אי-פי

שיחת הטלפון בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו השבוע היתה "מתוחה", כך לפי שני גורמים רשמיים בממשל טראמפ. לפי הגורמים, המתח נבע מהחשש הישראלי כי ארה"ב תסיג את כוחותיה מסוריה, ובכך תאפשר "לאויביה של ישראל להתבסס ולצבור כוח במדינה הסמוכה לישראל". נתניהו מוטרד מההתבססות של איראן ומיליציות שסרות למרותה בקרבת הגבול עם ישראל.

בהודעת הבית הלבן השבוע נכתב כי טראמפ ונתניהו שוחחו אודות "ההתפתחויות האחרונות במזרח התיכון", וכי הנשיא "חזר על התחייבותה המלאה של ארה"ב לשמירה על ביטחון ישראל". "שני המנהיגים הסכימו להמשיך את התיאום ביניהם באשר לפעולותיה של איראן והשפעתה המזיקה על יציבות האזור", כך לפי הודעת הבית הלבן ביום רביעי לאחר השיחה. עוד נכתב שנתניהו הודה לטראמפ על מחויבותו לביטחונה של ישראל, ועל תמיכתה של ארה"ב בישראל באו"ם.

בשבוע שעבר הפתיע טראמפ את משרד ההגנה כשאמר שיורה להסיג 2,000 לוחמים מסוריה. "נצא מסוריה בקרוב מאוד", אמר טראמפ, "ניתן לאנשים אחרים לטפל בזה עכשיו". במשרד אומרים כי הכוחות נחוצים כדי למנוע עלייה של "ארגון קיצוני", ולצמצם את השפעת רוסיה על משטר אסד.

השבוע דווח בסוריה כי צבא אסד צפוי לפתוח בחודש הבא במתקפה משולבת סמוך לגבול הדרומי וברמת הגולן הסורית, בניסיון להחזיר את השליטה באזור. המתקפה צפויה לצאת לפועל בגיבוי רוסיה ובסיוע המיליציות השיעיות השונות. עמוס הראל דיווח ב"הארץ" כי בצה"ל מתייחסים ברצינות לדיווחים אודות כוונתו של אסד להשיב לידיו את האזורים השייכים כיום לארגוני המורדים, סמוך לגבול עם ישראל.

באחרונה עיבו הכוחות המזוהים עם אסד את נוכחותם בקונייטרה החדשה, בחאדר ובסביבתם. צבא סוריה מיקם טנקים ותותחים באזור החיץ הסמוך לגבול, בניגוד להסכמי ההפרדה שנחתמו עם ישראל ב-1974, לאחר מלחמת יום הכיפורים. ישראל צפויה לפנות בעניין לאונדו"ף, כוח האו"ם המפקח על קיום הסכמי ההפרדה.

כתבות מומלצות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תגובות