הארץ

אף צד בסכסוך הישראלי-פלסטיני לא יהיה מרוצה לחלוטין מתוכנית השלום של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ - כך כתבו ארבעה בכירים אמריקאים במאמר שפורסם אתמול (שבת) ב-CNN. חתנו של נשיא ארה"ב ויועצו הבכיר ג'ארד קושנר, שליח הנשיא למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, ושגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי, כתבו כי התוכנית "תכיר בצרכים הלגיטימיים של ישראל והפלסטינים, כמו גם של כל האזור".

במאמרם מתייחסים הארבעה להצבעה באו"ם שהתרחשה ב-13 ביוני, אז העצרת הכללית גינתה את ישראל על שימוש מופרז בכוח נגד פלסטינים בגבול עזה. ארה"ב ביקשה להוסיף להחלטה כמה שורות שיכללו גינוי של חמאס, ו-62 מדינות תמכו בהצעה לעומת 58 מתנגדים, אולם ההצעה נפסלה משום שלא התקבלה ברוב הדרוש. במאמרם, הארבעה מציינים כי ההצעה לא התקבלה מנימוקים טכניים, ומוסיפים כי העובדה שהיה לה רוב מעידה כי ארה"ב הצליחה "לשנות את כיוון הספינה".

לפי הארבעה, שלום בין ישראל לפלסטינים חייב להתבסס על הכרה במציאות, שלפיה "חמאס אחראי להנצחת הסבל של תושבי עזה". לדבריהם, גם ההכרה של ארה"ב בירושלים כבירת ישראל התבססה על תפיסה זו. לצד זאת, מציינים הבכירים כי טראמפ מותיר לישראל ולפלסטינים לקבוע את גבולות בירת ישראל.

זהו המאמר השני שעוסק בסכסוך הישראלי-פלסטיני שכתבו בכירים אמריקאים בימים האחרונים. שלשום פרסמו קושנר, גרינבלט ופרידמן מאמר בוושינגטון פוסט, שבו קראו לחמאס לנקוט צעדים ברורים למען השלום, אם ברצונו לקבל סיוע כלכלי. קושנר הדגיש כי "אם חמאס יראה שכוונתו לשלום - לא רק במלים אלא חשוב מכך, במעשים - אז ייפתחו בפניו שורה של אפשרויות חדשות".

לאחר פרסום המאמר שלשום, חמאס דחה את ההצעה, ודובר הארגון, סאמי אבו זוהרי, אמר: "קושנר וגרינבלט מאמצים את הנרטיב הישראלי. התוקפנות שלהם נגד חמאס מצביעה על הזילות של הממשל האמריקאי שהופכת את בכיריו לסתם דוברים של הכיבוש הישראלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ