מפקד חיל האוויר: האיראנים ירו 32 רקטות לגולן; יותר ממאה טילי נ"מ נורו על מטוסינו

לאחר התקיפה דיווח צה"ל כי נורו עשרים רקטות לעבר ישראל ■ נורקין אמר, בהתייחסו לתקיפות קודמות, כי ישראל היא הראשונה בעולם שביצעה תקיפה מבצעית במטוסי F-35 ■ קצין בכיר בחיל האוויר: "אפשר להניח שנעשו פעולות מאז האירועים האחרונים"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפקד חיל האוויר נורקין במוזיאון ארץ ישראל, אשתקד
מפקד חיל האוויר נורקין במוזיאון ארץ ישראל, אשתקדצילום: אילן אסייג
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, אמר הבוקר (שלישי) בכנס בינלאומי של מפקדי חילות האוויר בהרצליה כי בתקרית עם איראן לפני כשבועיים ירו האיראנים 32 רקטות לעבר רמת הגולן. נורקין אמר עוד כי מערך הנ"מ הסורי שיגר יותר ממאה טילי קרקע-אוויר לעבר המטוסים הישראליים שתקפו מטרות איראניות בסוריה.

נורקין התייחס בדבריו לתקרית שאירעה ב-10 במאי, אז נורו הרקטות מסוריה לעבר מוצבי צה"ל ברמת הגולן. לפי נורקין, כפי שדווח אז, ארבע מהרקטות יורטו על ידי מערכות ההגנה של צה"ל והשאר נחתו בשטח סוריה. אז דיווח צה"ל כי לשטח ישראל נורו 20 רקטות.

בעקבות הירי, תקפו מטוסי חיל האוויר עשרות מטרות איראניות בסוריה, במה שכינה צה"ל כתקיפה הנרחבת ביותר של ישראל בסוריה מזה עשורים. בתקשורת הסורית דווח כי מערכות ההגנה האווירית של סוריה יירטו עשרות טילי נ"מ לעבר המטוסים הישראליים, ובתגובה תקף צה"ל חמש סוללות נ"מ סוריות והשמיד אותן.

קצין בכיר בחיל האוויר הוסיף כי כי ישראל שמרה על חופש הפעולה שלה באזור מאז ירי הטילים, והוסיף כי "אפשר להניח שנעשו פעולות מאז האירועים האחרונים". לדברי הקצין הבכיר, "אנחנו ממשיכים במשימה האופרטיבית שלנו מול התחמשות חיזבאללה והתבססות איראן בסוריה. מבחינתנו כל מקום שבו אנחנו מזהים התבססות וכניסה של אמצעי לחימה אנחנו פועלים".

נורקין אמר עוד בכנס בהרצליה כי ישראל היא המדינה הראשונה בעולם שביצעה תקיפה מבצעית במטוסי F-35 וציין כי מטוסים אלה "כבר מבצעיים וטסים למשימות מבצעיות". נורקין אמר כי החמקן ביצע שתי תקיפות במזרח התיכון והציג לבאי הכנס תצלום של המטוס בשמי ביירות באור יום. מטוס זה לא השתתף בתקיפה האחרונה בסוריה אלא בשתי תקיפות שקדמו לה.

מטוס ה-F-35 ממריא מבסיס בדרום, ב-2016צילום: דובר צה"ל

מטוס ה-F-35 הוא מטוס קרב מהדור החמישי, שאחת התכונות המבצעיות הבולטות שלו היא ה"חמקנות", היכולת לטוס בתצורה שאינה מזוהה בידי מערכות מכ"ם של האויב. בחיל האוויר סבורים כי למרות שיכולות נשיאת הפצצות של מטוס זה נמוכה משל קודמיו, ובראשם ה-F-15, יכולת ה"חמקנות" שלו אמורה לאפשר שיתוק של מערכות מכ"ם והגנה אווירית של האויב, ובכך לפרוץ את הדרך לתקיפות מסיביות יותר של מטוסים מן הדגמים האחרים. בצה"ל משבחים גם את היכולת של ה-F-35 לפעול במרחק גדול משטח ישראל באופן עצמאי ותלוי פחות במעטפת התומכת כיום במטוסי התקיפה של הדור הנוכחי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ