ירי על משגרי עפיפונים וכיפת ברזל בגוש דן: ישראל משדרת לחמאס שאינה חוששת מעימות

הקבינט הנחה את הצבא להחריף את התגובה לחוליות המשגרים. נתניהו דבק בינתיים בהנחת היסוד שלו: עדיף חמאס מורתע ומוחלש על התנגשות רחבה שלא תבטיח תוצאות טובות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת כיפת ברזל בגוש דן, אתמול
מערכת כיפת ברזל בגוש דן, אתמולצילום: דובר צה"ל
עמוס הראל
עמוס הראל

הטענה החוזרת שנשמעה במערכת הביטחון בשבועות האחרונים גרסה שחמאס אינו קורא נכון את הכוונות הישראליות. הצעדים שעליהם הוחלט אתמול (ראשון), דווקא לאחר כניסתה לתוקף במוצאי שבת של הפסקת האש הבלתי רשמית, מעידים שישראל מנסה לתקן את הרושם הזה. הקבינט הנחה את הצבא להחריף את התגובות לפעילות החוליות המשגרות את העפיפונים ואת בלוני התבערה. בד בבד, נפרשו סוללות כיפת ברזל בגוש דן והוכרז על גיוס מילואים מצומצם במערך ההגנה האווירית.

כל המהלכים הללו נועדו לשדר לחמאס כי ישראל אינה חוששת מעימות צבאי ונכונה במקרה הצורך להחמיר אף יותר את האמצעים שתנקוט. ועדיין, למרות ההצהרות הנחושות של שרי הממשלה ואווירת החירום באולפני הטלוויזיה, זו אינה מלחמה. המודיעין המצרי ממשיך לתווך בין הצדדים וכל עוד מספר האבידות אינו מאמיר, אפשר למנוע את התפרצות המלחמה.

שריפה ביער שמחוני, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

רשמית, ישראל אינה מנהלת משא ומתן עם חמאס. אבל ראש השב"כ, נדב ארגמן, עומד בקשר הדוק עם ראשי המודיעין המצרי ובמקביל מתווך בין הצדדים שליח מזכ"ל האו"ם לאזור, ניקולאי מלאדנוב. ככל הידוע, ההבנות שגובשו כלליות למדי. ישראל העבירה מסרים שלפיהם הפסקת האש חייבת לכלול, לצד הפסקת ירי רקטות ומרגמות, גם את סיום התקריות האלימות לאורך גדר המערכת וכן את הפסקת שיגור הבלונים והעפיפונים.

חמאס טוען, לעומת זאת, שהעפיפונים וההפגנות משקפים מחאה עממית לגיטימית, שממילא אין לו עליה שליטה. כלי תקשורת ערביים טענו שלשום כי חמאס הבטיח למצרים להפחית בהדרגה את היקף השיגור של עפיפוני התבערה. אתמול נמשכו הדליקות בשדות ובחורשות של עוטף עזה, אם כי בהיקף נמוך יותר מבימים קודמים.

בישיבת הקבינט בצהריים התפתח ויכוח בין השר נפתלי בנט (הבית היהודי) לבין הרמטכ"ל, גדי איזנקוט. בנט חזר על דרישתו, שבה הביעו תמיכה באחרונה גם שרים בליכוד, לפגוע במישרין בחוליות העפיפונים. איזנקוט הקשה: האם אתה מצדיק פגיעה בילדים? בנט טען שלא, אבל אמר שצריך להסמיך את המפקדים לפגוע בחוליה כזו אם ברור שמדובר באנשים מבוגרים. הרמטכ"ל השיב שהטלת פצצות ממטוסים על חוליית מפריחי בלונים או עפיפונים מנוגדת "לעמדתו הערכית והמבצעית של צה"ל".

הוויכוח לא ממש הוכרע, אבל בפועל הנחה הקבינט את צה"ל "להפסיק את טרור העפיפונים", כלומר - להחריף את צעדי התגמול בתגובה לעפיפונים. זה אומר, כנראה, יותר ירי אזהרה לעבר החוליות, פגיעה בשרשרת הלוגיסטית (מחסנים, מכוניות) המזינה אותן, ולעתים גם פגיעה בחוליות עצמן. אתמול כבר דווח על כמה פצועים פלסטינים מירי של צה"ל לעבר החוליות.

תקיפת צה"ל ברצועה, בשבתצילום: AFP

אבל כרגע, בלא שנגרמו אבידות רבות, זו עדיין נראית כמלחמת התשה, לא כעימות ההולך ומסלים. צה"ל מתכונן ליותר מכך. הסוללות במרכז הארץ נועדו לקדם פני הסלמה ובמקביל מנוצלים תרגילים נרחבים, שנקבעו מראש, לחידוד המוכנות של כוחות היבשה לעימות.

לשרים נאמר כי חמאס העביר פניות נואשות כמעט להפסקת אש במהלך השבת. זה נתון מעודד, אך בקבינט עדיין זוכרים את מה שאירע בזמן מבצע צוק איתן בקיץ 2014. אז אמנם גרס המודיעין פעם אחר פעם כי חמאס מעוניין בהפסקת הלחימה, אך הנחותיו התבדו והארגון התעקש להמשיך ולהילחם במשך 51 יום.

ואף שצה"ל מסביר שחמאס הופתע מעוצמת התקיפות בסוף השבוע והעיתוי שלהן, ספק אם יהיה בכך די כדי להשיג הפסקת אש ארוכה. מצב הכלכלה והתשתיות האזרחיות ברצועה חמור מכדי שחמאס ישלים עם המציאות הקיימת. אירועי החודשים האחרונים מלמדים שהנהגת הארגון ברצועה מוכנה להסתכן על מנת להביא לשינוי המצב, גם אם צעדיה מביאים את הצדדים עד כדי קרבה מסוכנת למלחמה.

כדי להשיג הסדר על הפסקת אש ארוכת טווח, דרושה הסכמה על הקלות הומניטריות משמעותיות לרצועה. כאן, כפי שכבר נכתב בעבר, עומדת למכשול שאלת השבויים והנעדרים הישראלים בעזה. ישראל לא תספק את ההקלות שרוצה חמאס בלי פריצת דרך בשאלה זו, וחמאס לא מוכן לדון בכך בלי שישראל תשחרר הרבה יותר אסירים פלסטינים מכפי שהיא מוכנה לעשות כעת (מכשול נוסף נוגע להתנהלותו של יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, שאינו מוכן להירתם לשום פרויקט תשתית רציני ברצועה).

כרגיל בענייני עזה, מי שנושף בעורפו של ראש הממשלה נתניהו הוא השר בנט. אתמול הציג בנט בקבינט מה שתואר כהצעה מפורטת ל"טיפול שורש" בחמאס, על סמך שורת אמצעים - צבאיים, מדיניים ואזרחיים. שניים מהשרים התווכחו אתו, ובנט אף הואשם ב"תבוסתנות", בשל מרכיב אחד בתוכניתו. המתחים בקבינט ובממשלה, כמו ערב צוק איתן, גלויים.

נתניהו מאותגר מימין ונמצא בלחץ מתמיד, מהתקשורת ומהרשתות החברתיות, לפעול ביתר עוצמה נגד חמאס. אבל ראש הממשלה גם מודע לתמונה האמיתית בעזה: אין פתרונות קלים ושום ניצחון מהיר, נטול כאבים ומחיר, לא ממתין שם לצה"ל. כרגע, נדמה שהוא דבק בהנחות היסוד שלו - עדיף לישראל חמאס מורתע ומוחלש, מהתנגשות רחבה שלא תבטיח תוצאות טובות יותר. יכולתו של נתניהו לעמוד בפרץ, ולהימנע ממלחמה, תלויה בראש ובראשונה בשאלה אם יהיו נפגעים ישראלים כתוצאה מהמשך החיכוך לאורך הגבול.

הדרמה בעזה, וגם גמר המונדיאל, דוחקים מהכותרות את מה שמתרחש בחזית הצפונית. שלשום החל צבא אסד במתקפה ארטילרית כבדה לעבר ארגוני המורדים ברמת הגולן הסורית, מרחק כמה עשרות קילומטרים ממזרח לגבול עם ישראל. אזרחים ישראלים בגולן דיווחו שבתיהם רעדו, הפעם מעוצמת ההפגזה ולא כתוצאה מרעש אדמה. היום יעסקו הנשיאים טראמפ ופוטין גם בעתידה של סוריה, במפגש הפסגה שלהם בהלסינקי. אבל בשטח, המשטר הסורי כבר נערך להחזיר לשליטתו בכוח את מעוזי המורדים בגולן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ