נדחתה תביעת אזרחים בארה"ב נגד הרשות בשל תמיכה בטרור

בית המשפט העליון קיבל את החלטתו של בית משפט פדרלי בערכאה נמוכה יותר, שפסק כי הרשות הפלסטינית אינה ישות שאפשר לתבוע על פי החוק האמריקאי

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מהומות בבית לחם, באינתיפאדה השנייה
מהומות בבית לחם, באינתיפאדה השנייהצילום: פבל וולברג
אמיר תיבון
אמיר תיבון

בית המשפט העליון בארה"ב דחה אתמול (שני) תביעת ענק נגד הרשות הפלסטינית, שהגישו משפחות שאיבדו את קרוביהן בפיגועי טרור באינתיפאדה השנייה. המשפחות האשימו את הרשות בתמיכה בארגוני הטרור שביצעו את הפיגועים, בהם חמאס וגדודי חללי אל־אקצא. בית המשפט העליון קיבל את החלטתו של בית משפט פדרלי בערכאה נמוכה יותר, שפסק כי הרשות הפלסטינית אינה ישות שאפשר לתבוע על פי החוק האמריקאי.

התביעה הוגשה על ידי המשפחות בשנת 2015 במדינת ניו יורק. בית משפט פדרלי במדינה זו פסק כי על הרשות לשלם למשפחות פיצויים בסך 656 מיליון דולר. אלא ששנה לאחר מכן הפך בית משפט לערעורים את ההחלטה וקבע כי אין יכולת לתבוע את הרשות הפלסטינית על פי החוק הפדרלי האמריקאי, בין השאר מכיוון שלרשות הפלסטינית אין קשרים מובהקים מספיק לארה"ב. הממשל האמריקאי אינו מכיר בפלסטין כמדינה, ולרשות אין נציגות דיפלומטית רשמית בארה"ב, אלא קונסוליה בלתי־רשמית השייכת לאש"ף.

המשפחות החליטו לערער על החלטה זו לבית המשפט העליון. במסגרת הדיון בעליון ביקשו השופטים לקבל חוות דעת מהממשל האמריקאי, מכיוון שמדובר בתיק בעל השלכות על יחסי החוץ של ארה"ב. ממשל טראמפ, דרך משרד המשפטים האמריקאי, הודיע כי הוא תומך בהחלטת בית המשפט לערעורים ואינו רואה סיבה להפוך אותה. הממשל ספג ביקורת על עמדתו מחוגי הימין היהודי בארה"ב, שהאשימו אותו בסלחנות כלפי טרור.

עמדת הממשל מבוססת בעיקר על חשש מכך שקבלת התביעה תוביל לגל תביעות נגד הרשות הפלסטינית ולקריסה כלכלית של הרשות. מערכת הביטחון האמריקאית מקיימת תיאום ביטחוני ומודיעיני עם מנגנוני הביטחון של הרשות. בנוסף, ממשל טראמפ מנסה לחדש את התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. קריסה כלכלית של הרשות עלולה להוביל למשבר בשתי החזיתות הללו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ