המשטרה חתמה על הסדר שיתוף פעולה עם סוכנות המודיעין של האיחוד האירופי

ההבנות יאפשרו לישראל להחליף מידע עם 28 המדינות החברות בנושאי טרור ופשעים חמורים. לפי גורמים ישראלים, ההסדר אינו כולל סעיף המחריג ממנו את השטחים שמעבר לקווי 1967

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלשיך בהאג, היום
אלשיך בהאג, היוםצילום: דוברות המשטרה

משטרת ישראל והיורופול, סוכנות המודיעין הפלילי של האיחוד האירופי, חתמו היום (שלישי) על הסדר לשיתוף פעולה. ההבנות יאפשרו לישראל להחליף מידע עם 28 המדינות החברות בארגון בנושאי טרור ופשעים חמורים. לפי גורמים ישראלים, ההסדר אינו כולל סעיף המחריג ממנו את השטחים שמעבר לקווי 1967. זאת בניגוד לצפוי בהסכם רחב יותר עם הארגון, עליו ממשיכים להתנהל מגעים מקבילים.

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך המריא הבוקר להאג לחתום על המסמך שמוגדר כ"הסדר עבודה". לפי גורמים באיחוד, המסמך אינו כולל החלפת מידע בעל מאפייני אישיים או גיאוגרפיים שמקורם עשוי להיות בשטחים - הנקודה המרכזית שבמחלוקת במגעים על ההסכם הרחב יותר. אם יושג בהמשך הסכם כזה, הוא יובא להצבעה בפרלמנט האירופי שמאז 2012 מחריג את ההתנחלויות מכל ההסכמים עם ישראל.

בדצמבר האחרון אישרה ממשלת נתניהו הסכם לשיתוף פעולה אחר עם האיחוד האירופי ובו נכלל הסעיף המחריג התנחלויות. ההסכם, ENI CBCMED ("תוכנית לשיתוף פעולה חוצה גבולות באגן הים התיכון״), מעניק מימון של עשרות מיליוני אירו למיזמים שכוללים שיתוף פעולה עם 14 מדינות אגן הים התיכון שאינן חברות באיחוד, כגון טורקיה, מצרים, ירדן, לבנון וגם ישראל והרשות הפלסטינית. על המסמך חתמו כל משרדי הממשלה הרלוונטיים - בהם גם משרד החוץ, שבו מכהנת ציפי חוטובלי (ליכוד) כסגנית שר, ומשרד המשפטים בראשות איילת שקד - שתיהן מהתומכות הבולטות בממשלה במפעל ההתנחלויות.

שנה קודם לכן דווח ב"הארץ" כי השתתפותה של ישראל בהסכם של האיחוד האירופי בתחום התרבות והמדיה, שכלל סעיף טריטוריאלי דומה, Creative Europe, טורפדה ברגע האחרון על ידי שרת התרבות מירי רגב. בכך איבדו מוסדות תרבות ויוצרים את הזכות להתמודד על קבלת המענקים. בשנת 2013 חתמה ישראל, לאחר סערה פוליטית, על הסכם שיתוף הפעולה המדעי Horizon 2020. שרת המשפטים דאז ציפי לבני ושרת החוץ של האיחוד האירופי דאז קתרין אשטון הגיעו לפשרה לפיה תופיע בהסכם גם הסתייגותה של ישראל מהסעיף הטריטוריאלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ