ליברמן: לא מעוניינים בעימות עם רוסיה בסוריה, מקווים שיתחשבו באינטרסים שלנו

על רקע שורת התקיפות בסוריה המיוחסות לישראל, אמר שר הביטחון בראיון לעיתון הרוסי קומרסנט: "אנחנו תמיד לוקחים בחשבון אינטרסים רוסיים"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טילי S-300 במוסקבה, ב-2013
טילי S-300 במוסקבה, ב-2013צילום: AP
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר בראיון לעיתון הרוסי קומרסנט שמתפרסם הבוקר (חמישי) כי ישראל לא מעוניינת בעימות עם רוסיה. "אנחנו תמיד לוקחים בחשבון אינטרסים רוסיים ומקווים שהם ייקחו בחשבון אינטרסים ביטחוניים של ישראל", הוסיף. ליברמן אמר את הדברים על רקע שורת תקיפות בסוריה שמיוחסות לישראל, בהן התקיפה בבסיס T-4, שרוסיה טענה כי ערערה את היציבות במדינה.

בין ישראל לרוסיה שוררת באחרונה מתיחות על רקע כוונת הרוסים להעביר למשטר אסד מערכות הגנה אווירית מתקדמות, חרף התנגדות ישראל. ליברמן אמר בראיון: "אם מערכות 300-S לא תהיינה מופנות כנגדנו – זה משהו אחד. אם מערכות אלו תפתחנה באש כנגד המטוסים שלנו, אנחנו בהחלט נגיב". בשבוע שעבר דווח בקומרסנט כי בכירים ברוסיה הצהירו שאם ישראל תתקוף את מערכת הS-300, יהיו למהלך "תוצאות קטסטרופליות".

ליברמן הוסיף בראיון כי ישראל לא מתכוונת להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה, אך הוסיף: "מה שלא נסבול זה ניסיונות של איראן להפוך את סוריה למוצב קדמי נגד ישראל. כל ניסיון של איראן להתבסס בסוריה - יסוכל. אם אסד לא יתערב, אז זה יהיה מאוד נבון מצדו".

ליברמן התייחס ליחסים בין ישראל לרוסיה ואמר: "אנחנו לא מחפשים שום עימותים עם רוסיה. להיפך, בשנים האחרונות נוצר דו-שיח גלוי, ברור ושקוף עם רוסיה, גם כשהדעות שלנו תואמות וגם כשהן אינן תואמות". שר הביטחון ציין כי יש קו חם בין צה"ל לכוחות צבא רוסיה שנמצאים בסוריה.

עוד אמר ליברמן בראיון: "בעשורים האחרונים יצרנו יחסים מיוחדים עם רוסיה, מאוד יעילים ושקופים". לדבריו, "אנחנו מאוד מעריכים את היחסים עם רוסיה. גם כשהשותפים הקרובים שלנו הפעילו עלינו לחצים, כמו במקרה של סנקציות נגד רוסיה, אנחנו לא הצטרפנו אליהן. באחרונה הרבה מדינות הוציאו מתוכן את הדיפלומטים הרוסים. ישראל לא הצטרפה לפעולה הזאת".

בראיון נשאל ליברמן על המידע שהציג ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית. "המסמכים שפורסמו מוכיחים באופן חד-משמעי שאיראן פעלה באופן אקטיבי, לא רק להעשרת האורניום, אלא ליצירת נשק גרעיני", אמר שר הביטחון, "הם פשוט הקפיאו זמנית את התוכנית על מנת לקבל מקסימום תועלת מההסכם, כדי שיוכלו אחר כך לעבור ליצירת נשק גרעיני". ליברמן התייחס גם להצהרות של איראן על רצונה להשמיד את ישראל, ואמר: "אנחנו מצפים לתגובה ברורה וחד-משמעית של רוסיה להצהרותיה ומהלכיה של איראן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ