קושנר תוקף את עבאס בעיתון פלסטיני: "לא ברור אם הוא מסוגל להגיע להסכם"

יועצו הבכיר של טראמפ אמר בראיון לעיתון "אל-קודס" כי אם הנשיא הפלסטיני לא ישוב לשולחן המו"מ, הממשל "יהפוך את התוכנית לפומבית" ■ לדבריו, כל המנהיגים הערבים ששוחח עמם אמרו כי הם מעוניינים לראות "מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים"

אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר תיבון
וושינגטון

חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, העניק בסוף השבוע ראיון לעיתון הפלסטיני "אל-קודס", ובו תקף את סירובו המתמשך של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לעבוד עם הממשל על תוכנית השלום שלו.

קושנר אמר כי התוכנית נמצאת לקראת סיום ותוצג בקרוב, אך ציין: "כדי להשיג הסכם, שני הצדדים צריכים לעשות 'קפיצה' ולהיפגש איפשהו באמצע בין העמדות המוצהרות שלהם. אני לא בטוח שהנשיא עבאס מסוגל לעשות את זה". עם זאת, הוא הבהיר כי הממשל אינו מחפש דרכים לעקוף את עבאס. "התפקיד שלי הוא לעבוד עם מי שנמצא בתפקיד, וזה הנשיא עבאס", אמר. "אני מוכן לעבוד אתו אם הוא מוכן לעבוד אתנו. לפי הניתוח שלי, יש פה הזדמנות להסכם טוב".

לקריאת הראיון המלא ב"אל-קודס"

ג'ארד קושנר בבית הלבן, בחודש שעברצילום: Susan Walsh/אי־פי

היועץ הבכיר חזר על הדברים שאמרו לפני כשבועיים ל"הארץ" בכירים בבית הלבן, שלפיהם הממשל שוקל לפרסם את תוכנית השלום בפומבי. לדבריו, אם עבאס לא ישוב לשולחן המשא ומתן, "נהפוך את התוכנית לפומבית". קושנר הוסיף כי ייתכן שהסיבה לכך שאנשי ההנהגה הפלסטינית תוקפים בשבועות האחרונים את ממשל טראמפ היא החשש שלהם שהתוכנית תתפרסם, ואז "יתברר שהעם הפלסטיני דווקא אוהב אותה", כלשונו.

במהלך הראיון סקר קושנר את הפגישות שהוא ושליחו המיוחד של טראמפ, ג'ייסון גרינבלט, קיימו בימים האחרונים פגישות עם שורה של מנהיגים במזרח התיכון, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הסיכויים לשלום במצב טוב", הבהיר. "המנהיגים שפגשנו - אכפת להם מאוד מהעם הפלסטיני והם יודעים שהחיים של הפלסטינים יכולים להשתפר רק כתוצאה מהסכם שלום ששני הצדדים יסכימו לו. הם יודעים שזה הסכם שקשה להשיג, אבל הם מודעים לרווח הגדול שיניב הסכם כזה לאזור כולו".

קושנר אמר כי כל המנהיגים הערבים באזור שבו ואמרו כי הם מעוניינים לראות "מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים" וציינו כי הם "מחויבים להסכם שייתן לפלסטינים את אותן ההזדמנויות שיש לאזרחי המדינות שלהם - הסכם שמכבד את הפלסטינים ומביא פתרון ריאלי". הוא הדגיש כי המנהיגים גם ציינו שהם מעוניינים שמסגד אל-אקצא יישאר פתוח ונגיש למוסלמים במסגרת ההסכם.

מחמוד עבאס בצאתו מבית החולים ברמאללה, בחודש שעברצילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס

קושנר לא פירט אם העקרונות הללו יופיעו בתוכנית של הממשל ושמר על עמימות בנוגע לתוכנה. לצד זאת, הוא דיבר בהרחבה על הפוטנציאל לפיתוח הכלכלה הפלסטינית. "אני מאמין שביכולתנו למשוך השקעות משמעותיות מאוד", הסביר. "הפלסטינים הם עם יצרני ומשכיל, שנמצא לצד עמק הסיליקון של המזרח התיכון – ישראל. השגשוג של ישראל יזלוג לצד הפלסטיני מהר מאוד אם ייחתם הסכם".

הוא הוסיף כי "כדי להשיג הסכם שלום צריך להגדיר גבולות בטוחים, אבל מבחינה כלכלית - אנחנו רוצים דווקא להסיר מגבלות ולאפשר לכלכלות של שני הצדדים להיות יותר מחוברות זו לזו". הוא הוסיף כי פיתוח הכלכלה הפלסטינית עשוי להועיל גם לתושבי ירדן ומצרים, וציין כי זו אחת הנקודות שתוכנית השלום תקדם.

הוא ציין כי להשקפתו, כדי להשיג הסכם - "שני הצדדים צריכים להרוויח יותר ממה שהם נותנים ולהיות בטוחים שהחיים של העמים שלהם יהיו טובים יותר בעוד עשרות שנים בגלל הפשרות שהם יסכימו לעשות". לדבריו, "זה תלוי במנהיגות של שני הצדדים להסכם אם אלה פשרות שאפשר לעשות בתמורה לרווחים הגדולים שהם יקבלו".

בהקשר הזה, התייחס קושנר לעבאס, שניתק את קשריו עם הממשל מאז החלטת הנשיא טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל. "הנשיא עבאס אומר שהוא מחויב לשלום ואין לי כל סיבה לא להאמין לו", אמר קושנר. "אבל הנשיא טראמפ התחייב בפניו בתחילת הדרך שההסכם שנציג יהיה הוגן לפלסטינים, ויש מקום לשאול עד כמה יש לנשיא עבאס את היכולת, או הרצון, להגיע להסכם".

קושנר הוסיף כי הוא "מכבד מאוד את הדברים הטובים שעבאס עשה כדי להניח את היסודות לשלום, אבל אני לא חושב שהעם הפלסטיני מרגיש שהחיים שלו משתפרים, ויש גבול עד כמה אפשר להאשים בזה את כולם מלבד את המנהיגות הפלסטינית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ