משרד החוץ מתנגד להזמנת שגריר אוסטריה לדיון בחרם על מפלגת הימין הקיצוני במדינה

המשרד התנגד להזמנת השגריר לדיון מיוחד בוועדת חוץ וביטחון על המפלגה כדי להימנע מפגיעה ביחסים הרגישים עם אוסטריה. בשל הביקורת הוחלט לבסוף כי השגריר כן ישתתף בדיון

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפגינים נגד מפלגת החירות בווינה, ינואר. "אל תתנו לנאצים לשלוט"
מפגינים נגד מפלגת החירות בווינה, ינואר. "אל תתנו לנאצים לשלוט"צילום: HEINZ-PETER BADER/רויטרס
נעה לנדאו
נעה לנדאו

משרד החוץ התנגד להשתתפות שגריר אוסטריה בישראל, מרטין וייס, בדיון מיוחד שיתקיים מחר (שני) בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת בנושא החרם הישראלי על מפלגת החירות במדינה. בתשובה שקיבלו חברי הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) ויהודה גליק (הליכוד) מעובדי הוועדה בראשות אבי דיכטר (הליכוד), נאמר כי במשרד החוץ סבורים שלא יהיה נכון להזמין את השגריר, כדי שאם הדיון יהפוך לסוער - לא ייפגעו היחסים הרגישים עם המדינה.

"לאחר בירור עם הדרגים הבכירים ביותר במשרד החוץ, הוחלט שלא נכון יהיה להזמין את השגריר האוסטרי בצורה רשמית מטעם הוועדה. זה יכול לגרום לנזק יותר מאשר תועלת", נמסר מהוועדה ללשכתה של ח"כ סבטלובה.

ח"כ גליק הגיב בטוויטר לדיווח שפורסם לראשונה בחדשות עשר, וכתב: "ביזיון, משרד החוץ מסרב לאשר לשגריר אוסטריה להשתתף בדיון בכנסת בעניין היחסים של ישראל עם אוסטריה. סתימת פיות. אחר כך שיספרו על החרמת ישראל בעולם. קורא ליו"ר הוועדה להתעלם מההוראה החצופה הזאת".

לציוץ של ח"כ גליק:

ח"כ סבטלובה התייחסה לעצם הדיון בקשרים עם המפלגה, ומסרה כי "מפלגות ימין קיצוני כמו מפלגת החירות האוסטרית לא יכולות להיות חברות של ישראל. מי ששר שירים שמצדיקים את השואה בישיבות אגודות סטודנטים, מי שמשבח אנשי אס-אס לשעבר אינו ידיד. אם מפלגה כזאת רוצה להתקרב לישראל, יש דרך מוסדרת לכך - היא חייבת להתנער באופן מוחלט מהעבר האפל. מקומם שח"כים ולעיתים אף שרים נותנים לגטימציה לגופים אנטישמיים וקיצוניים".

השגריר מרטין וייס עם הנשיא ראובן ריבלין, עם כניסתו לתפקיד לפני כשנתייםצילום: מארק ניימן / לע"מ

דיכטר מסר בתגובה: "הדיון בועדת חוץ וביטחון בנושא אוסטריה ניזום על ידי מזכירות הכנסת לבקשת חברי כנסת. מדובר בדיון פתוח וכל מי שמורשה להיכנס למשכן הכנסת על ידי קצין הכנסת יכול להיכנס לדיון הזה. העובדה שמשרד החוץ אינו שש להזמין מטעמו את שגריר אוסטריה לדיון הזה, אינה אמורה למנוע מכל חבר כנסת אחר שיחליט להזמינו, לעשות זאת או למנוע בעדו מלהיכנס לדיון, גם אם לא הוזמן".

לאחר הפרסום, הודיע השגריר וייס כי הוזמן לדיון על ידי ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני), שמשמש יושב ראש קבוצת הידידות הבין-פרלמנטרית עם אוסטריה. בעקבות הסערה, החליטה הוועדה להזמין את השגריר בכל זאת, למרות חוות הדעת הראשונית של משרד החוץ.

לציוץ של השגריר וייס:

ממשרד החוץ לא הגיבו לידיעה.

בדצמבר נכנסה מפלגת החירות לממשלה האוסטרית. מנהיג מפלגת הימין הקיצוני, היינץ כריסטיאן שטראכה, התמנה לסגן הקאנצלר, וחברי המפלגה התמנו לשרי ההגנה והפנים.מבקריה של המפלגה טוענים כי מעולם לא התנערה משורשיה האנטישמיים והנאציים, שלהם יש גם ביטוי חיצוני - חלק מתומכי המפלגה נוהגים לקבל את פני מנהיגם במועל יד. שטראכה עצמו פרסם בעבר בעמוד הפייסבוק שלו קריקטורה אנטישמית והשתמש בכרזת הבחירות שלו בסיסמה עם מושגים נאציים. עם זאת, בשנים האחרונות מנסה שטראכה להציג את עצמו כאוהד ישראל, בין היתר על ידי הבטחתו להעביר את שגרירות אוסטריה לירושלים ועל ידי תמיכה בבנייה בהתנחלויות.

לאחר כניסת החירות לקואליציה האוסטרית הודיע נתניהו כי ישראל תחרים את שרי המפלגה ותתקיים עם משרדיהם של שרים אלו קשרי עבודה בדרג המקצועי בלבד. נשיא הקהילה היהודית באוסטריה, אוסקר דויטש, הביע דאגה אז מכניסת המפלגה לקואליציה. "זה לא נורמלי שמפלגת ימין קיצוני פופוליסטית, שנציגיה התקשו להרחיק עצמם מהנאציזם ומשמיעים אמירות נגד תרבויות ודתות אחרות, יהיו חלק מהממשלה", אמר דויטש בדצמבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ