שגרירות רוסיה: חילוץ פעילי "הקסדות הלבנות" בידי ישראל חשף את פרצופו של הארגון

השגרירות בישראל גינתה את אנשי ארגון הסיוע, שהועברו לירדן דרך ישראל. "הפעילים האלה הראו בבירור אחרי מי הם הולכים ומי מממן אותם", נכתב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פינוי סורים לירדן דרך ישראל, בתחילת השבוע
פינוי סורים לירדן דרך ישראל, בתחילת השבועצילום: דובר צה"ל
הארץ

שגרירות רוסיה בישראל גינתה היום (שלישי) את פעילי הסיוע של ארגון "הקסדות הלבנות", בטענה כי פינויים לירדן בסיוע ישראל חשף את פרצופו האמיתי של הארגון. צה"ל חילץ את מאות הסורים שלשום לפנות בוקר דרך ישראל, והעביר אותם לירדן. המחולצים נחשבים למי שהיו בסכנת חיים תחת משטר אסד, ולפי הודעת צה"ל, החילוץ בוצע "כמחווה הומניטרית יוצאת דופן", ומבלי להתערב בלחימה הפנימית בסוריה.

"לפי דיווחים, מערביים ביצעו פינוי חירום של קבוצה גדולה של אנשי הארגון הפסאודו-הומניטרי לירדן, דרך שטח ישראל", נכתב בהודעת השגרירות. "כידוע, היו אלה אנשי הקסדות הלבנות שהיו מעורבים בפרובוקציות המתועבות ביותר בקונפליקט בסוריה. הם פעלו בשטחים הנשלטים בידי המדינה האסלאמית בלבד והמציאו בדיות מוחלטת, ששימשו עילה להטיח האשמות בממשל הסורי. הטכניקה המועדפת עליהם, כמי שהיו עדים לפרובוקציית הנשק הכימי במזרח רוטה, היתה להפיץ סרטוני תעמולה ששותפו על ידי התקשורת המערבית וברשתות".

לסיום, נכתב: "סמלי שהקסדות הלבנות בחרו להימלט מסוריה בסיוע זר, מה שחושף את מי שהם באמת ואת הצביעות שלהם לעולם כולו. כמאמר הפתגם, 'מצפון אשם מסגיר את עצמו'. הפעילים האלה הראו בבירור אחרי מי הם הולכים ומי מממן אותם".

אתמול האשים משרד החוץ הסורי את ישראל כי הסיוע בפינוי היה "תמיכה בטרור", וכי הגשת הסיוע חשפה את מטרתו האמיתית של הארגון. "אין מספיק מלים לגנות את הפעולה הנתעבת הזו והמזימות שהובילו ישראל ואותן מדינות נגד העם הסורי", נכתב בהודעה.

ממשלת ירדן הודיעה כי מעבר המפונים התאפשר לאחר שבריטניה, גרמניה וקנדה התחייבו בכתב לקלוט אותם בתוך שלושה חודשים, בשל הסכנה הנשקפת לחייהם, וכי בתקופת הביניים הם ישהו במתחם סגור. דובר משרד החוץ הירדני מוחמד אל-קאיד הבהיר כי המעבר התאפשר "בשל סיבות הומניטריות בלבד", בתיאום עם האו"ם, וכי אין בו שום התחייבות מצד עמאן.

העברת הפעילים דרך ישראל נעשתה בעקבות בקשה שהועברה לפני כמה שבועות מארה"ב, קנדה צרפת ובריטניה. צה"ל קיבל רשימה שמית של האזרחים שהיו אמורים לעבור במבצע, והם נאספו בשתי נקודות על גדר הגבול עם סוריה - אחת מצפון לרמת הגולן, באזור קוניטרה, והשנייה באזור משולש הגבולות עם ירדן. שלשום בשעות הערב הגיעו הפעילים לנקודות האיסוף, ובסביבות השעה 23:00 נפתחו המעברים, תחת אבטחה של כוחות נח"ל מאוגדת הבשן, מחשש שכוחות סוריים ינסו לפגוע בהם.

מאז שצה"ל פרסם הודעה רשמית על החילוץ פורסמו בתקשורת הסורית ובגופים שתומכים במשטר דיווחים נרחבים על הארגון. בין היתר נטען שאנשיו הם סוכני ביון של מדינות זרות וכי חלק מאנשי הארגון לקחו חלק פעיל בהפצת הטענות כי המשטר הסורי השתמש בנשק כימי כלפי אזרחים. עוד נטען שפעילי הארגון מזוהים עם ג'בהת פתח א-שאם.

ארגון הקסדות הלבנות פעל לאתר ולחלץ ניצולים בשנות המלחמה בסוריה באזורים שבשליטת המורדים במדינה, ולהביא גופות לקבורה. בנוסף, אנשיו מספקים מזון וסיוע נפשי לנפגעים במלחמה. בשנים 2016 ו-2017 היה מועמד הארגון לפרס נובל לשלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ