יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בצה"ל מבהירים היום (ראשון) כי לא ישנו את מדיניות הפתיחה באש ברצועת עזה, זאת חרף ביקורת על כך ש-15 בני אדם נהרגו בצעדת המחאה בסוף השבוע. לפי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני יותר מ-800 נפצעו מאש חיה ויותר מ-150 מכדורי גומי. בכירים בפיקוד הדרום אמרו: "נמשיך לפעול מול המפגינים בעזה כפי שפעלנו ביום שישי האחרון". הם הבהירו כי לא ישנו את פריסת צלפי צה"ל מול הגדר.

עם זאת, בצה"ל אמרו שהצבא יבדוק טענות כי אזרחים נורו למוות אף שלא היוו איום. צה"ל עומד מאחורי הקביעה כי עשרה מבין ההרוגים ביום שישי היו פעילי טרור. בחמאס אמרו שרק חמישה מתוך 15 ההרוגים היו אנשי הארגון.

חיילים בגבול רצועת עזה, ביום שישיצילום: אילן אסייג

עימות בגבול רצועת עזה – סיקור נרחב | פלסטינים מדווחים על פצועים מירי בגבול עזה, קריאה להפגנות הזדהות מחר בגדה / ג'קי חורי | גם אם מקבלים את גרסת הצבא לאירועים בעזה, חובה לפתוח בחקירה / מרדכי קרמניצר | משפחת הפלסטיני שתועד נורה בגבו: בניגוד לטענת צה"ל, הוא לא היה פעיל חמאס | ההרוגים הרבים בעזה ישמרו את אש העימות גם בשבועות הקרובים / עמוס הראל | מבקר המדינה הזהיר כבר לפני שנה כי צה"ל לא ערוך להתקוממות אזרחית בעזה / יניב קובוביץ

בצה"ל הדגישו כי המשימה העיקרית של הכוחות היא למנוע ממפגינים לחצות את גדר הגבול. לפני ההפגנה ביום שישי האחרון העריך הצבא שהאירוע עלול לגבות את חייהם של פלסטינים רבים. מקור בכיר אמר אז ל"הארץ": "זה מחיר שאנחנו נהיה מוכנים לשלם כדי למנוע פריצה".

המצב באזור היום ואתמול היה רגוע לעומת ההפגנות ביום שישי. להערכת מערכת הביטחון, 400 פלסטינים הפגינו היום בארבעה מוקדים ליד הגדר. מצה"ל נמסר כי בשישה מקרים בוצע ירי לכיוון רגלי הפלסטינים. משרד הבריאות בעזה הודיע כי תשעה פלסטינים נפצעו היום מירי חי, וכי אדם אחד נפצע אנוש מירי בראשו בחאן יונס. באוניברסיטת אל־קודס באבו דיס באזור ירושלים נפצע פלסטיני מירי חי וחמישה נוספים מפגיעת כדורי גומי. עשרות נפגעו משאיפת גז מדמיע.

בנוסף, קרוביו של הפלסטיני שתועד נורה בגבו למוות בעודו מתרחק מהגדר בצעדת המחאה ביום שישי אמרו אתמול שהוא לא היה פעיל חמאס. בשיחה עם העיתון וושינגטון פוסט אמרו קרוביו של עבד אל־פתח עבד א־נביא, בן 18, שהוא לא היה חבר בפלג חמוש. ברשימת השמות שפרסם צה"ל הופיע שמו של א־נביא וצוין כי הוא היה פעיל בזרוע הצבאית של חמאס. מקורות בצה"ל אמרו שגרסתם מגובה במידע מודיעיני.

סרטון של הירי בא-נביא, ביום שישי

לקראת הצעדה - שנועדה למחות על הסגר ולהוות תחילה של פעולות המחאה לקראת ציון יום הנכבה בחודש מאי - הזהיר צה"ל כמה פעמים כי ישתמש גם באש חיה נגד מי שינסה לפגוע בגדר המערכת ולהיכנס לשטח ישראל. בנוסף, יותר מ-100 צלפים הגיעו לתגבר את הכוחות במקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ