המינהל האזרחי הציג נתונים שמהם עולה כי בין הירדן לים יש יותר ערבים מיהודים

סגן ראש המינהל אמר בוועדת חוץ וביטחון כי בגדה ובעזה חיים היום חמישה מיליון פלסטינים ■ מלבד זאת, בישראל חיים 1.8 מיליון ערבים ■ לפי הלמ"ס, בישראל חיים כ-6.5 מיליון יהודים

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשים פלסטיניות במחסום קלנדיה, ב-2016
נשים פלסטיניות במחסום קלנדיה, ב-2016צילום: Majdi Mohammed/אי־פי
יותם ברגר
יותם ברגר

סגן ראש המינהל האזרחי, אלוף משנה חיים מנדס, הציג היום (שני) בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת נתונים שמהם עולה כי בין הירדן לים יש יותר ערבים מיהודים. לפי מנדס, בשטחי הגדה המערבית וברצועת עזה גרים חמישה מיליון פלסטינים. נתון זה אינו כולל את הפלסטינים החיים במזרח ירושלים ואת הערבים אזרחי ישראל - המונים לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל 1.8 מיליון איש. לפי הלמ"ס, בערב ראש השנה תשע"ח, ספטמבר 2017, בישראל חיו כ-6.5 מיליון יהודים.

הנתונים שהציג מנדס מבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של הרשות הפלסטינית. בעבר נמתחה ביקורת על אמינות המידע שברשותה, ובגופי הביטחון ככלל נמנעים מלהסתמך עליהם בביטחון מוחלט. חברי כנסת מימין שהשתתפו בדיון אמרו כי מדובר בשקרים וציינו כי מנדס לא הציג מסמך המגבה את דבריו. בעקבות כך, הוועדה ביקשה מהמינהל להציג מסמך כזה.

חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי), העומד בראש ועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון לענייני יהודה ושומרון, טען בדיון כי מנדס מנפח את המספרים, שכן לדבריו בשנת 2016 "דווח על כ-80 אלף ילודים ועל 8,000 נפטרים - תוחלת חיים שאינה קיימת בשום מקום בעולם".

אם הנתונים הדרמטיים שהציג מנדס נכונים, בשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר הפלסטינים בין הירדן לים. כך, לפי מסמך רשמי ממאי 2012 שנוסח במינהל האזרחי, בגדה המערבית חיו אז כ-2.7 מיליון פלסטינים. לפי הנתון, שנחשף אז ב"הארץ", חלה עלייה של 29% במספר הפלסטינים בהשוואה לשנת 2000. הנתונים שהוצגו היום מצביעים על גידול משמעותי נוסף.

חילוקי הדעות בעניין משקפים את המאבק עז היצרים בכל הנוגע למספר הפלסטינים הגרים בשטחים. קבוצת חוקרים בשם "הצוות האמריקאי-ישראלי לדמוגרפיה" ניסתה בעבר להוכיח שהפלסטינים הצליחו בתחכום רב להוסיף למספרם עוד כמיליון איש עד שנת 2012. לפי גרסתם, בגדה התגוררו באותה שנה מיליון וחצי פלסטינים, מספר נמוך בהרבה מזה שהוצג בידי המינהל האזרחי.

אף שאין לטענות הקבוצה סימוכין בקרב מומחי הדמוגרפיה בארץ ובעולם, היא זכתה לעדנה רבה בין דוברים ופוליטיקאים בימין. להשקפתם, הזמן והדמוגרפיה פועלים לטובת ישראל ולא לטובת הפלסטינים, ומסקנתם היא שאם מספר הפלסטינים בגדה נמוך משמעותית, והשד דמוגרפי אינו קיים, אין צורך להיכנס למשא ומתן על הקמת מדינה פלסטינית, והגיע הזמן לדבר על אופן סיפוח השטחים והתושבים.

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, התייחס הבוקר לנתונים בטוויטר, וכתב: "בין הירדן לים חיים מספר שווה של פלסטינים ויהודים וזה לא מידע חדש, לכן הצומת שאנחנו נמצאים בו עכשיו הוא ברור: או שתי מדינות על בסיס 67' או מדינה אחת שהיא מדינת אפרטהייד או מדינה אחת דמוקרטית בה לכולם יש זכות הצבעה. אין שום אופציה אחרת, ולפחות את האמת הפשוטה הזאת צריך לומר בבירור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ