ישראל פינתה מדרום סוריה מאות פעילי סיוע, והעבירה אותם לשטח ירדן

לבקשת ארה"ב ומדינות באירופה, פונו פעילים בארגון הקסדות הלבנות ובני משפחותיהם - מרביתם ילדים - תחת אבטחה של צה"ל. ירדן הודיעה כי בריטניה, גרמניה וקנדה התחייבו לקלוט אותם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פינוי סורים לירדן דרך ישראל, בתחילת השבוע
פינוי סורים לירדן דרך ישראל, בתחילת השבועצילום: דובר צה"ל

מאות סורים ובני משפחותיהם חולצו לפנות בוקר (ראשון) מדרום סוריה דרך ישראל, ועברו לירדן. המחולצים, פעילים בארגון ההומניטרי הקסדות הלבנות, נחשבים כמי שהיו בסכנת חיים תחת משטר אסד. לפי הודעת צה"ל, החילוץ בוצע "כמחווה הומניטרית יוצאת דופן", ומבלי להתערב בלחימה הפנימית בסוריה.

ממשלת ירדן הודיעה כי מעבר הסורים התאפשר לאחר שבריטניה, גרמניה וקנדה התחייבו בכתב לקלוט אותם תוך שלושה חודשים, בשל הסכנה הנשקפת לחייהם, וכי בתקופת הביניים הם ישהו במתחם סגור. דובר משרד החוץ הירדני מוחמד אל-קאיד הבהיר כי המעבר התאפשר "בשל סיבות הומניטריות בלבד", בתיאום עם האו"ם, וכי אין בו שום התחייבות מצד עמאן. מתחילת מלחמת האזרחים בסוריה, נמסר, קלטה ירדן כ-1.3 מיליון סורים.

מורדים עוזבים את קוניטרה לצפון סוריה, שלשוםצילום: גיל אליהו
פעילות סיוע של הקסדות הלבנות בקוניטרה לאחר הפצצות של צבא אסד, בחודש שעברצילום: /אי־פי

העברת הפעילים דרך ישראל נעשתה בעקבות בקשה שהועברה לפני כמה שבועות מארה"ב, קנדה צרפת ובריטניה. צה"ל קיבל רשימה שמית של האזרחים שהיו אמורים לעבור במבצע, והם נאספו בשתי נקודות על גדר הגבול עם סוריה - אחת מצפון לרמת הגולן, באזור קוניטריה, והשניה באזור משולש הגבולות עם ירדן. אתמול בשעות הערב הגיעו הפעילים לנקודות האיסוף, ובסביבות השעה 23:00 נפתחו המעברים, תחת אבטחה של כוחות נח"ל מאוגדת הבשן, מחשש שכוחות סוריים ינסו לפגוע בהם.

המחולצים עלו על אוטובוסים, שלקחו אותם לנקודת המעבר לירדן מבלי שעצרו בישראל. הפינוי הושלם עד סביבות השעה 6:00 בבוקר. מרבית מהמפונים היו ילדים, חלקם בני משפחה של פעילי הקסדות הלבנות וחלקם יתומים שמשפחותיהם נפגעו בקרבות.

לפי דיווחים בירדן ובסוריה, המעבר התבצע בעקבות תקיפות נרחבות על האזורים שבהם שהו אנשי הקסדות הלבנות בדרום סוריה, אך לא נמסר אם מדובר באזור דרעא או בקוניטרה. כלי תקשורת המזוהים עם משטר אסד קשרו בין ישראל לאופוזיציה הסורית, וטענו כי אין מדובר בארגון הומניטרי בלבד. מנגד, אנשי הקסדות הלבנות אמרו כי משימתם היא לסייע לאזרחים הסורים באזורים המותקפים על ידי הצבא הסורי ובעלי בריתו.

ארגון הקסדות הלבנות פעל לאתר ולחלץ ניצולים בשנות המלחמה בסוריה באזורים שבשליטת המורדים במדינה, ולהביא גופות לקבורה. בנוסף, אנשיו מספקים מזון וסיוע נפשי לנפגעים במלחמה. בשנים 2016 ו-2017 היה מועמד הארגון לפרס נובל לשלום.

שלשום החלו להתפנות מורדים בגולן הסורי שסירבו להסדר עם צבא אסד, שלפיו המשטר ישוב לשלוט במחוז קוניטרה והמורדים ייסוגו מהמחוז ויקבלו את שליטת הממשלה בו. בסוף השבוע שעבר המורדים הסורים בעיר דרעא שבדרום סוריה הסכימו להיכנע. הטלוויזיה הממלכתית דיווחה שכוחות המשטר הניפו את דגל המדינה בעיר, ורשת אל-אחבאריה פרסמה תמונות של אנשי משטר שמניפים את הדגל הסורי מעל הריסות בעיר הדרומית לאחר שהמורדים הסכימו להעביר את השליטה בעיר לידיהם.

הקסדות הלבנות בפעילות חילוץ באידליב, בינואר האחרוןצילום: Uncredited/אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ