אחרי ארה"ב וגואטמלה: שגרירות פרגוואי עוברת לירושלים

טקס חנוכת השגרירות נפתח במשכן החדש בגן הטכנולוגי מלחה בנוכחות ראש הממשלה נתניהו ונשיא פרגוואי קארטס. נתניהו לנשיא פרגוואי: אין לנו ידידים טובים מכם

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו והנשיא קארטס בפתיחת שגרירות פרגוואי בירושלים, היום
נתניהו והנשיא קארטס בפתיחת שגרירות פרגוואי בירושלים, היום צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ
נעה לנדאו
נעה לנדאו

שגרירות פרגוואי בישראל חונכת בשעה זו את משכנה החדש בירושלים. פרגוואי היא המדינה השלישית שעושה זאת בפועל אחרי ארה"ב וגואטמלה, שהעבירו את שגרירויותיהן לירושלים בשבוע שעבר. הנשיא הוראסיו קארטס נחת אמש (ראשון) בישראל לרגל העברת השגרירות, וטקס הפתיחה החל ב-12:00 במשכן השגרירות החדש בגן הטכנולוגי מלחה, שם ממוקמת גם שגרירות גואטמלה החדשה, בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו. כעת נפגשים נתניהו וקארטס במשרד ראש הממשלה, ובערב תיערך קבלת פנים במשרד החוץ.

ראש הממשלה אמר בטקס כי "זה יום גדול לישראל, יום גדול לפרגוואי ויום גדול לידידות שלנו. עשית רבות למען המדינה שלך וכעת אתה עושה משהו למען שתי המדינות שלנו על פי המודל שמציבה פרגוואי במשך שנים רבות". נתניהו הוסיף כי לישראל ולפרגוואי "שיתוף פעולה נהדר והוא יהיה טוב אף יותר. ראיתי את כל המבקרים, חברי הפרלמנט, המומחים, השרים, המשלחות שנוסעות הלוך ושוב. זה הזמן. זה הזמן לעשות הרבה יותר. זה הזמן ששיתוף הפעולה בינינו יזרום כמו מים. אנו דנים בנושא המים, חקלאות, טכנולוגיה, ביטחון, אבל אנחנו גם עושים ואנו רוצים לעשות יותר ונעשה זאת", אמר נתניהו, וסיכם: "אנו זוכרים את ידידינו. אין לנו ידידים טובים מכם".

באירוע ציין נתניהו כי ״פרגוואי עזרה ליהודים להימלט מגרמניה הנאצית. לעולם לא נשכח זאת. עשיתם זאת לפני השואה, במהלכה ואחריה. זה היה מעשה של נדיבות ורחמים שנחקק בלבנו לעד״. עם זאת, פרגוואי היתה ידועה אחרי מלחמת העולם השנייה בעיקר כמקלט לפושעים נאצים נמלטים - בהם יוזף מנגלה, ״מלאך המוות מאושוויץ״.

הנשיא קארטס השיב לו כי "למעמד זה יש משמעות מיוחדת כי הוא מבטא את הידידות הכנה והסולידריות האמיצה בין פרגוואי לישראל. אני מעריך מעומק ליבי את המדינה הזאת המגנה באומץ לב על זכותה לחיות בשלום והיא בונה מדינה עם שגשוג כלכלי ראוי לשבח ומבטיחה את עתידה ואת עתיד בניה״.

הזוג נתניהו, הנשיא קארטס וציפי חוטובלי בפתיחת שגרירות פרגוואי בירושלים, היום צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין נועד עם קארטס במעונו לפני הטקס ואמר לו בין היתר: ״אני שמח וגאה לארח אותך כאן אדוני הנשיא בירושלים בירת ישראל. פרגוואי רחוקה אלפי קילומטרים, אך הלבבות שלנו קרובים״. נשיא פרגוואי הודה לו ואמר: ״זהו ביקורי השני בישראל כנשיא, אבל כעת אני בטוח שאבקר לעיתים קרובות יותר. בישראל אני מרגיש בבית. רבים שואלים אותי מדוע החלטנו להעביר את השגרירות לירושלים ועל כך אני יכול להשיב - שאנו שמים את הדברים במקום הנכון. אנו לא חבים לכם דבר ואתם לא חבים לנו דבר. זהו המעשה הנכון לעשות״.

קארטס נחשב למנהיג שנוי במחלוקת בפרגוואי. שמו נקשר בעבר בהלבנת כספים והברחות סמים. הוא מיליארדר, בנקאי ואיל סיגריות ומשקאות, ששימש גם נשיא קבוצת כדורגל. הוא נבחר להנהגת מפלגת הימין במדינה, שהיתה בעבר בסיס הכוח הפוליטי של הרודן הגנרל אלפרדו סטרוסנר. קארטס הוא גם הומופוב מוצהר, שכינה בין השאר את חברי קהילת הלהט"ב "קופים".

התקשורת המקומית בפרגוואי דיווחה בימים האחרונים כי העברת השגרירות גררה ביקורת במדינה. לפי הדיווחים, הממשל החדש של הנשיא הנכנס מריו אבדו בניטז יעריך מחדש את ההחלטה.

בספטמבר 2017 נפגש נתניהו עם קארטס בבואנוס איירס ואמר לו: "אתה ידיד גדול ואני חושב שיש פוטנציאל גדול בשיתוף הפעולה הקיים בינינו למען שני העמים שלנו, וביכולת של ישראל לסייע ולהציע מניסיונה בתחומים של טכנולוגיה, מים, חקלאות וביטחון". קארטס השיב: "אנחנו עובדים טוב יחד, אבל אני חושב שנוכל לעשות עוד הרבה. יחסים הם כמו שריר, צריך להתאמן מדי יום. אבל אני רוצה שתדע שאנחנו אוהבים אתכם מאוד".

במארס 2017 דיווחה כתבת "וואלה" טל שלו על קשרים בין קארטס לבין ראש הסגל וראש לשכתו של נתניהו לשעבר, ארי הרו, שהפך לעד מדינה בפרשות שבהן חשוד ראש הממשלה. לפי הדיווח, באתר האינטרנט של חברת הייעוץ האסטרטגי H3 גלובל, שהוזכרה בפרשת הרו, נטען כי החברה ייעצה לנשיא פרגוואי לפני ואחרי בחירתו ב-2013. עוד נטען כי פתיחתה מחדש של שגרירות ישראל בבירת פרגוואי היתה בניגוד לחוות הדעת המקצועית במשרד החוץ. עורך דינו של הרו מסר אז בתגובה כי "עם מינויו לראש הסגל, הדיר עצמו הרו מכל טיפול בעניינים הקשורים לפרגוואי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ