תחקיר ראשוני של צה"ל: הפרמדיקית שנהרגה בעזה לא נורתה במכוון

לפי עדויות החיילים שהיו מעורבים בתקרית ביום שישי האחרון, כוח צה"ל ירה באותו אזור לעבר מפגינים אחרים אך לא באופן ישיר לעבר הפרמדיקית רזאן אנג'אר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפגינים נושאים את א-נג'אר לאחר שנפצעה באזור חאן יונס
מפגינים נושאים את א-נג'אר לאחר שנפצעה באזור חאן יונסצילום: Adel Hana/אי־פי

התחקיר הראשוני של צה"ל שבחן את מותה של הפרמדיקית הפלסטינית רזאן אנג'אר ביום שישי האחרון בעזה העלה כי היא לא נורתה במכוון. התחקיר שביצע הצבא מתבסס בעיקר על עדויות החיילים המעורבים בתקרית.

התחקיר הצבאי בדק בין היתר מי היו החיילים שירו בתקרית וכמה תחמושת נורתה. לפי התחקיר, החיילים ירו באותו אזור מספר מצומצם של כדורים לעבר מפגינים אחרים, אך לא לעבר אנג'אר. צה"ל טרם סיים את החקירה ונסיבות מותה של אנג'אר לא התבררו עד תום. עוד התברר בתחקיר כי אנג'אר נצפתה כשהיא קרובה לגדר המערכת ושהיא עסקה בטיפול בפצועים שנפגעו מירי צה"ל.

סרטון שהפיץ משרד הבריאות הפלסטיני

משרד הבריאות בעזה הודיע לאחר מותה כי אנג'אר היתה מתנדבת בצוות רפואי. היא תועדה ביום שישי במדים רפואיים, בעת שנעשו בה מאמצי החייאה. שר הבריאות הפלסטיני, ג'ואד עואד, אמר כי אנג'אר נורתה כשלבשה מדים של אנשי הצוות הרפואי. ברשתות התקשורת הפלסטיניות נפוץ סרטון שבו אנג'אר מספרת על עבודתה כשהיא לובשת חלוק לבן, ואמרו שהוא צולם ביום שישי.

רזאן א-נג'אר

לפי הודעת משרד הבריאות בעזה, אנג'אר נורתה למוות באזור חאן יונס. "צלפים ירו בצורה מכוונת לעבר הפרמידיקית רזאן אנג'אר כשניסתה להציל יחד עם מתנדבים אחרים פצועים שנורו בסמוך לגדר", הודיע המשרד. לפי ההודעה, הצבא ירה לעבר הצוותים הרפואיים והאמבולנסים כדי למנוע את התקרבותם לגדר.

חבר בצוות רפואי, שאמר שעבד עם אנג'אר, סיפר לעיתונאים בעזה שהיא התקרבה לגדר בניסיון לסייע לצעיר שנפצע. "אמרתי לה שמסוכן להתקרב, אבל היא ענתה שהיא לא חוששת למות ורוצה לעזור לצעיר".

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, גינה את הירי באנג'אר ואמר כי "עובדי רפואה הם לא מטרה. הפלסטינים בעזה סבלו מספיק". מלדנוב כתב בטוויטר כי "ישראל צריכה לשנות את השימוש שלה בכוח ועל חמאס למנוע תקריות בגדר. הסלמה רק עולה בחיים נוספים".

בצבא אמרו כי לאחר הירי באנג'אר כי "בהפרות הסדר ירו מחבלים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת, השליכו רימונים ומטעני חבלה. כמו כן יודו אבנים, הובערו צמיגים והתקיימו הפרות סדר במרחב הגדר. כוחות צה"ל פעלו להגנת הגדר וביטחון אזרחי ויישובי ישראל, ופעלו בהתאם להוראות הפתיחה באש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ