מקורות בארה"ב: מטוסי קרב ישראליים הם שתקפו בסוריה כדי לפגוע בטילי נ"מ

שלושה מקורות אישרו לרשת NBC כי ישראל תקפה בבסיסים שבאזור חמה ביום ראשון, במטרה לפגוע בטילים שנשלחו לאזור מאיראן

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אחד הפיצוצים באזור חמה, אתמול
אחד הפיצוצים באזור חמה, אתמולצילום: SOCIAL MEDIA/רויטרס
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שלושה מקורות רשמיים בארצות הברית אישרו היום (שלישי) לרשת NBC כי מטוסי קרב ישראליים תקפו את הבסיסים באזור חמה שבסוריה ביום ראשון, במטרה לפגוע בטילי נ"מ שנשלחו לאזור מאיראן.

לפי הדיווח, בשבועיים האחרונים איראן הגבירה את ייבוא התחמושת לסוריה, ובין היתר העבירה נשק קל וטילי קרקע-אוויר. שניים מהמקורות מאמינים כי משלוחי הנשק נועדו הן לחיזוק הכוחות האיראניים והמיליציות הנתמכות בידי איראן באדמת סוריה, והן לתקיפת ישראל. במשך שנים עקבה ארצות הברית אחר העברת התחמושת מאיראן ללוחמי חיזבאללה בסוריה, אך לפי הדיווח לאחרונה עלתה כמות המשלוחים.

שלושת המקורות אמרו כי נראה כעת שישראל נערכת לפעולה צבאית ומבקשת את עזרת ארצות הברית. "ברשימת העוינות הפוטנציאלית הגבוהה ביותר בעולם, הקרב בין ישראל לאיראן בסוריה נמצא כרגע בראשה", אמר אחד מהמקורות.

התקיפה בסוריה - סיקור נרחב: הערכות: בתקיפה נפגעו טילי קרקע-קרקע שאיראן התכוונה לפרוס בסוריה // צבא סוריה: בסיסינו הותקפו בחמה ובחאלב; דיווחים על עשרות הרוגים, רובם איראנים // מקור בטהראן מכחיש: בתקיפה בסוריה לא נהרגו איראנים //לפני הדיווחים על התקיפה בסוריה, טראמפ ונתניהו שוחחו על איראן // סוכנות ידיעות איראנית: 18 מלוחמינו נהרגו בתקיפות על הבסיסים בסוריה

במקביל, שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום לאיומים מצד איראן ואמר: "הם מנסים לפגוע בנו ואנחנו ניתן תשובה". לדבריו, "למדינת ישראל יש שלוש בעיות: איראן, איראן ואיראן. אותה איראן שרודפת את חופש הביטוי ואת המיעוטים. אותה איראן שניסתה לפתח נשק גרעיני ונכנסה להסכם לצורך הטבות כלכליות. אותה איראן שמנסה להסתיר את הנשק שלה וכולם התעלמו מזה. מדינת ישראל לא יכולה להתעלם מהאיומים של איראן. שהבכירים שלה מבטיחים למחוק את ישראל. נעשה את כל מה שצריך לעשות".

גורם רשמי בקואליציה של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, אמר אתמול כי 16 בני אדם נהרגו, בהם 11 איראנים, בתקיפה בבסיס במחוז חמה בסוריה - כך דווח בניו יורק טיימס. המקור מסר עוד כי בתקיפה הושמדו 200 טילים. מקור בטהראן הכחיש בפני סוכנות הידיעות האיראנית תסנים כי איראנים נהרגו בתקיפה. עוד מסר כי לא הותקף בסיס איראני. קודם לכן, דיווחה הסוכנות האיראנית ISNA כי 18 לוחמים איראנים נהרגו בתקיפה, אך הדיווח הוסר זמן קצר לאחר מכן.

מפת הבסיסים האיראנים בסוריה, כפי שפורסמה בניו יורק טיימס

לפני כשלושה שבועות הותקף הבסיס האווירי T-4 שבסוריה, וגם אז יוחסה התקיפה לישראל על ידי גורמים רשמיים אמריקאים. האישור מפי מקורות בממשל האמריקאי לכך שצה"ל ביצע את התקיפה נחשב חריג ביחסים בין ישראל לארצות הברית. בתקופת ממשל אובמה, ישראל התלוננה כמה פעמים שבכירים אמריקאים הדליפו לתקשורת שצה"ל עמד מאחורי תקיפות בשטח סוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ