ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

משרד החוץ הסורי האשים היום (שני) את ישראל כי תמכה בטרור בכך שסייעה לפנות מדרום סוריה מאות פעילים בארגון ההומניטרי הקסדות הלבנות יחד עם בני משפחותיהם. לפי הודעת המשרד, בה כונה הארגון "טרוריסטי", העובדה שישראל הגישה סיוע לפעילי הארגון חושפת את "מטרתו האמיתית". עוד נכתב בהודעה כי מתן הסיוע מלמד שגם יתר המדינות שהיה להן חלק במבצע - ארה"ב, בריטניה, קנדה וגרמניה - תומכות בארגוני טרור. "אין מספיק מלים לגנות את הפעולה הנתעבת הזו והמזימות שהובילו ישראל ואותן מדינות נגד העם הסורי", נכתב בהודעה.

צה"ל חילץ את מאות הסורים אתמול לפנות בוקר דרך ישראל, והעביר אותם לירדן. המחולצים נחשבים למי שהיו בסכנת חיים תחת משטר אסד, ולפי הודעת צה"ל, החילוץ בוצע "כמחווה הומניטרית יוצאת דופן", ומבלי להתערב בלחימה הפנימית בסוריה. ממשלת ירדן הודיעה כי מעבר המפונים התאפשר לאחר שבריטניה, גרמניה וקנדה התחייבו בכתב לקלוט אותם בתוך שלושה חודשים, בשל הסכנה הנשקפת לחייהם, וכי בתקופת הביניים הם ישהו במתחם סגור. דובר משרד החוץ הירדני מוחמד אל-קאיד הבהיר כי המעבר התאפשר "בשל סיבות הומניטריות בלבד", בתיאום עם האו"ם, וכי אין בו שום התחייבות מצד עמאן.

העברת הפעילים דרך ישראל נעשתה בעקבות בקשה שהועברה לפני כמה שבועות מארה"ב, קנדה צרפת ובריטניה. צה"ל קיבל רשימה שמית של האזרחים שהיו אמורים לעבור במבצע, והם נאספו בשתי נקודות על גדר הגבול עם סוריה - אחת מצפון לרמת הגולן, באזור קוניטרה, והשנייה באזור משולש הגבולות עם ירדן. שלשום בשעות הערב הגיעו הפעילים לנקודות האיסוף, ובסביבות השעה 23:00 נפתחו המעברים, תחת אבטחה של כוחות נח"ל מאוגדת הבשן, מחשש שכוחות סוריים ינסו לפגוע בהם.

המחולצים עלו על אוטובוסים, שלקחו אותם לנקודת המעבר לירדן מבלי שעצרו בישראל. הפינוי הושלם עד השעה 6:00 בבוקר. מרבית מהמפונים היו ילדים, חלקם בני משפחה של פעילי הקסדות הלבנות וחלקם יתומים שמשפחותיהם נפגעו בקרבות.

לפי דיווחים בירדן ובסוריה, המעבר התבצע בעקבות תקיפות נרחבות על האזורים שבהם שהו אנשי הקסדות הלבנות בדרום סוריה, אך לא נמסר אם מדובר באזור דרעא או בקוניטרה. כלי תקשורת המזוהים עם משטר אסד קשרו בין ישראל לאופוזיציה הסורית, וטענו כי אין מדובר בארגון הומניטרי בלבד. מנגד, אנשי הקסדות הלבנות אמרו כי משימתם היא לסייע לאזרחים הסורים באזורים המותקפים על ידי הצבא הסורי ובעלי בריתו.

מאז פרסם צה"ל הודעה רשמית על החילוץ פורסמו בתקשורת הסורית ובגופים שתומכים במשטר דיווחים נרחבים על הארגון. בין היתר נטען שאנשיו הם סוכני ביון של מדינות זרות וכי חלק מאנשי הארגון לקחו חלק פעיל בהפצת הטענות כי המשטר הסורי השתמש בנשק כימי כלפי אזרחים. עוד נטען שפעילי הארגון מזוהים עם ג'בהת א-נוסרה.

ארגון הקסדות הלבנות פעל לאתר ולחלץ ניצולים בשנות המלחמה בסוריה באזורים שבשליטת המורדים במדינה, ולהביא גופות לקבורה. בנוסף, אנשיו מספקים מזון וסיוע נפשי לנפגעים במלחמה. בשנים 2016 ו-2017 היה מועמד הארגון לפרס נובל לשלום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ