יורש העצר הסעודי: לישראלים יש זכות לארץ משלהם

מדבריו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן למגזין "אטלנטיק" עשויה להשתמע הכרה סעודית בזכותה של ישראל להתקיים כמדינת לאום. "לנו ולישראל אינטרסים משותפים, אך דרוש שלום עם הפלסטינים", הוסיף

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בן סלמאן במטה האו"ם בניו יורק, בשבוע שעבר
בן סלמאן במטה האו"ם בניו יורק, בשבוע שעברצילום: AMIR LEVY/רויטרס
אמיר תיבון
אמיר תיבון

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן אמר שלמדינתו ישנם אינטרסים משותפים רבים עם ישראל, וכי שתי המדינות יכולות לחיות בשלום אם יושג הסכם בין ישראל לפלסטינים. בראיון לג׳פרי גולדברג, עורך המגזין ״אטלנטיק״, שפורסם הלילה (שלישי), הוסיף בן סלמאן כי ״לפלסטינים ולישראלים יש את הזכות לארץ שלהם״. מהאמירה עשויה להשתמע הכרה סעודית בזכותה של ישראל להתקיים כמדינת לאום. לראיון המלא לחצו כאן

גולדברג שאל את בן סלמאן במהלך הראיון: ״האם אתה מאמין שהעם היהודי זכאי למדינת לאום לפחות בחלק מהמולדת ההיסטורית שלו?״. בתשובה לכך אמר בן סלמאן: ״אני מאמין שלכל עם, בכל מקום, יש את הזכות לחיות במולדתו בשלום. אני מאמין שלפלסטינים ולישראלים יש את הזכות לארץ שלהם. אבל אנחנו צריכים שיהיה הסכם שלום כדי להבטיח יציבות לכולם ויחסים נורמליים״.

גולדברג, שהופתע מדבריו של בן סלמאן, שאל: "אין לך בעיה דתית עם עצם קיומה של ישראל?״. ״יש לנו דאגות דתיות לגבי גורלו של המסגד הקדוש בירושלים (מסגד אלאקצא) ולגבי הזכויות של העם הפלסטיני", השיב יורש העצר הסעודי, "זה מה שיש לנו. אבל אין לנו התנגדות לעם אחר כלשהו״. גולדברג הדגיש כי מדובר באמירה ש״מעולם לא נאמרה קודם לכן״ על ידי מנהיג ערבי כלשהו בהקשר של ישראל.

במהלך הראיון הסביר בן סלמאן כי מלבד ההתנגדות המשותפת לאיראן, ישנם גורמים נוספים שעשויים לחבר בין ישראל לסעודיה. ״ישראל היא כלכלה גדולה ביחס לגודל שלה, והיא כלכלה שצומחת. יש לנו הרבה אינטרסים משותפים ואם יהיה שלום, יהיה הרבה עניין לשיתוף פעולה בין ישראל ומדינות המפרץ, כמו גם מדינות כמו ירדן ומצרים״.

בן סלמאן נפגש לפני שבועיים בבית הלבן עם הנשיא טראמפ ודן עמו בין השאר בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני. בנוסף, הוא נפגש פעמיים עם ג׳ארד קושנר, חתנו של הנשיא ומי שאחראי על הנושא הישראלי-פלסטיני בממשל, כדי לדון בתכנית השלום שקושנר מנסה לגבש.

בהתייחסו לאיראן ולמנהיג עלי חמינאי, אמר בן סלמאן כי ״המנהיג העליון של איראן גורם להיטלר להיראות טוב. היטלר לא ניסה לעשות את מה שהמנהיג העליון מנסה לעשות. היטלר ניסה לכבוש את אירופה. המנהיג העליון מנסה לכבוש את העולם״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ