יהונתן ליס
יהונתן ליס

בית הנשיא הודיע היום (חמישי) שהוא מתנגד להצעת חוק לפיה דרגות השכר בשלוש הרשויות יושוו ושכרם של כלל עובדי המגזר הציבורי ייגזר משכר נשיא המדינה. מדובר בצעד חריג, שכן בית הנשיא לרוב אינו מתערב בעבודת הרשות המחוקקת והרשות המבצעת. ההצעה, שאמורה לעלות לדיון ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה, צפויה לפגוע בשכר השופטים, הנהנים כיום מתוספת ייחודיות. בין היתר, השופטים זכאים לתוספת ותק, כך ששכרם עולה ביחס למקביליהם ברשויות האחרות ככל שהוותק השיפוטי שלהם גדל.

את הצעת החוק יזם ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) והיא זוכה לתמיכה מצד שר התיירות יריב לוין, המנהל את ועדת השרים לחקיקה יחד עם שרת המשפטים איילת שקד. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "כיום אין אחידות בשכר נושאי המשרה ברשויות השלטון השונות ואופן קביעתו ונוצרו פערי שכר גדולים ובלתי סבירים בין המכהנים ברשויות השונות".

בחוות דעת שהעבירו בבית הנשיא ליועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, נכתב כי הם מתנגדים להצעה משום שהיא "מבקשת לעשות שימוש בנשיא המדינה, באופן שיש בו כדי להשפיע על מרכיבי שכרם של גורמים רבים, ובהם שופטים, דיינים, קאדים ח״כים ועוד". עוד נכתב כי "נושא השכר הינו מורכב ובנוי על החלטות ממקורות נורמטיביים שונים שנתקבלו לאורך השנים לגבי גורמים שונים ולהצעת החוק משמעויות והשלכות מרחיקות לכת על גורמים אלה, ואין מקום לכריכת מין בשאינו מינו".

ההצעה קובעת כי תוקם ועדה ציבורית בת שלושה חברים שתקבע את שכר נשיא המדינה וממנו ייגזר באופן אוטומטי השכר שישולם לנושאי משרה המכהנים בכל רשויות השלטון. על פי ההצעה, שכר היסוד של הנשיא, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת ונשיא בית המשפט העליון יהיה שווה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ