שוחררה אזרחית טורקיה שנכלאה בשל עבירות טרור; עורכי דינה: "סוכם למלט אותה באופן חוקי"

עורכי דינה של אברו אוזקאן שהיתה עצורה במשך כחודש אמרו ל"הארץ" שסיכמו עם התביעה כי היא תשוחרר ותחזור לארצה וההליכים נגדה יוקפאו בשל "חוסר יכולת לאתרה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוזקאן מובלת על ידי אנשי שירות בתי הסוהר לבית המשפט הצבאי, בשבוע שעבר
אוזקאן מובלת על ידי אנשי שירות בתי הסוהר לבית המשפט הצבאי, בשבוע שעברצילום: NIR ELIAS/רויטרס

אזרחית טורקיה שנכלאה בישראל כחודש והואשמה במעורבות בהעברת כספים לחמאס שוחררה ממעצר ושבה לארצה, כך נודע ל"הארץ". עורכי דינה אמרו כי סיכמו עם התביעה שהיא תשוחרר ותעזוב לטורקיה, ושההליכים נגדה יוקפאו בגלל "חוסר יכולת לאתרה".

אברו אוזקאן, בת 27, נעצרה בחודש שעבר בנתב"ג בחשד לסיכון ביטחון המדינה וקשר עם ארגוני טרור, ובשבוע שעבר הגישה הפרקליטות הצבאית כתב אישום נגדה על העברת כסף וחפצים אחרים לחמאס.

עורכי דינה אמרו כי המדינה הציעה לשחררה אחרי הגשת כתב האישום, בתמורה לכך שתודה במיוחס לה - אך היא סירבה. לדבריהם, לאחר מכן הושג סיכום על שחרורה והקפאת ההליכים. ישראל היתה בקשר קונסולרי עם טורקיה בנוגע לשחרור. משב"כ נמסר כי אוזקאן שוחררה בתנאים מגבילים ולאחר מכן הוחלט להורות לה לעזוב את ישראל לאלתר.

עורך הדין רמזי קטילאת, המייצג אותה, אישר ל"הארץ" כי היא נחתה בטורקיה וסיפר על סיכומי צוות ההגנה עם המדינה. לדבריו, "אחרי שנדחתה בקשת התביעה הצבאית לעצור אותה עד תום ההליכים וגם הערעור על ההחלטה הזו - דרג בכיר מאוד בתביעה הצבאית הציע לסיים את ההליך בתמורה להודאה". לדבריו, אוזקאן סירבה להודות והעובדה שהיא נשארה פה משוחררת בתנאים מינימליים, וכוונתה לשמוע את הראיות, יצרה כנראה לחץ אצל מקבלי ההחלטות".

לדבריו, "הפתרון אליו הגענו הוא למעשה למלט אותה באופן חוקי כך שיוחזר דרכונה ויבוטל עיכוב היציאה (מן הארץ). היא כמובן לא תישאר לאחר מכן ולו דקה (בישראל) והתביעה הצבאית תבקש להתלות את ההליך שכן לא ניתן לאתרה". מקור בגופי הביטחון אישר כי לאחר יציאתה מן הארץ, ניהול התיק יהיה בלתי אפשרי ולמעשה יסתיים.

יועצו הקרוב של נשיא טורקיה, אבראהים קלין, צייץ בטוויטר כי ארדואן מברך על חזרתה למדינה. בכלי תקשורת בטורקיה צוטטה אברו אוזקאן כאומרת שהיא מודה לארדואן שהתעניין במקרה שלה.

אוזקאן נעצרה בנתב״ג ונלקחה למעצר של כחודש, במהלך חלקו הייתה מנועת מפגש עם עורכי דינה. בכתב האישום שהגישה התביעה הצבאית לבית המשפט הצבאי בשומרון בשבוע שעבר, הואשמה אוזקאן בעבירה של ביצוע שירות עבור התאחדות בלתי מוכרת.

לפי האישום הראשון נגדה, ב-2016, בדרכה לביקור בישראל, קיבלה אוזקאן בנמל התעופה באיסטנבול חמישה בקבוקי בושם, שאותם התבקשה להכניס לישראל. היא מואשמת שהביאה עמה את הבקבוקים והעבירה אותם לאיש קשר שזהותו אינה ידועה, אף שנאמר לה כי הם מיועדים להלבנת כספים לטובת חמאס.

לפי אישום נוסף, לפי ביקורה בישראל קיבלה אוזקאן מעמית לעבודה - במכון מחקר, שבו נטען שעובדים גם אנשי חמאס - נרתיק ובו מטען לטלפון נייד, שאותו התבקשה להעביר לאחד מחבריו בגדה המערבית. העמית ביקש ממנה להגיד לחברו שהביאה לו "שוקולד מהחבר שלך שמסרת לו את הכספים". אוזקאן מואשמת שלקחה עמה את המטען לישראל, אך לא פגשה את החבר ולא העבירה אותו הלאה.

לפי האישום השלישי, ב-2017, לקראת נסיעה נוספת לישראל, קיבלה מאותו עמית 500 דולר שאותם היתה אמורה להעביר לחברו בגדה, 100 דולר נוספים שיועדו לה ו-1,000 דולר למימון שהותה בישראל. בשלב זה, נטען, כבר הבינה שהעמית קשור לחמאס, והוא אמר לה כי את הכסף שתרם גורם זר. אוזקאן מואשמת שהכניסה את הכסף לתחומי ישראל באמצעות אחותה וחברתה.

אוזקאן נעצרה ב-11 ביוני, כשהיתה אמורה לעלות על טיסה בחזרה לארצה. מאז לא הורשתה לדבר עם בני משפחתה. במשך שבועיים לא התאפשר לה גם לפגוש עורך דין, והמידע הסודי נגדה לא נמסר להגנה. אחותה של אוזקאן, אליף, אמרה ל"הארץ" כי היא באה לירושלים לביקור פרטי, כי לא היתה קשורה לחמאס ולא היתה מעורבת בפעילות פוליטית. עורר סערה וזכה לסיקור נרחב בטורקיה. שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, התייחס לאוזקאן כאל "אחותנו", והצהיר כי טורקיה תשיב לישראל כגמולה על המעצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ