נשיא מצרים א-סיסי הודיע כי מעבר רפיח יישאר פתוח במשך חודש הרמדאן

הנשיא המצרי הנחה לפתוח את המעבר כדי להקל על תושבי הרצועה. יחיא סינואר, מנהיג חמאס ברצועה, אמר בראיון כי ההפגנות האחרונות אינן מסמנות ויתור על מאבק מזוין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תושבים מעזה במעבר רפיח, היום
תושבים מעזה במעבר רפיח, היוםצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט

נשיא מצרים א-סיסי הודיע כי מעבר רפיח יישאר פתוח לאורך כל חודש הרמדאן. בהודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק הרשמי של הנשיא המצרי נמסר כי הוא הנחה אתמול את הגורמים הרלוונטיים לפתוח את המעבר במטרה להקל על תושבי רצועת עזה.

שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב פרסם הודעת תמיכה בהחלטתו של א-סיסי. "אני משבח את החלטתו של הנשיא המצרי", נכתב בהודעה. "זהו צעד חשוב ומעודד. אני מקווה שהמצב הביטחוני יאפשר לשמור על תנועה סדירה במעבר".

פתיחת המעבר תאפשר העברת סולר לתחנת הכוח ברצועה, המושבתת בימים האחרונים. בנוסף תתאפשר העברת חומרי בניין, מזון ותרופות.

ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, אמר היום בדרשה במסגד בעזה כי "תהלוכת השיבה לא תיעצר כל עוד לא הוסר המצור באופן מלא". עוד אמר כי "מי שפתח באש על המפגינים בעזה זה צבא של טרוריסטים".

ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועת עזה, יחיא סנואר, אמר בראיון שהבחירה במאבק עממי לא מסמנת ויתור על המאבק המזוין נגד ישראל. "ההתנגדות הפלסטינית משתמשת בכל האמצעים העומדים לרשותה, ובכל אמצעי מתאים לתקופה מסוימת", אמר סנואר. "המאבק העממי בתהלוכת השיבה הוא אמצעי מוצלח ואנחנו לא מוותרים על האמצעים האחרים". סנואר אמר את הדברים בראיון לערוץ אל-אקצא של החמאס.

מפגינים בצומת יד מרדכי, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

במקביל, כ-250 איש מפגינים בצומת יד מרדכי נגד ההסלמה בגבול הרצועה ובקריאה לשיקום עזה. שניים מהמפגינים נעצרו בחשד לתקיפת שוטרים ומפגינים אחרים התעמתו עם עוברי אורח. ההפגנה היא יוזמה של חברי קול אחר בשיתוף עם הארגונים עומדים ביחד, לוחמים לשלום, שוברים שתיקה, פורום המשפחות השכולות ומרצ. זוהי הפגנת השמאל הגדולה ביותר באזור העוטף מאז תחילת התהלוכות בגבול הרצועה.

עשרות אלפי מתפללים מרחבי הגדה המערבית צפויים לבוא היום למסגדים בהר הבית בשעות הצהריים לרגל תפילות יום שישי הראשון של חודש הרמדאן. במשטרת ירושלים נערכים בכוחות מתוגברים ומאות שוטרים יוצבו סביב העיר העתיקה. חלק מהרחובות באזור ייחסמו לתנועה. מאתמול ועד לסוף חודש הרמאדן לא יתאפשר ליהודים לעלות להר הבית בשעות הצהריים אלא רק בבוקר בין 7:30 ל-11:00.

בצה"ל נערכים להתחדשות ההפגנות ליד גדר הגבול. לאחר העימותים השבוע בהשתתפות רבבות מפגינים, שבהם נהרגו 62 פלסטינים, בצבא מעריכים כי מספר המשתתפים היום יהיה נמוך בהרבה, בדומה לשבועות הקודמים. ההערכה היא שההפגנות יהיו מתונות יותר וכי חמאס מנסה להחזיר את השקט. במערכת הביטחון סבורים שהעימותים הקשים יותר צפויים להתרחש היום בגדה ובמזרח ירושלים.

בצה"ל החלו להשיב אתמול לפעילות את מעבר הסחורות כרם שלום, שנסגר בסוף השבוע שעבר בעקבות הצתת צינור גז במקום. בעקבות פתיחת המעבר, 600 משאיות העבירו סחורות לעזה. גם הזרמת הסולר התחדשה אתמול, לאחר הפגיעה בתשתיות במעבר. בצה"ל צמצמו מעט את הכוחות שתוגברו בגדה וברצועה, אולם ביחס לימי שגרה עדיין מדובר בכוחות מתוגברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ