מספר המשאיות הנכנסות לעזה הגיע לשפל אחרי סגירת מעבר כרם שלום

לאחר הסגירה הוכנסו 171 משאיות עם מזון ותרופות לטובת תושבי עזה. בעבר קבע משרד הביטחון כי יש צורך ב-170 משאיות מזון יומיות כדי למנוע רעב ברצועה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משאיות ליד מעבר כרם שלום, יולי
משאיות ליד מעבר כרם שלום, יוליצילום: אליהו הרשקוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מספר משאיות המזון שהוכנסו בשבוע שעבר לרצועת עזה הגיע לשפל של כמה חודשים. לפי נתוני משרד הביטחון, יממה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לסגור את מעבר כרם שלום לסחורות, הוכנסו לרצועת עזה 193 משאיות, מתוכן 171 משאיות שהובילו מזון, תרופות ומוצרי היגיינה.

לשם השוואה, לפי מסמך שחיברה לשכת מתאם הפעולות בשטחים (המתפ"ש) במשרד הביטחון ב-2008, כדי שתושבי הרצועה לא יגיעו למצב של תת-תזונה יש צורך בהכנסתן של 170.4 משאיות מזון יומיות במשך חמישה ימים בשבוע.

מעבר כרם שלום הוא שער הכניסה עבור שני מיליון תושבים בעזה לקבלת מוצרי יסוד בסיסיים. עמדת צה"ל בתקופה האחרונה היתה שאסור לפגוע בפעילות המעבר, שעשויה להשפיע על המצב ההומניטרי ברצועה. בפברואר הזהיר הרמטכ"ל גדי איזנקוט בישיבת הממשלה כי "רצועת עזה נמצאת על סף קריסה בשל המשבר ההומניטרי המחריף בה". באותה ישיבה העריך איזנקוט כי הידרדרות נוספת עשויה לקרב את האפשרות לעימות ב-2018, והוסיף כי על ישראל לנקוט צעדים משמעותיים כדי למנוע קריסה של הרצועה.

בשבוע שעבר הציגו אנשי משרד הביטחון את תוצאות מדיניות ההכבדה על חמאס בעקבות הפרחת עפיפוני התבערה מרצועת עזה: ביום רביעי היו אמורות להיכנס לרצועה 641 משאיות, אולם כניסתן של 418 משאיות בוטלה ו-193 הוכנסו בסופו של דבר. לצד 171 משאיות המזון והתרופות, הוכנסו גם 22 משאיות שנשאו דלק, סולר וגז בישול לבתי החולים ומתקני תשתית כמו חשמל, מים וביוב. מספר זהה של משאיות הוכנס למחרת. אבל לא כולם היו שותפים בדרג הצבאי להחלטת הדרג המדיני להגביל את הכנסת הסחורות. היו מי שסברו שההכבדה תביא לתוצאה הפוכה מזו שישראל מצפה לקבל.

לפי נתונים שהגיעו לידי "הארץ", ימים ספורים לפני ההכרזה על מדיניות ההכבדה על הרצועה, ב-5 ביולי, הוכנסו 508 משאיות ביום אחד, ואילו השיא היומי בחודש יוני הסתכם ב-434 משאיות. בחודש שעבר נכנסו בממוצע 360 משאיות ביום, מספר נמוך שעורר חשש בצה"ל, ואילו בינואר השנה הוכנסו ביום אחד 325 משאיות, צעד שגרר התבטאות של קצין בכיר בפיקוד הדרום, שאמר: "עד לאחרונה היו נכנסות בין 800 ל-1,200 משאיות המכילות מזון וציוד לרצועה. היום נכנסות כ-300 משאיות - דבר המעיד על ירידה דרמטית ביכולת הקנייה של התושבים ברצועה, וזה בהחלט מדאיג אותנו".

משאית ממתינה מחוץ למעבר כרם שלום, בשבוע שעברצילום: AFP

"זה לא ממש משנה כמה משאיות אתה מכניס", אומר מנגד גורם הבקיא בפרטים. "אין להם היום כוח קנייה. אין להם כסף להוציא על שום דבר מלבד אוכל, וגם כאן מדובר במוצרי היסוד הכי בסיסיים. האזרח הקטן בעזה לא מרגיש את המחסור, משום שהוא כבר זמן רב חי על ארוחה דלה ביום, ומבחינתו זה נמשך גם כעת. לא נכנסים רהיטים, ממתקים ודברים נוספים".

בימים אלה מונעת ישראל הכנסה של חומרי בנייה לרצועה, לצד מוצרי חשמל וריהוט, הנתפסים כמותרות עבור תושבי עזה, שמרביתם מובטלים ואלו שעובדים אינם משתכרים מספיק כדי לרכוש אותם.

מי שיבקר בימים אלה במעבר כרם שלום יבחין בסחורות של חומרי בניין העומדות מבלי שאיש ירכוש אותן, משום שכוח הקנייה בעזה אינו מאפשר לתושבים לבנות ולשפץ את בתיהם. אף שבחמאס מיהרו להכריז על סגירת המעבר כ"פשע נגד האנושות", גם שם הבינו שסגירתו אינה נתפסת כצעד משנה מציאות - גם לא כגזרה שתוציא את תושבי הרצועה לרחובות נגד ההנהגה שלהם.

בחודשיים האחרונים פתחה מצרים את מעבר רפיח והודיעה כי תשאיר אותו פתוח למעבר סחורות לפחות על סוף אוגוסט. גם במעבר רפיח עומדות סחורות, שהגיעו מקטאר, ושעדיין לא נמצאו להן קונים. עיקר הסחורות שעוברות ברפיח הן מוצרי דלק, שנועדו לתרום לסיוע ההומניטרי לרצועה. מבחינת מצרים, פתיחת המעבר משמשת אמצעי לחץ על חמאס, אם בנושא הפיוס הפנים־פלסטיני ואם במגעים להפסקת אש, כמו בסוף השבוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ