בצל המתיחות עם סוריה ואיראן: בצה"ל לא התריעו בטרם אימוני מטס יום העצמאות

טייסי חיל האוויר התאמנו בשמי גוש דן ועוררו בהלה בקרב אזרחים, לאור התקיפה המיוחסת לישראל בסוריה ואיומי טהראן בנקמה. בצה"ל טרם הסבירו מדוע בחרו שלא להודיע לציבור על האימון

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטוסי חיל האוויר באימון מעל תל אביב, היום
מטוסי חיל האוויר באימון מעל תל אביב, היום צילום: מוטי מילרוד
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

תושבי המרכז הופתעו הבוקר (חמישי), זמן קצר לאחר צפירת יום הזיכרון לשואה ובצל המתיחות בין ישראל, סוריה ואיראן, לראות מטוסי קרב החגים בגובה נמוך בשמי גוש דן. מדובר היה בחזרות למטס השנתי ביום העצמאות שיתקיים בשבוע הבא, ובצה"ל בחרו שלא להתריע בפני הציבור על האירוע החריג, מסיבה שטרם הוסברה.

האימון התקיים על רקע התקיפה שמיוחסת לישראל בבסיס חיל האוויר בסוריה וכאשר בכירים באיראן מאיימים להגיב לתקיפה. בימים האחרונים כלי התקשורת מדווחים בהרחבה על מתיחות לקראת תקיפה אפשרית של ארצות הברית בסוריה, ולפיכך המטוסים יצרו בהלה בקרב האזרחים.

במהלך האימון, שחררו הטייסים נורים ממערכת שאמורה להתמודד עם איום מטילי נ"מ. ואולם, למי שצופה בירי מהצד, הנורים יכולים להיראות כמו ירי של אמצעי חימוש מהמטוס. פניות רבות הגיעו למוקדי החירום, ובראשם למשטרת ישראל. עם הצטברות הפניות, מיהרו בצה"ל ובמשטרה להבהיר שמדובר בתרגול של טייסי חייל האוויר לקראת מטס יום העצמאות.

בצה"ל נוהגים ליידע את הציבור בנוגע לתרגילים שבהם תיתכן תנועה מוגברת של כוחות צבא. בשל המצב בימים האחרונים והמתיחות בצפון, טוענים אזרחים ברשתות החברתיות שניתן היה לגלות מעט יותר רגישות ולהוציא הודעה מוקדמת לכלי התקשורת, כפי שעושה צה"ל בדרך כלל, כדי למנוע את הבהלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ