לפחות 15 פלסטינים נהרגו ו-758 נפצעו אתמול (שישי) מאש חיה בהפגנות ליד גדר המערכת בגבול רצועת עזה - כך הודיע משרד הבריאות הפלסטיני. לפי ההודעה, ארבעה מההרוגים ירו לעבר כוחות צה"ל בצפון הרצועה, ואדם נוסף נהרג מירי טנק כשהתקרב לגדר אתמול לפנות בוקר. תחילה הודיע משרד הבריאות על 16 הרוגים, אולם בהמשך עדכן כי מדובר ב-15 הרוגים.

לאורך היום הפגינו כ-30 אלף פלסטינים בשישה מוקדים ליד גדר המערכת בגבול הרצועה. חלקם הבעירו צמיגים ויידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר הגדר והחיילים. צה"ל הגיב בירי חי ובאמצעים לפיזור הפגנות. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, 148 בני אדם נפצעו מירי כדורי גומי, 422 משאיפת גז ו-88 נפצעו מגורמים אחרים.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש קרא הלילה לפתוח בחקירה שקופה ובלתי תלויה של הרג המפגינים. מוקדם יותר הלילה התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון חירום בעקבות המספר הגבוה של ההרוגים והפצועים. לפי הדיווח, המועצה התכנסה לאחר שכווית ביקשה דיון מיוחד בנושא. בכיר באו"ם אמר הלילה למועצת הביטחון כי המצב ברצועת עזה עלול להסלים בימים הקרובים, וקרא לישראל לא לפגוע באזרחים, ובפרט בילדים. טיה ברוק זריהון הוסיף כי "ישראל חייבת למלא את מחויבויותיה לשמירה על זכויות אדם לפי החוק הבינלאומי".

בהצהרה מיוחדת שפרסם אמש, אמר יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס כי תגובת ישראל להפגנות מחייבת את התערבות הקהילה הבינלאומית "על מנת לספק הגנה לעם הפלסטיני". עוד אמר עבאס כי "ישראל נושאת באחריות המלאה למותם של הפלסטינים. ההפגנות והתהלוכות היום הוכיחו שהעם הפלסטיני לא ייאפשר את חיסול עקרונותיו ושאיפותיו למדינה עצמאית בגבולות 67' שבירתה ירושלים המזרחית".

חיילים סמוך להפגנה ליד גדר הרצועה, היוםצילום: אילן אסייג
צעדת המחאה ברצועת עזה

אתמול פנתה הוועדה שארגנה את צעדת המחאה לאו"ם ולליגה הערבית בבקשה להקים ועדת חקירה בינלאומית שתחקור את ישראל על שימוש מופרז בכוח כלפי המפגינים. במסיבת עיתונאים מאולתרת שערכו נציגי הוועדה, הודיעו המארגנים כי ביום שבת ימשיכו בפעילות, שתוקדש לזכרם של ההרוגים. אבו מאזן הכריז על יום אבל בשטחי הרשות. מצרים, ירדן, טורקיה והליגה הערבית פרסמו אמש הודעות בהן גינו את השימוש המופרז בכוח, לטענתן, כלפי המפגינים.

דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס אמר אמש כי האירוע לא הסתיים, וכי גם בימים הקרובים הצבא צופה ניסיונות פגיעה בגדר. עוד אמר: "מאז שעות הבוקר הופעלה אש חיה בהרבה שיקול דעת ועוצמה נגד מי שניסה לפרוץ ולפגוע בגדר". מנליס הוסיף כי אם המפגינים יפנו לאלימות, תגובת צה"ל לא תהיה מתוחמת רק לאזור הגדר. לדבריו, ככל שידוע לצבא כל ההרוגים הם גברים בגילאים 30-18, שחלקם מזוהים עם חמאס. שניים מהם, ציין, שייכים ליחידה מיוחדת של חמאס ואחד מהם פעיל מרכזי בארגון. מפקד פיקוד דרום, אלוף אייל זמיר, אמר אתמול כי חמאס מנסה לבצע פיגועים בחסות ההפגנות. "אנו ממליצים לאזרחים שלא להתקרב ומזהירים את ארגון חמאס, שאחראי לכל מה שקורה ברצועה, מההשלכות", אמר.

לפי משרד הבריאות הפלסטיני, בין ההרוגים - מחמוד סעדי רחמי, בן 33, שנהרג ממזרח לעזה, ג'יהאד פארינה, בן 34, שנהרג מזרחית לעזה, מוחמד כמאל א-נג'אר, בן 25, שנהרג מזרחית לג'באליה, מחמוד אבו מועמר, בן 27, שנהרג מזרחית לרפיח, אחמד אבראהים עודה, בן 19, שנהרג מזרחית לבית חאנון בצפון הרצועה, מוחמד אבו עמר, בן 27, שנהרג באזור רפיח, אבראהים אבו שער, בן 22, שנהרג מירי מזרחית לרפיח, עבדול אלפתאח עבד אנבי, בן 18, שנהרג בצפון הרצועה, עבד אלקאדר אלחואג'רי, בן 42, ממחנה הפליטים אנסיראת שבמרכז הרצועה, סארי ווליד אבו עודה וחמדאן אסמאעיל אבו עמשה, שנהרגו מירי ארטילרי מצפון לבית חאנון, ג'יהאד אבו ג'אמוס, בן 30, שנהרג מירי חי בחאן יונס, ונאג'י עבדאללה אבו חג'יר, בן 25 מאלבוריג'. לפי דיווח בעזה, פארינה הוא לוחם ביחידת העלית של הזרוע הצבאית של חמאס והוא נהרג מירי צלפים.

בשעות הערב אתמול הודיע דובר צה"ל כי כוח צה"ל הגיב בירי טנקים ונשק קל לעבר חוליה שירתה על הכוחות באזור הגדר בצפון הרצועה. לפי דובר צה"ל, שני פלסטינים התקרבו אל הגדר וירו לעבר הכוחות, שהגיבו בירי ובמקביל כלי טיס ירה לעבר הזירה. החיילים לא נפגעו בחילופי הירי ולא נגרם נזק. לפי דיווחים מרצועת עזה, צה"ל ירה גם ירי ארטילרי לעבר עמדות של החמאס והג'יהאד האיסלאמי.

רחפן המפזר גז מדמיע בהפגנה, היוםצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

צה"ל הכריז אתמול על האזור הסמוך לגדר כשטח צבאי סגור ופרס ביישובים הקרובים לגדר חיילים שיתצפתו על הגבול. הרמטכ"ל גדי איזנקוט הגיע לדרום כדי לפקח מקרוב על התנהלות הכוחות בשטח. במקביל, פלסטינים התעמתו עם כוחות הביטחון בכמה מוקדים ברחבי הגדה המערבית, ומאות בני אדם השתתפו בעצרות תמיכה שנערכו בסח'נין ובעראבה.

לפני שהחלו ההפגנות הודיע משרד הבריאות ברצועת עזה על פלסטיני שנהרג לפנות בוקר בחאן יונס ועל פציעתו של אדם אחד באורח קשה. בתקרית נהרג וחיד נסראללה אבו סמור, בן 27. בצה"ל אישרו כי טנק ירה לעבר השניים. "במהלך הלילה התקרבו שני חשודים לגדר המערכת בדרום הרצועה וביצעו פעילות חשודה בקרקע בסמוך לה", נמסר אתמול מצה"ל, "בתגובה, כוח צה"ל ביצע לעברם ירי באמצעות טנק. מוכרת טענה על פלסטיני הרוג".

מצה"ל נמסר אתמול: "צה"ל נערך מראש בכוחות גדולים וערוך לפעול בתרחישים שונים. לא נאפשר פגיעה בריבונות ישראל או בתשתיות ההגנה בגדר. כוחות צה"ל ערוכים בשטח. ארגון הטרור חמאס מסכן את תושבי הרצועה והופך אותם כסות לפעולות טרור. על ארגון הטרור חמאס אחריות לכלל האירועים והשלכותיהם". בין השאר, משתמשים הכוחות ברחפנים לפיזור גז מדמיע על המפגינים סמוך לגדר.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, פנה אתמול בחשבון הטוויטר שלו לתושבי עזה בערבית והזהיר אותם מפני התקרבות לגדר. "הנהגת חמאס משחקת בחיים שלכם", כתב, "כל מי שיתקרב היום לגדר מעמיד את עצמו בסכנה. אני מציע לכם להמשיך בחייכם ולא להשתתף בפרובוקציה". לפי דובר צה"ל, חמאס שלח אתמול ילדה בת שבע לכיוון חיילי צה"ל שנמצאו בסמוך לגדר. "כוח צה"ל אשר זיהה שמדובר בילדה, קלט אותה ווידא שהיא חוזרת חזרה להוריה בצורה בטוחה", נמסר מצה"ל, "ארגון הטרור חמאס משתמש באופן ציני בנשים וילדים, שולח אותם אל הגדר ומסכן את חייהם".

צה"ל תגבר בימים האחרונים את כוחותיו לאורך גבול רצועת עזה. העובדה שכמה תושבי הרצועה הצליחו לחצות את הגדר במשך השבוע העיבה על ההכנות. לשם כך הציב הצבא באזור חטיבה נוספת, חיילים בקורסים, צלפים מיחידות שונות ואת יחידת "אגוז". הם יוצבו לאורך כל גדר הרצועה, וההוראה שניתנה להם היא לירות אש חיה ומדויקת נגד אלו שינסו להיכנס לישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ