יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בצה"ל סבורים שלא ניתן יהיה להמשיך ולהבליג לאורך זמן על בעיית העפיפונים הבוערים הנשלחים מעזה, בייחוד לאחר שלאחרונה חלקם צוידו במטענים שעשויים לפגוע באזרחים ובכוחות הכיבוי הפועלים באזור. כחלק מהיערכות לאפשרות של תגובה קשה יותר מול התופעה, החדשה יחסית, צה"ל החל היום (שני) גם להציג אותה לנציגי צבא ארה"ב.

האלוף יוסי בכר, סגן מפקד פיקוד הדרום, הגיע היום לתצפית סמוך לגדר הרצועה כשהוא מלווה בקצינים אמריקאים בכירים, להם הציג את ההתמודדות של צה"ל עם נזקי השריפות. האמריקאים שמעו סקירה על התופעה ועל הנזקים שהיא גורמת לחקלאים ולתושבים באזור. בכר ערך לנציגי הצבא האמריקאי סיורים, בהם העביר תדרוך על הגזרה ועל מתחמי ההפגנות של הפלסטינים, שצפויים להפגין גם מחר יום הנכסה (היום בו פרצה מלחמת ששת הימים).

סגן מפקד פיקוד הדרום והקצינים האמריקאים בעוטף עזה, היוםצילום: יניב קובוביץ

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום לנושא בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו. "אנחנו נפעל בהתאם לאינטרס הישראלי, בזמן ובעיתוי הנוח לנו", אמר, "נסגור את כל החשבונות עם חמאס, עם הג'יהאד האסלאמי ועם יתר המחבלים שפועלים כנגדנו משטח רצועת עזה. עד היום, אגב, שוגרו כ-600 עפיפונים. 400 מהם הצלחנו ליירט באמצעות טכנולוגיה, כ-200 הגיעו לשטחנו וגרמו ל-198 שריפות בהן נשרפו כ-9,000 דונם של גידולים חקלאיים ויער".

הפלסטינים עושים שימוש בעפיפונים בעיקר בשעות הצהריים, כאשר רוח מערבית מתחזקת וניתן לשלוח את העפיפונים למרחקים גדולים יותר. כוחות כיבוי נפרסו לאורך עוטף עזה, ופועלים לכיבוי שריפות כאשר הם מקבלים קריאות מתצפיתני קק"ל.

מטוס כיבוי בעוטף עזה, אתמול

אלפי דונם כבר ניזוקו בשריפות בשבועות האחרונים, שנגרמו מעפיפוני התבערה. היום פרצו שלוש שריפות שצוותי הכיבוי השתלטו עליהן. אתמול פרצה שריפה גדולה באור הנר שבמועצה האזורית שער הנגב. ארבע שריפות נוספות פרצו באותו יום בשטחי המועצה האזורית, על פי החשד בשל עפיפוני תבערה שנשלחו מרצועת עזה.

בשבת פרצו שריפות בשדות של יישובי עוטף עזה. שריפה אחת כילתה כ-300 דונם של חורש בשמורת כרמיה, ועשרה צוותי כיבוי, בסיוע ארבעה מטוסים, הופעלו כדי להשתלט עליה. במהלך סוף השבוע פרצו בעוטף עזה שריפות ב-20 מוקדים. השריפות החלו בשעות הבוקר, ופרצו בכיסופים, ניר-עם, גבים ובארי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ