הארץ

ההיסטוריון הישראלי, פרופ' יובל נח הררי, סירב להשתתף באירוע של הקונסוליה הישראלית בלוס אנג'לס במחאה על חוקי הלאום והפונדקאות, כך דווח הבוקר (שני) ב"ידיעות אחרונות". לפי הדיווח, ההיסטוריון בעל השם העולמי, מחבר "קיצור תולדות האנושות" ו"ההיסטוריה של המחר", טוען כי הקונסוליה מהווה "זרוע ארוכה של מדיניות ממשלת ישראל, אשר מגבילה את חופש התקשורת, הביטוי, היצירה והמחשבה" -

הקונסוליה תכננה לערוך קבלת פנים לפרופ' נח הררי לפני מפגש Live Talks LA - פרויקט שבו דוברים מתחומים שונים מגיעים ללוס אנג'לס ומרצים או מתראיינים על אודות חייהם או הצלחתם. פרופ' נח הררי אמור היה להתראיין בספטמבר, ולפי הדיווח, הקונסוליה יצרה קשר עם מארגני האירוע ודנה בכוונה לשתף פעולה באמצעות קבלת הפנים.

מנהלו האישי של פרופ' נח הררי השיב בשמו: "אף שפרופ' נח הררי גאה בישראליותו, איננו מעוניינים לשתף פעולה עם הקונסוליה שמהווה מבחינתנו זרועה הארוכה של מדיניות ממשלת ישראל אשר מגבילה את חופש התקשורת, הביטוי, היצירה והמחשבה". דוברת הקונסוליה, קארין אליהו-פרי, אמרה כי משרד החוץ אינו גוף פוליטי, ומנהלו האישי של הררי ענה: "בכל זאת אנו מעדיפים שלא לייצג את הממשלה כל עוד היא מתמידה במדיניות זו".

חוק הלאום אושר החודש במליאת הכנסת ועורר ביקורת רבה בשל הדרת האוכלוסייה הערבית ממנו. הוא מקבע כחוק יסוד שורה של ערכים מזהים של המדינה, ומעניק מעמד של שפה רשמית לעברית בלבד. סעיף שנוי במחלוקת נוסף קובע שהמדינה תשקיע משאבים בשימור הזיקה ליהדות העולם בחו"ל אך לא בישראל, נוסח שדרשו המפלגות החרדיות כדי למנוע מחויבות של המדינה לקהילה הרפורמית והקונסרבטיבית בתוך תחומי המדינה.

בימים האחרונים הביעה הקהילה הדרוזית מחאה חריפה נגד החוק, וח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) התפטר במחאה נגדו. בנוסף, שר האוצר משה כחלון קרא לתיקון החוק, ושר החינוך נפתלי בנט, שתמך בקידומו והצביע בעד החוק, קרא "לאחות את הקרע" עם הדרוזים. בימין האשימו את השמאל בכך שגרם למחאה של הקהילה הדרוזית.

חוק הפונדקאות אושר גם הוא בכנסת לפני כשבועיים, ומסדיר את הליכי הפונדקאות בישראל. הקואליציה דחתה את ההסתייגות שהגיש ח"כ אמיר אוחנה, ומבקשת להחיל את החוק גם על הומואים. המהלך עורר מחאה ברחבי הארץ ובשבוע שעבר השתתפו כ-80 אלף להט"בים וסטרייטים בעצרת נגד אפליית קהילת הלהט"ב. העצרת הגיעה לאחר יום של מחאות ברחבי הארץ ושביתה שנקבעה על ידי האגודה למען הלהט"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ