגיבו בירי. בהודעה הראשונה שפרסם צה"ל נכתב כי אסראדיח ניסה לחטוף את נשקו של אחד החיילים, אך פרט זה לא מופיע בהודעה מאוחרת יותר שפרסם צה"ל. ההודעה הראשונה, לפיה אסראדיח ניסה לחטוף נשק, התבססה על דיווח החיילים שהיו מעורבים בתקרית ונבדקת על ידי צה"ל.

מועדון האסיר הפלסטיני הודיע אתמול כי אסראדיח הוכה על ידי החיילים בעת מעצרו ומת מחנק לאחר ששאף גז מדמיע. מנהל מועדון האסיר ביריחו, עיד בראהמה, אמר אתמול ל"הארץ" כי אסראדיח היה בחיים בעת מעצרו בסמוך לשעה שתיים בלילה, וכשעתיים לאחר מכן קיבלה המשפחה הודעה על מותו. לפי בראהמה, גופתו של אסראדיח הועברה למכון המשפטי באבו כביר ורופא מטעם המשפחה היה נוכח בנתיחה. בכוונת מועדון האסיר ומרכז אדמיר למען זכויות האסירים הפלסטינים לפנות לאו"ם בנושא.

סלימאן אסראדיח, אחיו של יאסין, אמר אתמול ל"הארץ": "אחי היה באזור והוא ככל הנראה ניסה לברוח מהעימותים או הכוח ואז היכו אותו. משיחות שלי עם בעלי חנויות באזור אנחנו לא בטוחים אם הוא שאף גז או ירו בו מטווח קצר. אני מעריך שירו בו לאחר שהיכו אותו כי רואים בבירור שהוא הוכה".

משפחתו של אסראדיח ציינה כי אסראדיח לא היה פעיל באף ארגון פלסטיני ולא ידוע להם אם היה מבוקש על ידי כוחות הביטחון. הם הוסיפו כי ב-2002 נפצע מירי באינתיפאדה השנייה באזור יריחו. קרובי משפחתו סיפרו כי אסראדיח היה רווק ושיחק כדורגל בקבוצת אלהלאל ביריחו. במקביל עבד אסראדיח בעבודות מזדמנות כגון בניין וחקלאות.

מצה"ל נמסר: "בעקבות האירוע, ומכיוון שהמחבל מת בעת שכבר היה נתון במעצר בידי כוחות צה"ל, נפתחה חקירת מצ״ח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ