אסמאעיל סאלח אבן ריאלה, פלסטיני בן 18, נהרג היום (ראשון) מירי צה"ל לעבר סירה מול חופי צפון רצועת עזה - כך נמסר מאיגוד הדייגים של עזה. בצה"ל אישרו כי פלסטיני נהרג מאש חיל הים ואמרו כי כלי השיט שבו שהה חרג מהשטח המותר לדיג באזור. לפי הצבא, כוח של חיל הים קרא לשלושה דייגים עזתיים שהיו בסירה לעצור, ירה באוויר ואחר כך ירה לעבר גוף הסירה. כתוצאה מהירי, אחד הדייגים נפצע באורח קשה ומאוחר יותר מת מפצעיו. שניים אחרים הועברו לחקירת רשויות הביטחון.

ראש איגוד הדייגים ברצועה, נזאר עייאש, מסר תחילה כי כל מה שידוע לו על התקרית הוא שהדייגים וסירתם בידי הצבא, אך לא ידוע לאן הם נלקחו. "אנחנו בטוחים שהנפגעים הם דייגים שיצאו לים להתפרנס ולא שום דבר אחר", אמר עייאש. "הצבא תמיד ממציא את הסיפור שיש חצייה של אזור הדיג". מאוחר יותר מסר הצבא את הסירה לפלסטינים שגררו אותה לנמל בעזה. "בסירה היו כתמי דם רבים ותיק עזרה ראשונה ישראלי", הוסיף עייאש. דובר חמאס ברצועה, עבד אלטיף אלקאנוע, אמר כי "הירי והפגיעה בדייגים בחופי עזה היום הם המשך לתוקפנות של הכיבוש נגד העם הפלסטיני וישראל תישא באחריות לתוקפנות זו".

צה"ל מתיר לפלסטינים לדוג במרחק של עד שישה מיילים ימיים מחופי רצועת עזה - מחצית מהתחום המותר לדייגים ישראלים בסירות קטנות. ומקפיד על תחום הדיג המותר בעיקר בצפון הרצועה, מחשש לחדירות מחבלים. מדי פעם מגדיל צה"ל את תחום הדיג בשלושה מיילים נוספים לזמן מוגבל. בפעם האחרונה החלטה כזאת התקבלה בספטמבר ותוקפה פג בדצמבר. מאז שחמאס השתלט על רצועת עזה, צומצם שטח הדיג המותר לפלסטינים משמעותית.

המצוקה בעזה מביאה את הדייגים העזתיים לקחת סיכונים כדי לחזור עם שלל שקשה להשיג בתחום הדיג המותר. תקריות בין צה"ל לדייגים מתרחשות כמעט על בסיס יומיומי ורובן נגמרות בירי אזהרה, אבל כמה דייגים נהרגו מירי צה"ל בעשור האחרון. כך, בחודש מאי האחרון מת מוחמד בכר, דייג פלסטיני שנפגע מאש כוחות צה"ל.

ב-2016, לפי נתוני מדור הדיג במשרד החקלאות בעזה שנמסרו לבצלם, עצר הצבא 113 דייגים. עשרה דייגים נפצעו מירי חיל הים ו-46 סירות דיג הוחרמו. לפי נתונים אלה, הנזק הישיר שנגרם לדייגים באותה שנה מירי על סירות והחרמת סירות וציוד מגיע לכחצי מיליון דולר.

מדובר צה"ל נמסר: "מוקדם יותר היום חרג כלי שיט חשוד ועליו שלושה חשודים מהשטח המותר לדיג בצפון רצועת עזה. בתגובה ביצע כוח צה"ל נוהל מעצר חשוד, שכלל קריאות, ירי לאוויר וירי לעבר גוף הסירה. כתוצאה מהירי, אחד החשודים נפצע באורח קשה ומאוחר יותר מת מפצעיו. החשודים הנוספים הועברו לחקירת כוחות הביטחון".

ביום שישי האחרון הפגינו מאות פלסטינים ליד גדר המערכת בעזה, וכאלף הפגינו במוקדים שונים בגדה. 18 פלסטינים נפצעו בעימותים עם צה"ל בגדה. בשבת לפני מעט יותר משבוע נפצעו ארבעה חיילים בפיצוץ מטען שהונח על גדר המערכת בגבול עם עזה, באזור קיבוץ עין השלושה. לפי החשד, המטען הוטמן במקום בעת הפגנה ביום שישי. בעקבות פיצוץ המטען הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים יואב (פולי) מרדכי כי צה"ל יחריף את הצעדים נגד מפגינים פלסטינים לאורך גדר המערכת. בחודשים האחרונים נהרגו 15 פלסטינים מירי צה"ל בעת הפגנות סמוך לגדר ברצועה, מאות נפצעו.

בתחילת החודש הזהיר הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי כי רצועת עזה נמצאת על סף קריסה בשל המשבר ההומניטרי המחריף בה ואמר כי הידרדרות נוספת עשויה לקרב את האפשרות לעימות ב-2018, אף שלדבריו שני הצדדים אינם מעוניינים בכך. הוא הוסיף כי על ישראל לעשות צעדים משמעותיים כדי למנוע קריסה של הרצועה. שר הביטחון ליברמן מאוחר יותר את דברי איזנקוט ואמר כי "המצב הכלכלי לא פשוט וחייבים לטפל בו, אבל אין שום משבר הומניטרי".

אחד הביטויים החריפים של המשבר בעזה הוא קריסת בתי החולים ברצועה. לפני כשבועיים הודיעו עובדי התברואה בבתי החולים על שביתה כיוון שלא קיבלו משכורת זה ארבעה חודשים. במקביל, יש מחסור חמור בתרומות ובסולר להפעלת הגנרטורים בבתי החולים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ