המתיחות בצפון: צה"ל תגבר את מערך כיפת הברזל ברמת הגולן

בצבא מעריכים כי התקיפה בסוריה המיוחסת לישראל לא פגעה במוטיבציה של איראן לפעולת נקם. לפי הערכות מודיעין, איראן צפויה להגביל את תגובתה למטרות צבאיות

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כוחות צה"ל ברמת הגולן, היום
כוחות צה"ל ברמת הגולן, היוםצילום: גיל אליהו
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

צה"ל תגבר היום (רביעי) את מערך ההגנה האווירית ברמת הגולן על ידי הצבת סוללות נוספות של כיפת ברזל. צה"ל נקט צעדים אלה בעקבות דיונים בימים האחרונים בישראל על התגובות האפשריות במקרה של ירי טילים מסוריה לעבר ישראל. המתיחות בגזרה הצפונית גברה אתמול בעקבות התקיפה המיוחסת לישראל בבסיס צבאי בסוריה.

בצה"ל מעריכים שהתקיפה אתמול לא פגעה במוטיבציה של איראן לנסות להוציא לפועל מתקפת נקם. עם זאת, בצבא מעריכים שהתקיפה פגעה בהכנות של איראן להגיב בירי טילים לעבר מטרה צבאית ברמת הגולן וגרמה לעיכוב בתגובה. היום קיים הרמטכ"ל גדי איזנקוט הערכת מצב בגולן, ושוחח עם ראשי הרשויות המקומיים. בנוסף, לפי הערכות המודיעין בצה"ל, פעולה איראנית, אם תצא לפועל, תהיה מוגבלת למטרה צבאית. באופן זה איראן תוכל לנסות לחמוק מכניסה לעימות נרחב עם ישראל.

מפת התקיפה בסוריה

גורם ביטחוני לשעבר אמר ל"הארץ" שהמטרה העיקרית של הפעילות המיוחסת לישראל בסוריה היא לשנות את כללי המשחק מול טהראן. "התקיפות של הטילים האיראנים בסוריה הן טיפה בים. לדבריו, בצבא מבינים שפעולות מסוג כזה לא יכולות למנוע הגעה של טילים נוספים לזירה. הגורם הוסיף כי "התקיפות לא יגמרו לאיראנים את הטילים".

בנוסף, הגורם אמר כי החשש העיקרי בישראל הוא לא מפני אירוע של ירי נקודתי, אלא ממצב שבו האיראנים ישנו את המאזן בין המדינות ויצרו משוואה חדשה, לפיה תקיפה ישראלית בסוריה תיענה בתגובה לשטח ישראל. "בכל פעם שניסינו להציב קווים אדומים מחוץ לגבולות המדינה זה לא הצליח", אמר הגורם.

תיעוד התקיפה בסוריה אמש

בצה"ל סבורים שאפשרויות התגובות של איראן מול ישראל מוגבלות, ומעריכים כי התגובה תהיה באמצעות טילים לטווח קצר או ירי רקטות. לאיראן יש מספר גורמים כיום בסוריה שיכולים לפעול נגד ישראל. חיזבאללה נמצא בסוריה, גם אם בכוחות קטנים מאלו שהיו בעבר. חיזבאללה נמצא באזורים שלמרגלות החרמון ופועל שם. צה"ל מעריך שהתחמושת שיש בידי חיזבאללה היא התחמושת שאיראן יכולה להפעיל מול ישראל. לא מדובר בטילים בליסטים ארוכי טווח, אלא ברקטות וטילים לטווחים קצרים ובינוניים, שבשל הקרבה מכסים שטחים נרחבים בישראל.

הכוח השני של איראן הוא מליציות של עשרות אלפי לוחמים, בעיקר מאפגניסטאן, שפועלים עבור איראן בסוריה. מבחינת איראן הם נחשבים ל"בשר תותחים" והם מונחים מקצועית על ידי כוח אל-קודס של משמרות המהפכה. הכוח הנוסף הם הלוחמים האיראנים המוצבים בסוריה. בישראל מפנים תשומת לב מיוחדת לקצינים הבכירים של חיל האוויר של משמרות המהפכה שנמצאים בסוריה ומשמשים יועצים לכוחות שפועלים עבור איראן. הם אלו שמכווינים, מלמדים ועומדים מאחורי ההתעצמות של איראן בסוריה ואחראים בין היתר לתגובה נגד ישראל.

בצה"ל מעריכים שרמת המודיעין שיש היום למערכת הביטחון בסוריה מול האיראנים מפתיעה את המשטר בטהראן. המודיעין הישראלי הצליח להגיע למצב שבו איראן חשופה בסוריה, וייתכן שכך נודע לישראל אתמול על ההכנות לתגובה נגד ישראל. בצה"ל גם סבורים שהקושי של איראן להוציא לפועל תגובה על ידי ירי רקטות וטילים יביא אותם לנסות להגיב באלימות באזור הגבול בצפון. כך, צה"ל נערך בצפון לאפשרויות של ירי טילים או ניסיון חדירה לבסיס צה"לי סמוך לגבול.

אתמול האשימה סוריה את ישראל בתקיפת בסיס צבאי מדרום לדמשק, ששימש כוחות של איראן במדינה. לפי הדיווחים, מטוסי חיל האוויר חדרו אמש למרחב האווירי של סוריה ופגעו בטילים איראניים שכוונו לעבר ישראל ואמורים היו לשמש לפעולת נקם איראנית. המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח הלילה כי לפחות תשעה לוחמים הנאמנים למשטר אסד נהרגו בתקיפה. לפי הדיווח, לא ידוע אם בין ההרוגים גם אנשי משמרות המהפכה האיראניים או לוחמים אחרים הנאמנים לאיראן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ