העליון: יש לאשר לפלסטיני שהפגין בעזה לעבור לגדה לקבלת טיפול שיציל את רגלו

הצעיר איבד אחת מרגליו לאחר שנורה באחת מצעדות המחאה הגדולות. ישראל מנעה ממנו לקבל טיפול בגדה כי הפגין בגבול

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסף כרנז, לאחר קטיעת רגלו הראשונה
יוסף כרנז, לאחר קטיעת רגלו הראשונהצילום: סלאח חג' יחיא / רופאים לזכויות אדם
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית המשפט העליון קבע היום (שני) פה אחד כי יש לאפשר לצעיר פלסטיני שהשתתף בהפגנות בעזה לעבור לרמאללה כדי לעבור טיפול שיציל את רגלו מכריתה. הצעיר, יוסף כרנז, איבד את רגלו הראשונה לאחר שנורה על ידי כוח צה"ל באירועי "יום האדמה" לפני כשלושה שבועות. המדינה טענה כי יש למנוע את מעברו של כרנז בשל השתתפותו בהפגנות.

בפסיקתם כתבו השופטים אורי שוהם, ג'ורג' קרא ויעל וילנר כי הם לא שוכנעו שהמדינה בחנה את השאלה אם נסיבות המקרה מצדיקות סטייה מהנהלים. "אין מחלוקת על כך שהטיפול הרפואי הנדרש של העותר מכריתה אינו זמין ברצועת עזה. לפיכך, לפי סטטוס הרשאות נכלל העותר בגדר המקרים בהם תתאפשר כניסה לישראל לצורך מעבר לרמאללה". השופטים הוסיפו כי אין מחלוקת על כך שלא היה מידע שהצביע על סכנה ביטחונית שנשקפה מכרנז.

עוד נכתב כי "המשיבים לא ידעו להצביע לבקשתנו ולו על מקרה אחד בעבר שבו מנעה המדינה מעבר בנסיבות דומות לצורך קבלת טיפול רפואי. לא שוכנענו מטיעוני המשיבה כי בעת הפעלת שיקול הדעת טרם קבלת ההחלטה בעניינו של כרנז, נבחנה השאלה אם נסיבותיו המיוחדות והחריגות של המקרה הנדון אינן מצדיקות סטייה מהנהלים וההנחיות הכלליות, או כי נערכה בחינה קונקרטית של נסיבותיו הפרטניות של העותר, ובכלל זה מצבו הרפואי וההשלכות הקשות של היעדר מתן היתר למעבר לרמאללה על מצבו".

כרנז אמר בשיחה עם "הארץ" בשבוע שעבר שנכח בהפגנה לצורך תיעוד והחזיק מצלמה בהיותו עיתונאי מתחיל. "נפגעתי משני כדורים – אחד מהם ריסק לי את רגל שמאל, והשני גרם לפציעה קשה ברגל ימין. אני לא רוצה לאבד את הרגל השנייה", אמר.

פלסטיני נוסף, מוחמד אלעג'ורי, נאלץ לעבור כריתת רגל לאחר שנורה בהפגנות והמדינה סירבה לתת לו לעבור לרמאללה. השניים טופלו תחילה בבית החולים שיפא בעזה וענו על כל הקריטריונים הרפואיים לקבלת אישור מעבר לגדה להמשך טיפול רפואי, שעשוי היה להציל את רגליהם. לפני כשבוע פנו הפצועים לבג"ץ באמצעות המרכז המשפטי עדאלה ומרכז אל-מיזאן בבקשה לקיים דיון דחוף. בתשובת המדינה נמסר כי אף שהיא מכירה בכך שהם עומדים בקריטריונים הרפואיים – השתתפותם בצעדה היא זו שמונעת את המעבר.

"על פני הדברים, מצבם של העותרים עומד לכאורה בהיבט הרפואי בקריטריון הכללי המופיע במסמך סטטוס הרשאות, הרי שהחלטת הגורמים המוסמכים היא כי אין להיעתר לבקשותיהם", נכתב. "השיקול העיקרי לאי היעתרות לבקשות העותרים, נעוץ בכך שמצבם הרפואי הוא פועל יוצא של השתתפות בהפרות סדר".

בג"ץ החליט אז לא לקיים דיון מידי, ונתן למדינה שלושה ימים על מנת להגיב לעתירה. מאחר שהשניים לא קיבלו את האישור, כל אחד מהם עבר כריתה של רגל אחת.

עיסאם יונס, מנכ"ל ארגון אלמיזאן, מסר בשם הארגונים העותרים כי "חמור מאד שהחלטה הומנית בסיסית כמו פינוי פצועים לצורך מניעה של קטיעת רגליהם, צריכה לעבור כל כך הרבה גורמים ודיונים עד אשר היא מאושרת. אם החלטה מובנת מאליה זו היתה מתקבלת בזמן, כאשר הבקשה למעבר הוגשה לפני יותר משבועיים, ניתן היה להימנע מכריתת רגליהם של העותרים. מניעת טיפול רפואי דחוף היא בגדר הפרה חמורה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי".

"כריתת הרגליים של שני הצעירים היתה יכולה להימנע לו המדינה היתה עומדת בחובתה על פי המשפט הבינלאומי ההומניטרי", אמרה בתגובה עו"ד סאוסן זהר ממרכז עדאלה, שהגישה את העתירה. לדבריה, תגובת המדינה כשלעצמה, משמעותה היא שהמדיניות היא למנוע מפצועים בסכנה לאובדן איברים לצאת מעזה עבור טיפול כדי להענישם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ