נשיא רומניה מתנגד ליוזמת ראשת הממשלה להעביר את השגרירות לירושלים

אחרי הודעת ראשת הממשלה על העברת ההחלטה לאישור השרים, הבהיר הנשיא כי היא לא התייעצה עמו וכי צעד כזה יכול להתמשש רק בסיומו של תהליך שלום באזור

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנשיא יוהניס וראשת הממשלה ויוריקה דנסילה
הנשיא יוהניס וראשת הממשלה ויוריקה דנסילהצילום: Vadim Ghirda/אי־פי
נעה לנדאו
נעה לנדאו

נשיא רומניה פרסם היום (שישי) הודעה מיוחדת ובה הביע התנגדות למהלך שמקדמת הממשלה הרומנית להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים. הנשיא קלאוס יוהניס הודיע שראשת הממשלה כלל לא התייעצה עמו בנוגע להחלטה, שתובא בהמשך לאישור השרים, ואמר כי ההיתכנות שלה בעייתית. בדומה לעמדת מועצת הביטחון של האו"ם, הנשיא אמר כי העברת השגרירות יכולה להתממש רק בסיומו של תהליך שלום באזור, וקרא לממשלתו לשקול את כל ההשלכות של המהלך לפני הכרעה.

לנשיא ברומניה סמכויות מוגבלות, אך הן כוללות בין היתר פתיחת נציגויות דיפלומטיות בעולם וסגירתן. כעת דנים ברומניה אם הסמכות הזו כוללת גם העברה של נציגות קיימת מעיר לעיר באותה מדינה או שההחלטה נתונה בידי שרי הממשלה.

ראשת ממשלת רומניה העבירה אתמול הצעת החלטה לממשלה שלפיה ממשלת רומניה תעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים. במקביל, יו"ר הפרלמנט הרומני הצהיר בראיון לתקשורת הרומנית שאכן בכוונתם להעביר את השגרירות. במשרד החוץ ממתינים לעדכונים רשמיים מבוקרשט.

הצעת ההחלטה הועברה לאחר ביקור של סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (ליכוד) במדינה בשבוע שעבר, שם נפגשה בין היתר בבוקרשט עם שר החוץ של רומניה, תאודור מלשקנו. חוטובלי אמרה לו בפגישה כי "יש כאן חלון הזדמנויות היסטורי בעקבות העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. זה הזמן לבחור לעמוד בצד הנכון של ההיסטוריה ולהיות מהמדינות החלוצות שיעבירו את השגרירות שלהן לעיר הבירה שלנו ירושלים". שר החוץ ענה לה כי יקיים הערכה רצינית בנושא וישקול את העניין.

חוטובלי צפויה לבקר בקרוב גם בצ'כיה, שמסומנת כמדינה הבאה שתצהיר על כוונה דומה. שתי המדינות, רומניה וצ'כיה, חברות באיחוד האירופי שמדיניותו הרשמית מתנגדת להכרה חד-צדדית בירושלים כבירת ישראל - ותומכת בהכרה בירושלים כבירתן של שתי מדינות, ישראל ופלסטין, על בסיס קווי 67׳.

נתניהו אמר אתמול בקבלת פנים לדיפלומטים זרים לרגל יום העצמאות כי ישראל תסייע לעשר המדינות הראשונות שיעבירו את השגרירויות שלהן לעיר: "יש שני דברים שאתם יכולים לעשות כדי לעזור לישראל לחגוג את יום העצמאות הנהדר הזה. הדבר הראשון הוא לדבר נגד איראן... הדבר השני שאתם יכולים לעשות על מנת לקדם שלום הוא להזיז את השגרירויות שלכם לכאן... אני שמח לומר שיש לפחות חצי תריסר מדינות שכעת משוחחות איתנו ברצינות על העברת שגרירויותיהן לירושלים... אז אנא, יש עיקרון פשוט, אתם מכירים אותו – ׳הראשון להגיע זוכה׳. החלטתי שעשר השגרירויות הראשונות שיגיעו לכאן יקבלו יחס מועדף. נעזור לכם! כולכם צריכים לעשות זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ