צה"ל אסר על חיילים להשתתף במחאת קהילת הלהט"ב

בהודעה מטעם אגף כוח אדם התבקשו מפקדים להנחות חיילים לא להשתתף בהפגנות, כיוון ש"הרקע פוליטי", אולם בצבא החליטו שלא לנקוט צעדים נגד מי שישתתף במחאה. יו"ר אגודת הלהט"ב: "אין כאן עניין של ימין ושמאל"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת קהילת הלהט"ב בירושלים, היום
הפגנת קהילת הלהט"ב בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

צה"ל הורה לחיילים לא להשתתף בהפגנות קהילת הלהט"ב היום (ראשון). בהודעה שנשלחה למפקדים בצה"ל נכתב: "מכיוון שהרקע להפגנה הוא כביכול פוליטי חל איסור להשתתף בהפגנה זו, נא הנחו את אנשיכם". ההחלטה בנושא התקבלה לאחר דיון שקיים אתמול ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז. עם זאת, הפרקליטות הצבאית הודיעה כי הלא ינקטו צעדים משמעתיים נגד חיילים שהשתתפו במחאה, בתשובה לפניית האגודה לזכויות האזרח.

בתגובה להחלטה, אמר היום קצין בכיר בצה"ל אמר כי "זו טעות להתייחס למחאה כזו כמחאה פוליטית". לדברי הקצין, "כל הפגנה יכולה להתפרש כפוליטית, גם איכות הסביבה זו סוגייה פוליטית. צה"ל עשה טעות שהגדיר את זה בפקודה והפך חיילים וקצינים רבים לכאלו שיסרבו פקודה. צה"ל לא יוכל לאכוף את זה. יש פה מאבק שהוא נושא של זכויות אדם. אין שוב בעיה שחיילים ללא מדים, ללא שלטים ומבלי לנאום כנציגי הצבא בהחלט יכולים לקחת בזה חלק".

ההודעה שנשלחה למפקדים

אין נתונים לגבי מספר הלהט"בים שמשרתים בצה"ל. אולם לפי הערכות, שיעורם בקרב החיילים זהה לזה באוכלוסייה הכללית. בשל כך, מחאת הלהט"ב נוגעת למספר רב של אנשי קבע וחיילים סדירים. בצה"ל חל איסור להשתתף בהפגנות בעלות אופי פוליטי מובהק. עם זאת, ניתן להשתתף ללא מדים בהפגנות חברתיות.

יו"ר אגודת הלהט"ב, חן אריאלי, אמרה בתגובה להחלטת צה"ל: "אני מאוכזבת מאוד מעמדת צה"ל וקוראת לרמטכ"ל איזנקוט להבהיר כי לא חל כל איסור על חיילות וחיילים לקחת חלק בעצרת המחאה של הקהילה הלהט"בית בישראל".

לדברי אריאלי, "זכותם של כל אזרחיות ואזרחי המדינה להביע הזדהות ותמיכה במאבקה של הקהילה, ודאי חיילות וחיילים שהם חלק ממנה. הרקע להפגנה הוא אזרחי. אין כאן עניין של ימין ושמאל. יש כאן עניין של בעד ונגד שוויון זכויות בכל תחומי החיים להומואים, לסביות, ביסקסואלים, טרנסיות וטרנסים. מהטירונית ועד התת-אלוף שיושב במטכ"ל, שמורה לנו הזכות לבקש, לדרוש ולהיאבק למען הביטחון שלנו ולמען השוויון שנלקח מאיתנו. כולנו חיילות וחיילים במאבק על החופש שלנו".

היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עורך הדין דן יקיר, פנה בעניין לפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, בטענה שאין לאסור על חיילים להשתתף במחאה. "הנושא של שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב, אף אם הוא שנוי במחלוקת חברתית או פוליטית, הוא חוצה מפלגות. אף הנושא המצומצם יותר שהיווה עילה ראשונית למאבק - התיקון לחוק הפונדקאות - זוכה לתמיכה הן באופוזיציה והן בקואליציה", כתב.

לפני כשנתיים אסר צה"ל על חיילים להשתתף במצעד הגאווה, וחזר בו. לפי הנחיות הצבא, חיילים רשאים להשתתף במצעד כל עוד אינם בתפקיד, אינם במדים ולא יתבטאו באופן ציבורי בנושאים מפלגתיים או מדינתיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ