לאחר תקיפת הכוחות האיראניים בסוריה, ישראל מקבלת אחריות גם על תקיפות קודמות

צה"ל הודה לראשונה כי הוא תקף את בסיס חיל האוויר הסורי T-4 בחודש שעבר. לפי הצבא, התקיפה בוצעה לאחר שאיראן העבירה אליו טילים שמגיעים לטווח של 110 ק"מ

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בסיס חיל האוויר הסורי T-4 שישראל תקפה
בסיס חיל האוויר הסורי T-4 שישראל תקפהצילום: Google / DigitalGlobe
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

לאחר התקיפה הישראלית בסוריה אתמול לפנות בוקר, צה"ל מקבל אחריות גם על תקיפות קודמות במדינה. בצבא אישרו היום (שישי) לראשונה כי ישראל תקפה בחודש שעבר את שדה התעופה T-4 של חיל האוויר הסורי. עד כה ישראל שמרה על עמימות בנוגע לתקיפה זו ולתקיפות נוספות בסוריה.

ישראל תקפה את בסיס T-4 לאחר שאיראן העבירה אליו טילי קרקע-אוויר שמגיעים לטווח של 110 ק"מ. לפי הצבא, מדובר בטווח שמאיים על שטח נרחב בישראל ופוגע בעליונות של חיל האוויר. לאחר תקיפה זו צה"ל תקף עוד כמה פעמים בסוריה מכיוון שהאיראנים החלו לשנע את הטילים למקומות מסתור שונים. השמדת הנשק האיראני לטווח ארוך הוא חלק מהמאבק של ישראל בהתבססות האיראנית בסוריה. בכמה מקרים נפגעו מאגרי נשק גדולים שהיו באזור ארמון הנשיאות בדמשק.

לפי צה"ל, מפקד הכוחות האיראניים בסוריה, קאסם סולימאני, ניסה להוציא לפועל תגובה לתקיפות הישראליות. אלא שהפגיעה הישראלית בארסנל האיראני הקשתה עליו לעשות זאת. יממה לפני הירי לעבר רמת הגולן, האיראנים בסוריה ניסו לפגוע בישראל באמצעות משאית לשיגור רקטות שהוצבה 30 ק"מ מדמשק, והיתה ערוכה לשיגור על ידי אנשי מיליציות וחיזבאללה. ישראל גילתה זאת מבעוד מועד והשמידה את המשאית. בעקבות התקיפות, האיראנים השתמשו בסופו של דבר באמצעים מיושנים יחסית כדי לירות לעבר ישראל.

בצה"ל אמרו היום כי כניסת הכוחות האיראניים לסוריה אפשרו לצה"ל להשיג מידע מודיעיני ומבצעי שלא היה ניתן לקבל מכוחות איראניים במדינתם. ההערכות בצבא הן שקאסם סולימאני, מפקד הכוחות האיראניים בסוריה, ינסה לאתר בקרוב את מקור דליפות המידע.

לאחר התקיפה בסוריה בלילה שבין רביעי לחמישי, בצבא סבורים כי סבב החלפת המהלומות הנוכחי הסתיים. עם זאת, בצה"ל ממשיכים לשמור על כוננות גבוהה בגבול הצפון ומניחים כי העימות עם איראן על אדמת סוריה צפוי להיות ארוך. בצה"ל מעריכים כי האיראנים לא יפעלו נגד ישראל בזמן הקרוב אלא יעדיפו למקד את מאמציהם במגעים עם מדינות אירופה. בנוסף, בצה"ל סבורים כי ייתכן שאיראן תפעל נגד ישראל בחו"ל ובפעילויות קומנדו מצומצמות בגבול.

עוד מעריכים בצבא כי איראן החליטה שלא להפעיל את חיזבאללה נגד ישראל בשלב זה. לפי ההערכות, חיזבאללה יעדיף לפעול נגד ישראל רק משטח סוריה ובמספר קטן של אנשים, זאת כדי לשמר את כוחו בלבנון ולהתאושש לאחר הלחימה בסוריה.

מטוסי חיל האוויר תקפו בלילה שבין רביעי לחמישי עשרות מטרות איראניות בסוריה, בהן אתרי מודיעין איראניים, מחנות צבאיים ומחסני נשק. מצה"ל נמסר כי מדובר בתקיפה הנרחבת ביותר של ישראל בסוריה מזה עשורים. התקיפה בוצעה בעקבות ירי של כ-20 רקטות מסוריה לעבר מוצבי צה"ל ברמת הגולן. המבצע האיראני כשל: ארבע רקטות חדרו לשטח ישראל ויורטו על ידי מערכות ההגנה של צה"ל, השאר נחתו בשטח סוריה. לא היו נפגעים מהירי בישראל ולא נגרם כל נזק. בצה"ל הטילו את האחריות לירי על אנשי גיס קודס של משמרות המהפכה האיראניים.

הרקטות מסוריה שוגרו לרמת הגולן סמוך לחצות. הן נורו לעבר קו המוצבים הראשון של צה"ל, סמוך לגבול הסורי. הירי תאם את הערכות המודיעין המוקדמות של צה"ל, שגרסו כי צפוי שיגור לעבר מטרות צבאיות בצפון הארץ וכי איראן תפעל נגד ישראל, אך תעשה זאת באופן שלדעתה לא יוביל למלחמה כוללת. עם שיגור הרקטות נשמעו אזעקות ברחבי רמת הגולן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ