ארדן: לתחושתי יש הסתברות גבוהה שהדריסה באום אל-חיראן היתה פיגוע

לפי השר לביטחון פנים, ההערכות במח"ש שהדריסה לא היתה פיגוע אינן נכונות. בראיון שישודר בקשת רמז כי החקירה ותוצאותיה הושפעו משיקולים פוליטיים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הרכב המעורב בדריסה באום אל-חיראן, בינואר
הרכב המעורב בדריסה באום אל-חיראן, בינוארצילום: אליהו הרשקוביץ
הארץ

השר לביטחון פנים גלעד ארדן תקף בחריפות את התנהלות מח"ש בפרשת אום אל חיראן, והצהיר שבניגוד להערכות במחלקה, הוא סבור שהדריסה של השוטר ארז לוי היתה פיגוע. "אני חושב שמח"ש התנהלה בצורה שערורייתית בצורה שהיא קבעה את התוצאה מראש", אמר ארדן בראיון שישודר היום (ראשון) בתוכנית "אנשים" בקשת. השר רמז שחקירת התקרית התנהלה באופן לא ענייני וששיקולים פוליטיים השפיעו על תוצאותיה ועל האופן שבו סוקרה בתקשורת.

"בתחושות שלי יש הסתברות גבוהה יותר שזה היה פיגוע דריסה", אומר ארדן, זאת בניגוד להערכות במח"ש, לפיהן הדריסה לא היתה פיגוע ואין ראיות המעידות שיעקוב אבו אלקיעאן תכנן את הדריסה מראש. לדבריו, מח"ש הדליפה באופן בררני מידע שיצר בציבור תחושה שהדריסה אינה פיגוע באופן. "אינני יודע אם היו שם שיקולים פוליטיים", אמר, "אבל יש שם נתונים שבעיניי אם היו יוצאים החוצה אולי היו מאזנים את דעת הקהל".

עוד אמר ארדן שייתכן שסכסוך בין מח"ש למשטרה השפיע על אופן התנהלות החקירה ותוצאותיה. "כשאני נכנסתי לתפקידי, היו ממש לפני כן מספר פרשיות מביכות נגד ניצבים במשטרה, דבר שיצר עימות בין בכירי המשטרה לבין בכירי מח"ש", הסביר. "הדם הרע הזה אולי השליך על החקירה של אום אל חיראן, אני מקווה שלא - אבל התחושה שלי שזה השפיע על איכות החקירה".

לפי ממצאי מח"ש, מהירות הנסיעה של אבו אלקיעאן היתה איטית ולא עלתה על 20 קמ"ש. גורמי המקצוע שבחנו את נסיבות התקרית ובדקו אירועים נוספים הגיעו למסקנה כי אדם המבקש לבצע פיגוע דריסה לא נוסע במהירות איטית כל כך כאשר יש לו מרחק סביר להאיץ למהירות גבוהה יותר. בנוסף, כך לפי הממצאים, הירי בוצע מטווח רחוק מזה שטענו השוטרים והמפקדים בשטח. כך, לא ניתן היה להבין באותו הזמן את כוונותיו של אלקיעאן, ולכן ייתכן שהירי לא היה נדרש.

הציוצים של ארדן ביום הדריסה

ממצאי חקירת מח"ש סותרים את קביעת המשטרה שהדריסה היא פיגוע על רקע לאומני. הממצאים סותרים גם את דבריו של ארדן ביום הפינוי של אום אל חיראן בינואר: "מדובר באירוע קשה לכוחותינו ולמדינת ישראל בכלל. מחבל השייך לתנועה האיסלאמית דהר לעבר כוחותינו במטרה להרוג כמה שיותר שוטרים עוד לפני תחילת הפינוי". גם מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך קבע באופן חד משמעי כי מדובר במחבל כאשר הספיד את ארז לוי: "לצערי יש כאלה שמנצלים כל סיטואציה למטרות טרור, בתוכם מחבל בן עוולה שניצל שעת כושר, האיץ תוך שהוא מתעלם מהשוטרים שהיו פרושים משני צידי הציר וסימנו לו לעצור".

אתמול תושבי אום אל-חיראן הרסו שמונה מבנים בכפר. זוהי ההריסה הראשונה בכפר מאז שהתושבים חתמו על הסכם הפינוי לחורה. על פי גורם הבקיא בפרטי ההסכם, הבתים נהרסו בהתאם לסיכום בין המשפחות לרשות הבדואים, וכי זו דרישה שעלתה מצד המדינה על מנת להוכיח את מחויבות תושבי הכפר להסכם. לפי אותו גורם, לא מדובר בבתי מגורים אלא במבנים משלימים שהמדינה בחרה. על פי ההסכם, כל מבני הכפר צפויים להיהרס עד ספטמבר, ובתקופת הזמן הזאת יוכלו התושבים לבנות את ביתם במגרשים שקיבלו בחורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ