העצרת הכללית של האו"ם גינתה את ישראל בעקבות האירועים בגבול עזה

120 מדינות תמכו בהצעת הגינוי שהעלו טורקיה ואלג'יריה ושמונה התנגדו. ארה"ב הציעה לגנות גם את חמאס, אך התיקון אושר ברוב קטן מהדרוש. היילי: למה המצב בעזה דחוף ממקומות אחרים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השגריר הישראלי לאו"ם, דני דנון, עם עמיתתו האמריקאית ניקי היילי, הלילה
השגריר הישראלי לאו"ם, דני דנון, עם עמיתתו האמריקאית ניקי היילי, הלילהצילום: DON EMMERT/אי־אף־פי

העצרת הכללית של האו"ם אישרה הלילה (חמישי) הצעה לגנות את ישראל בעקבות האירועים האחרונים בגבול רצועת עזה. 120 מדינות תמכו בהצעה של טורקיה ואלג'יריה, שמונה התנגדו ו-45 נמנעו. ההצעה כוללת גם המלצה למזכ"ל האו"ם להקים כוח שיגן על תושבי הרצועה מפני ישראל. היא אינה צפויה להוביל לצעדים מעשיים, שכן כל ניסיון להביא החלטה דומה למועצת הביטחון של האו"ם צפוי להיתקל בווטו מצד ארה"ב.

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, ביקרה את העובדה שהעצרת דנה ברצועה ולא במשברים בניקרגואה, תימן ומיאנמר (בורמה). "עזה חשובה, אבל למה המצב שם דחוף ממקומות נואשים אחרים?", שאלה, "עבור אחדים, עזה שונה כי הספורט המועדף עליהם הוא לתקוף את ישראל". היילי אמרה שהצעת הגינוי "חד-צדדית לחלוטין" ולא תסייע בקידום השלום.

תוצאות ההצבעה

ארה"ב ביקשה להוסיף להצעת ההחלטה כמה שורות שיכללו גינוי של חמאס. 62 מדינות תמכו בתוספת האמריקאית ו-58 התנגדו. אולם, ההצעה האמריקאית נפסלה מכיוון שתוספת מסוג זה דורשת רוב של שני שלישים. הטקסט המקורי נותר ללא כל גינוי של חמאס. השגריר הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, אמר שההצעה נועדה למנוע מהמצב ברצועה להסלים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודה להיילי, ואמר: "ההתמקדות הבלתי פוסקת של האו"ם בישראל מביישת את הארגון, היא גם מסיטה את תשומת הלב מנושאים בוערים אחרים שמצריכים את התייחסותה של הקהילה הבין-לאומית". נתניהו האשים את חמאס במצב ברצועה: "משתמש באוכלוסייה הפלסטינית כמגן אנושי במלחמת הטרור הבלתי פוסקת נגד ישראל". שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר בדיון לפני ההצבעה: "תמיכה בהצעה הזו היא קשירת קשר עם ארגון טרור, תמיכה בהצעה מחזקת את חמאס".

היילי בעצרת האו"ם

היום נקבע מותו של הרוג מפגיעת רימון גז בההפגנות בגבול עזה, בהן נהרגו 128 בני אדם מאז מארס. משרד הבריאות בעזה דיווח שיותר ממאה בני אדם נפגעו מירי חיילי צה"ל. בעקבות זאת ביקש השגריר הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, לכנס את העצרת הכללית לדיון דחוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ