מנגנוני הביטחון של הרשות אסרו להפגין נגד העיצומים על עזה עד סוף עיד אל-פיטר

לפי המנגנונים, הסיבה לאיסור היא הרצון שלא לקלקל את שמחת החג, שיחל מחר. תומכי חמאס האשימו את הרשות בניסיון לסתום פיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה נגד הסנקציות על עזה ברמאללה, אתמול
הפגנה נגד הסנקציות על עזה ברמאללה, אתמולצילום: Majdi Mohammed/אי־פי

מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית אוסרים על קיום הפגנות ומחאות עד סוף עיד אל-פיטר כדי לא לקלקל את שמחת החג. החג יחל מחר (חמישי) ויימשך שלושה ימים.

בינתיים, למרות האיסור, התקיימה הערב הפגנה ברמאללה בשתתפות מאות בני אדם, שקראו למחמוד עבאס לסגת מצעדי העונשין כלפי ממשלת חמאס ברצועת עזה. המפגינים התעמתו עם אנשי מנגנוני הביטחון, ואנשי היחידה לדיכוי מהומות במשטרה הפלסטינית פיזרו אותם באמצעות רימוני גז מדמיע והלם, ולפי דיווח אחד גם הכו כמה מפגינים. לדברי עדי ראייה, צעירים שזוהו כאנשי ביטחון ותומכי הפתח התערבבו בין המפגינים ויזמו קטטות. לפי העדויות, אנשי ביטחון מנעו מעיתונאים לראיין ולצלם מפגינים.

מספר המפגינים היום היה נמוך מזה שביום ראשון - ככל הנראה בשל הודעת הרשות הפלסטינית שהיא אוסרת על קיום מחאות והפגנות עד סוף עיד אל פיטר וזאת כדי לא להשבית את שמחת החג. החשש מאלימות הרתיע רבים. למרות הודעת הרשות הקבוצה היוזמת את פעילות המחאה הכריזה שבכוונתה להפגין כמתוכנן.

מאז ההפגנה הגדולה ביום ראשון הרשתות החברתיות מלאו בדברי נאצה נגד המפגינים והתביעות שלהם. הממשלה הפלסטינית גינתה את המחאות וטענה שהן מסיטות את תשומת הלב מאחריות הכיבוש והחנאס למצב הקשה בעזה .

הוראת המנגנונים ניתנה אמש, ופורסמה בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא. כמה שעות קודם לכן התכנסה הממשלה הפלסטינית לישיבה, שבה גינתה את ההפגנות השבוע. בהודעת הממשלה נכתב כי המחאה מסיטה את תשומת הלב מהאחריות של הכיבוש הישראלי וחמאס למצב בעזה.

בהודעה שהפיצו יוזמי המחאה הם סיפרו על מסע השמצות ברשתות חברתיות, שמציג אותם כמייצגי אינטרסים זרים וכולל איומים והפחדות. לדברי הפעילים, משיחות שקיימו עם פעילי פתח נאמר שהיוזמה לאיסור על ההפגנות לא באה מהארגון אלא ממנגנוני הביטחון. עמוד הפייסבוק של הקבוצה, ששמו "הסנקציות נגד עזה הן פשע", קרא לתושבי הגדה לבוא להפגנה הערב.

בסרטון שהופץ נגד המפגינים, נטען כי הם תומכי חמאס וגורמים זרים שמטרתם היא פגיעה ברשות הפלסטינית ובעומד בראשה. הסרטון תקף גם עמותות אזרחיות בגין קבלת כספים מארה"ב. תומכי המפגינים מאשימים את מנגנוני הרשות בהפצתו, ובחמאס האשימו את הרשות בניסיון לסתום פיות, כך שתוכל להמשיך במדיניותה הנוכחית.

החזית העממית לשחרור פלסטין פרסמה הודעה שבה נאמר: "יד הברזל של הרשות ומנגנוני הביטחון שלה לא תצליח לעצור את ההפגנות הלא אלימות". גם ארגוני חברה אזרחית מחו על ההחלטה וקראו לתמוך במפגינים הערב. אנשי ציבור ועיתונאים מאוהדי המחאה פנו למכריהם ברשות ובמנגנוני הביטחון, וביקשו להפסיק את ההסתה נגד המפגינים ולהימנע משימוש באלימות נגדם.

עד השבוע נערכו ההפגנות בגדה המערבית בעיקר במחסומים ובנקודות חיכוך עם ישראל, והופנו כלפיה. בחמאס קראו בכמה הזדמנויות למחאה המונית בגדה בדומה להפגנות השבועיות בגבול רצועת עזה, אך המחאה שם הסתכמה בעימותים נקודתיים. ואולם, בימים האחרונים מזהים ברשות סימנים למחאה פנימית, לנוכח המשך הסנקציות על רצועת עזה והמצוקה הגוברת שם.

ממידע שהגיע אל יוזמי המחאה, אתמול נפגשו בכירי הרשות הפלסטינית עם נציגי מנגנוני הביטחון והחליטו שלא לשלוח שוטרים במדים להפגנה הערב, אלא לפזר בין המפגינים אנשי ביטחון לבושים בבגדים אזרחיים. עוד נידונה האפשרות לקיים הפגנות נגד לאות תמיכה בעבאס. שתי השיטות - פיזור אנשי ביטחון בין מפגינים המוחים נגד הרשות (כדי לגבור עליהם בסיסמאות או לעצור אותם במפתיע) והפגנות נגד מאורגנות מגבוה - ננקטו גם בעבר בנסיבות דומות.

כתבות מומלצות

המאחז מצפה דני, אתמול. חיבור מאחזים לחשמל היה לציפור הנפש של ח"כ ניר אורבך

מהבנייה ועד הכספים החדשים למתנחלים: השנה של הממשלה מעבר לקו הירוק

הילה רוח. "יצאו באלבום החדש כמה שירים עם לב. ויש לי לב"

"באלבום החדש רציתי לחלוץ שד. אתה יכול לצטט"

מפגינות נגד החלטת בית המשפט העליון בארה"ב לבטל את זכותן החוקתית של נשים להפיל, אתמול

פסיקת העליון היא עוד צעד המחלק את ארה"ב לשתי מדינות נפרדות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ