בסוריה מאשימים את צה"ל |

מטרת התקיפה: טילים איראניים שכוונו לישראל

בצה"ל זיהו פעילות חריגה של הכוחות האיראניים בסוריה וסברו כי הם ערוכים לפעולת נקם נגד ישראל ■ דיווח: בתקיפה נהרגו תשעה לוחמים הנאמנים לאסד ■ צה"ל הנחה רשויות בגולן לפתוח את המקלטים ■ נתניהו לקראת פגישתו עם פוטין במוסקבה: "יש צורך להבטיח את המשך התיאום הביטחוני בינינו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כוחות צה"ל בצפון רמת הגולן, אמש
כוחות צה"ל בצפון רמת הגולן, אמשצילום: גיל אליהו

סוריה מאשימה את ישראל בתקיפת בסיס צבאי מדרום לדמשק, ששימש כוחות של איראן במדינה. לפי הדיווחים, מטוסי חיל האוויר חדרו אמש (שלישי) למרחב האווירי של סוריה ופגעו בטילים איראניים שכוונו לעבר ישראל ואמורים היו לשמש לפעולת נקם איראנית. לפני התקיפה הודיע הצבא כי הוא זיהה פעולות חריגות של כוחות איראניים בסוריה. בצה"ל סברו כי הכוחות ערוכים לפעולת נקם מיידית נגד ישראל, והורו לרשויות ברמת הגולן לפתוח את המקלטים.

המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח הלילה כי לפחות תשעה לוחמים הנאמנים למשטר אסד נהרגו בתקיפה. לפי הדיווח, לא ידוע אם בין ההרוגים גם אנשי משמרות המהפכה האיראניים או לוחמים אחרים הנאמנים לאיראן. לפי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית, בתקיפה נהרגו שני אזרחים.

תיעוד התקיפה

עוד דיווחה סוכנות הידיעות הסורית כי מערך ההגנה האווירי של המשטר יירט שני טילים שנורו על ידי ישראל. לפי הסוכנות, הטילים נורו לעבר בסיס צבאי באזור אל-כיסווה, הסמוך לבירה. לפי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, יעד התקיפה הוא בסיס ששימש את הכוחות האיראניים. ערוץ אל-מיאדין דיווח על אש שהתפשטה במקום.

הכרזת טראמפ והתקיפה בסוריה - סיקור נרחב: בין המאבק בגרעין להתפתחויות בסוריה, ישראל וארה"ב מתואמות באופן הדוק // ארה"ב פורשת מהסכם הגרעין: טראמפ הדהד את דף המסרים של נתניהו // עבור בעלות בריתו באירופה, טראמפ הפך לשריף פורק עול היורה לכל עבר // אם אירופה לא תושיט לרוחאני יד, התנועות הרדיקליות יחזקו את שליטתן באיראן

מפת התקיפה בסוריה

דיווחים נוספים ייחסו את התקיפה לישראל: מקור בכוחות התומכים במשטר אסד אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי חיל האוויר הישראלי הוא שירה את הטילים. לפי דיווח נוסף, בדרום המדינה נרשמה תנועת מטוסים ערה של חיל האוויר הישראלי.

חרף המתיחות, ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא הבוקר למוסקבה, שם ייפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. השניים ידונו בהצהרת ארה"ב על פרישה מההסכם עם איראן והטלת הסנקציות וכן במתיחות הגוברת בסוריה ובלבנון. נתניהו אמר לפני ההמראה כי "לאור מה שקורה בסוריה ברגעים אלה, יש צורך להבטיח את המשך התיאום הביטחוני בין הצבא הרוסי לצבא הגנה לישראל".

ההנחיה של צה"ל לפתוח את המקלטים פורסמה בעקבות זיהוי פעילות חריגה של כוחות איראניים בסוריה. בצה"ל סבורים כי הכוחות האיראניים ערוכים לפעולת נקם נגד ישראל בזמן הקרוב. בנוסף, צה"ל הודיע אתמול על גיוס מילואים, באופן ממוקד לבעלי תפקידים מיוחדים - בעיקר אנשי מודיעין, מערך ההגנה האווירית ופיקוד העורף.

כוחות צה"ל בצפון רמת הגולן, אמשצילום: גיל אליהו

על פי מקורות ערביים, בימים האחרונים נשמעת פעילות אווירית ערה באזור רמת הגולן. הצבא מסר כי במקביל הושלמה פריסה של אמצעי הגנה בצפון, וכי הכוחות באזור ערוכים לתקיפה אפשרית. "צה"ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים ומזהיר כי כל פעולה נגד ישראל תיענה בתגובה חריפה", נמסר.

ההנחיות שפרסם צה"ל לגופים אזרחיים רלוונטיות רק לרמת הגולן. באזור הגליל העליון לא נמסרו הנחיות מיוחדות. ההנחיה של צה"ל מתייחסת באופן ממוקד לתושבי המועצות ברמת הגולן, ולא לרמה כולה: המועצה האזורית גולן, המועצה המקומית קצרין, וארבעת היישובים הדרוזיים ברמה. בנוסף, כמה רשויות הודיעו ביוזמתן על פתיחת מקלטים.

ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, הנחה אמש את התושבים להיערך ולהגביר את ערנותם. "חמ"ל המועצה פועל, אנו בקשר רציף עם צה"ל", מסר מלכה. "גורמים ביישובים ערוכים, וצה"ל ערוך ומוכן להתמודדות עם כל התפתחות".

מוקדם יותר אתמול פורסמה בארה"ב אזהרת מסע לרמת הגולן. בהודעה נכתב: "בגלל המתיחות לאחרונה באזור, עובדי מדינה צריכים לקבל אישור אם הם רוצים לטייל ברמת הגולן עד להודעה חדשה".

בצה"ל ניסו בימים האחרונים למצוא איזון בין שמירה על כוננות גבוהה בגולן לבין רצון לא להלחיץ את הציבור. ההחלטה לפתוח את המקלטים התקבלה בעקבות הערכת מצב של צמרת צה"ל, לאחר שזוהו הכנות מבצעיות של איראנים בתוך סוריה. עד כה לא גויסו למילואים לוחמים. על פי הערכות, איראן עשויה לתקוף את ישראל בטווח זמן קצר. ההערכות הן שהיעד לתקיפה, אם תצא לפועל, יהיה מטרה צבאית.

לפי ההערכה, טהראן נחושה לפעול בתגובה על התקיפה המיוחסת לחיל האוויר בחודש שעבר, בבסיס חיל האוויר הסורי T4, שבה הותקפו מתקנים איראניים ונהרגו שבעה אנשי משמרות המהפכה שהוגדרו יועצים. עם זאת, נראה שהאיראנים מחפשים דרך לעשות זאת מבלי לדרדר את האזור למלחמה. לאחר התקיפה אמר עלי אכבר וליאתי, יועצו של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי: "הפשע של ישראל לא יישאר ללא מענה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ