מבקר המדינה: המועצה האזורית מטה בנימין מממנת מאחזים בניגוד לחוק

בדו"ח נקבע כי המועצה תומכת כספית ומקימה מבני ציבור ללא אישורי בנייה, בגיבוי משרדי הממשלה ובסיועם. "כיצד רשות ציבורית שבעצמה פועלת בניגוד לדין תוכל לאכוף בנייה שלא כדין?", נכתב

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההתנחלות עפרה, במועצה האזורית מטה בנימין
ההתנחלות עפרה, במועצה האזורית מטה בנימיןצילום: THOMAS COEX / AFP
יותם ברגר
יותם ברגר

מבקר המדינה קובע כי המועצה האזורית מטה בנימין מממנת בניגוד לחוק מאחזים לא חוקיים בגדה המערבית, בגיבוי משרדי הממשלה. לפי הדו"ח, המועצה והמשרדים תומכים כספית ומקימים מבני ציבור ללא אישורי בנייה ובאופן עקבי, גם באמצעים עקיפים, ועליהם לחדול מכך.

"יש לראות בחומרה רבה את פעולותיה של המועצה האזורית מטה בנימין", כתב המבקר יוסף שפירא, "גוף ציבורי האמון על שמירה על החוק, הנוהג שלא כדין ומאפשר בניה לא חוקית במאחזים. המועצה מכתיבה התנהגות שלילית, מתירה בנייה בלתי חוקית באיו"ש (אזור יהודה ושומרון) ואף מקדמת אותה".

ראש המועצה האזורית מטה בנימין אבי רואה (במרכז) עם שר הביטחון ליברמן וראש המנהל האזרחי אחוותצילום: עדן מולדבסקי / משר

המבקר מציין כי מתוך 50 התנחלויות שהמועצה סייעה להן בין השנים 2014 עד 2017, ל-23 אין סמל יישוב - מעמד חוקי כיישוב עצמאי. "כאשר הרשות הציבורית עצמה, שאמורה לאכוף את הדין, היא זו המפרה אותו ובונה במקומות שאין עבורם תכנית בנייה, חמור הדבר שבעתיים. כיצד רשות ציבורית שבעצמה פועלת בניגוד לדין תוכל לאכוף בנייה שלא כדין?", נכתב בדו"ח.

בחודשים האחרונים פורסמו ב"הארץ" שורת סיפורים אודות הזרמות כספים של המדינה לצורך הקמת מבנים לא חוקיים במאחזים שונים, באמצעות המועצות האזוריות בשטחים - ובהן מועצת מטה בנימין. בין היתר, דווח כי המועצה השקיעה מיליונים מכספי ציבור בתשתיות ובמבנים באש קודש, בעמונה ובמאחזים נוספים, וכי היא מימנה מיזמי תשתית במאחזים ב-11 מיליון שקלים.

עם הפרויקטים שהמבקר מצביע עליהם, נמנים הקמת כבישים בשווי מיליון שקל במאחזים גבעת הראל ואש קודש; הקמת מצלה במאחז מצפה אסף בשווי רבע מיליון שקל; תכנון מעונות יבילים בחמישה מאחזים שונים בשווי 150 אלף שקל; והקמת מבנים בשלושה מאחזים בשווי למעלה ממיליון שקל. הנתונים מתבססים על מערכת ניהול התקציבים הבלתי רגילים של המועצה (תב"ר).

בתגובת המועצה לדו"ח נכתב כי היא מקפידה שבבנייה במאחזים יוקמו רק מבנים חיוניים, וכי מדובר במבנים ניידים הניתנים לפינוי. בנוסף, נטען כי כל הפרויקטים מבוצעים רק באדמות מדינה, ולא בכאלה בבעלות פרטית. על כך ענה המבקר: "הטענות אינן עולות בקנה אחד עם הממצאים. די בהצגת פרויקט הקמת טיילת נוף חורש בין היישוב טלמון ליישוב נריה כדי להפריך את הטענות".

לפי המבקר, מקור המימון מגיע לעתים ממשרדי הממשלה, בהם משרד הביטחון ומשרד החינוך. "משנמצא כי בפועל המועצה האזורית מפרה את החוק ובונה ללא רשיונות בנייה, על משרדי הממשלה לחדול ממימון הפרויקטים האמורים", נקבע בדו"ח, ולאחר שמשרד החינוך לא הגיב לממצאים, כתב המבקר: "דרך זו אינה עולה בקנה אחד עם הדרישה שהמשרד עצמו הציב בנוהל שחרור כספים לבניית מוסדות חינוך, שלפיו על הרשות המקומית להציג היתר בנייה מהרשות המוסמכת לצורך קבלת כספי המימון ממנו".

בנוסף, נמתחה ביקורת על משרדי ממשלה אחדים שמימנו באופן ישיר מאחזים לא חוקיים, ובהם משרדי הבינוי והשיכון, החקלאות, הפנים והחינוך. על משרד הבינוי והשיכון נכתב: "כאשר הוא מממן תוכניות בניין עיר ביישובים לא מורשים, הוא הופך שותף למועצה בפעילות להכשרת בנייה לא מורשית". על משרד החקלאות נכתב כי התחייב לממן בנייה של טיילת, אף שנגד סלילתה עמדו קודם לכן צו הפסקת עבודה וצו הריסה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ