כוחות הביטחון צפויים להרוס מחר 15 מבנים במאחז נתיב האבות

במערכת הביטחון אמרו כי סוכם עם המתנחלים על פינוי שקט יחסית, במסגרתו תתמקד המחאה רק בשני מבנים. אלפים השתתפו הערב בהפגנה במאחז

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בתים בנתיב האבות, היום
בתים בנתיב האבות, היוםצילום: אמיל סלמן
יותם ברגר
יותם ברגר

כוחות הביטחון צפויים להרוס מחר (שלישי) בשעות הבוקר את 15 המבנים במאחז נתיב האבות בגוש עציון שנבנו על אדמות פלסטיניות פרטיות. הממשלה הקצתה לצורך מתווה הפינוי והפיצוי תקציב של 60 מיליון שקל, שישמשו בחלקם להקמת מבנים יבילים זמניים עבור המשפחות המפונות. בהמשך צפויה המדינה להקים מחדש גם את בתי האבן שייהרסו במיקום סמוך שאינו על אדמה פלסטינית פרטית.

גורמים בגופי הביטחון אמרו ל"הארץ" כי סוכם עם המתנחלים על מתווה פינוי מתון יחסית, במסגרתו תתמקד המחאה של התושבים רק בשניים מהמבנים. מקור בגופי הביטחון אמר כי מבחינת סדר גודל הכוחות שישתתפו בפינוי, ההיערכות זהה לפינויים קודמים - אך הפינוי צפוי להיות שקט יותר, הן בשל אופי האוכלוסייה באזור והן בשל גובה הלהבות הפוליטיות סביב הפרשה. זאת, בין השאר, נוכח הכשרת מתחם המגורים החדש למתנחלים. מספר דמויות בולטות בימין הקיצוני אמרו ל"הארץ" כי הם לא צפויים להגיע למחות נגד הפינוי, בין השאר בשל כעס על התושבים שהסכימו למתווה המתון.

הערב השתתפו אלפים בהפגנה במאחז במחאה על הכוונה לפנותו. בהפגנה השתתפו שרת המשפטים איילת שקד ושר החינוך נפתלי בנט, שאמר: "מי שרצה להרוס 15 בתים, יקבל 350 בתים על הגבעה הזו. אנחנו בערב קשה. תושבי שכונת נתיב האבות וכל מי שהתיישבו בארץ ישראל היקרה לא יכולים להבין. אין לי מילה אחרת למעט אבסורד. לא זוכר פעולה משפטית חסרת הגיון כמו פה. אנחנו אתכם. המערכה תוכתר בהצלחה רק כאשר הבטחת ראש הממשלה תתקיים במלואה, והיא הקמת שכונה ענקית פה על הגבעה". ההפגנה מצטרפת להודעות פומביות שפרסמו רבנים ואנשי ציבור בשבועות האחרונים, במחאה על הכוונה להרוס את המאחז.

הפינוי מגיע בעקבות פסיקת בג״ץ בעתירת שלום עכשיו ותושבים פלסטינים מהאזור, בעלי האדמות, כ-18 שנה לאחר שעלו המתנחלים על הקרקע במקום. מבין 15 המבנים, שישה מצויים רק בחלקם על קרקע פלסטינית פרטית שחוצה אותם לאורך המבנים. הממשלה ניסתה לקדם מתווים שימנעו את הפינוי, למשל על בסיס ״ניסור״ חלקי הבתים באופן שימנע את הריסת המבנים. בפועל, הפתרונות לא הבשילו והבתים ייהרסו בשלמותם. בחודשים האחרונים נהרסו במקום מבנים נוספים, בהם מחסן, נגרייה ואנדרטה, שהוקמו על קרקע פרטית אך לא שימשו למגורים. מחר צפוי הפינוי הראשון של מבני האבן בהם מתגוררות המשפחות במאחז, המהווה בפועל שכונה של ההתנחלות אלעזר הסמוכה. המתנחלים שיפונו יקבלו גם פיצויים אישיים מהמדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ