הבית היהודי והליכוד סיכמו: בחוק הלאום ייכתב כי "לעם היהודי זכות דתית להגדרה עצמית"

לא ברור מה ההשלכות המשפטיות של התוספת לחוק. על פי הנוסח שגיבש ח"כ אוחנה ייכתב: "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי בה הוא מממש את זכותו הטבעית, התרבותית, ההיסטורית והדתית להגדרה עצמית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוחנה בדיון על חוק הלאום בכנסת, השבוע
אוחנה בדיון על חוק הלאום בכנסת, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר הוועדה לקידום חוק הלאום, ח"כ אמיר אוחנה, החליט להוסיף לסעיף עקרונות היסוד של החוק כי העם היהודי יוכל לממש את זכותו "הדתית" להגדרה עצמית. התוספת החדשה תוכנס לחוק במסגרת סיכום עם סגן יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי מהבית היהודי. המלה "דתית" תצטרף לנוסח המקורי של החוק, כך שייכתב בו: "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי בה הוא מממש את זכותו הטבעית, התרבותית, ההיסטורית והדתית להגדרה עצמית". עוד לא ברור מהן ההשלכות המשפטיות של התוספת.

ח"כ ניסן סלומינסקי בטוויטר

כל סעיפי חוק הלאום והמחלוקת סביבם

מדובר בהישג של אוחנה, שסירב להכניס לחוק את הסעיף שקידם סלומינסקי המפנה שופטים לשאוב השראה מן המשפט העברי במקרים בהם הפסיקה הקיימת איננה נותנת מענה לסוגיות שלפניהם. אוחנה מחה על היחס הפוגעני של ההלכה היהודית כלפי קהילת הלהט"ב. בתמורה לביטולו של הסעיף, ייכנס כעת סעיף ההגדרה הדתית.

סלומינסקי ומנדלבליט בוועדת החוקה, ביוניצילום: אוליבייה פיטוסי

סלומינסקי הגיב על הדברים הערב ואמר: "לצערי היתה התנגדות נמרצת של אמיר אוחנה (לסעיף המשפט העברי). הוא אמר שזה עניין אישי והוא לא מוכן להכניס את זה. מחוסר ברירה הצעתי את ההצעה החדשה, ואולי היא יותר טובה".

מוקדם יותר היום הציע ראש מפלגת הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט לשנות את סעיף היישובים היהודיים השנוי במחלוקת בסעיף שיעניק תמריצים כלכליים להקמת יישובים ליהודים בלבד, לצד קריאה מפורשת בחוק ל"יהוד הנגב והגליל".

הנוסח החדש לא מונע במפורש מערביי ישראל להתקבל ליישובים אלה, בניגוד לגירסה המקורית בהצעת החוק, שמתירה לקהילה להקים יישוב נפרד המבוסס על דת או לאום. על פי הנוסח שמציע בנט, "המדינה תפעל לייהוד הנגב והגליל ואזורים ויישובים נוספים שייקבע ביחס אליהם כי הדבר נדרש משיקולים לאומיים ולפיתוח התיישבות יהודית בהם, בין היתר באמצעות תמריצים לעידוד הגירת יהודים אליהם". סעיף ההמשך שיזם בנט קובע כי "המוסדות הלאומיים, באופן עצמאי או בשיתוף פעולה עם גורמי המדינה, יפעלו לישוב יהודים בכל חלקי הארץ".

בנט הניח את גרסתו החדשה לסעיף באמצעות ח"כ בצלאל סמוטריץ', כהסתייגות של מפלגתו לנוסח הקיים. במקביל, הוא פועל לגבש הסכמה בקרב ראשי סיעות הקואליציה לנוסח החדש. בנט טען שעל הסעיף החדש "גם בן גוריון היה חותם". בסביבת בנט אמרו הבוקר: "הנוסח שלנו מדבר על יכולתה של המדינה להעניק תמריצים חיוביים להעמקת ההתיישבות היהודית במקומות בהם קיים אינטרס לאומי. במקביל, אנחנו מחזירים את המוסדות הלאומיים של העם היהודי לעשות את מה שנועדו לעשות ופעילותם תשוב להיות כפי שהייתה לפני מאה שנים. זו מיטב הציונות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום כי הוא מקווה להעביר את חוק הלאום בקרוב, זאת לאחר שאמר לאחרונה שברצונו להעבירו לכל המאוחר בשבוע הבא, לפני מועד פיזור הכנסת. בדבריו בטקס האזכרה הממלכתי לזאב ז'בוטינסקי בהר הרצל אמר שישראל תמשיך להבטיח את זכויות הפרט והקבוצה, "אבל זכויות יש גם לרוב, והרוב מכריע. הרוב המכריע בעם רוצה להבטיח את אופייה היהודי של מדינתנו לדורות". בדבריו לא התייחס נתניהו לסעיף בחוק שמתיר להקים יישובים ליהודים בלבד. ביום שלישי דווח שבליכוד שוקלים לשנות את ניסוח הסעיף.

שלשום פורסם כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התריע את ראש הממשלה מפני השלכות לישראל בזירה הבינלאומית אם יעבור חוק הלאום במתכונתו הנוכחית. גם הנשיא ראובן ריבלין, בפנייה לוועדת הכנסת שדנה בחוק, העביר ביקורת חריפה על הסעיף המדובר וכתב שהוא עלול "עלול לפגוע בעם היהודי ולשמש נשק בידי אויבינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ