תחת אבטחה כבדה, נחנך מרכז מורשת לעולי תימן בשכונת סילוואן

הטקס התקיים במזרח ירושלים בהשתתפות השרים רגב ואלקין, אבל אורח הכבוד היה ראש עמותת עטרת כהנים. שב"כ זימן פלסטיני לשיחת אזהרה ומג"ב עיכב אותו לקראת הטקס

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השרה רגב ליד בית הכנסת ומרכז המורשת בסילוואן, היום
השרה רגב ליד בית הכנסת ומרכז המורשת בסילוואן, היוםצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון

השרים מירי רגב וזאב אלקין השתתפו היום (רביעי) בטקס לחנוכת הפרויקט לשיקום בית הכנסת התימני בסילוואן, אבל אורח הכבוד היה המארח, ראש עמותת עטרת כהנים, מתי דן.

"הכהן הגדול מכולם, חברנו מתי דן, שכולנו עובדים אצלו בממשלה ובכנסת בכל פעם שצריך להתגייס לתהליך החשוב הזה של חזרה למקומות האלו של עם ישראל", אמר עליו השר לירושלים והמתמודד לראשות העיר ירושלים, אלקין. "תודה למתי דן ולאנשי עטרת כהנים על עבודת הקודש שהם עושים, נמשיך לפעול למען עם ישראל, למען מדינת ישראל ולמען תורת ישראל", הכריזה השרה מירי רגב. בטקס נכחו גם יריבו של אלקין בבחירות, משה ליאון, ומושל ארקנסו לשעבר, מייק האקבי.

מימין: משה ליאון, הרב הראשי של ירושלים שלמה עאמר, השר אלקין והשרה רגב, היום

בית הכנסת, שנבנה בסוף המאה ה-19 עבור עולים מתימן שגרו במקום, נמצא היום בלב סמטה מוזנחת ומזוהמת במרכז השכונה הצפופה והקשה ביותר של סילוואן - בטן אל-הווא. באזור מתגוררות מאות משפחות פלסטיניות ו-21 משפחות יהודיות. כדי להגיע לבית הכנסת טיפסו האורחים, בהם כמה מצאצאי המשפחות התימניות שגרו במקום, עשרות מדרגות תחת אבטחה משטרתית כבדה.

בית הכנסת פונה מתושביו הפלסטינים על ידי עמותת עטרת כהנים לפני שלוש שנים לאחר מאבק משפטי ארוך. הבעלות של העמותה על הקרקע של בית הכנסת והשכונה שסביבו נמצאת בדיון בבג"ץ, ולפני כמה ימים ביקשה המדינה ארכה כדי להשיב לשאלות המשפטיות והעובדתיות שעולות מהחלטה של האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים להעניק את הקרקע לאנשי העמותה.

בית הכנסת ומרכז המורשת בסילוואן, היוםצילום: אמיל סלמן

תושב השכונה ומי שמוכר כנציג התושבים הפלסטינים, זוהיר רג'אבי, נעצר לפני הטקס לאחר שזומן לשיחת אזהרה עם "קפטן ארז" מהשב"כ. "הוא אמר שראה בפייסבוק שאנחנו מתכננים הפגנה ושהוא לא רוצה לעצור אותי ושזה לא לטובתי", סיפר ראג'בי על השיחה, "אמרתי לו שאנחנו רוצים להשמיע למירי רגב שיש פה אנשים ושזה הבתים שלהם ושאני לא עובר על החוק".

השרה רגב בחנוכת בית הכנסת בסילוואן, היום

המדינה תשקיע 4.5 מיליוני שקלים בשיקום בית הכנסת והקמת מרכז המורשת מתקציבי משרד התרבות ומשרד ירושלים. "בדרך כלל שמספרים את הסיפור של היציאה מהמומות מסתכלים מהעיר העתיקה מערבה, מספרים את סיפור משכנות שאננים ושכונות אחרות", אמר אלקין, "אבל היתה עוד שכונה שלא במקרה נשמטת מהנרטיב של היציאה מהחומות. בדרך לפה נשאלתי על ידי העיתונאים, לא חבל על הבלגן, הרי זה מקום של ערבים, למה צריך פה בית כנסת? אז אני מפנה אותם לתמונה הזו", הצביע השר על תמונה של בית הכנסת מסוף המאה ה-19, "זו ההיסטוריה האמתית של ירושלים. זו האמת. יש כאן אנשים בקהל שאבות אבותיהם היו כאן בכפר הזה, לכן אף אחד לא יספר לנו שאנחנו זרים".

בעטרת כהנים הדגישו כי היום מלאו בדיוק 80 שנים לפינוי השכונה על ידי שלטונות המנדט הבריטיים. "המוזיקה הזו שאתם שומעים היא המוזיקה של הצדק. הבריטים הבטיחו שהפליטים היהודים יוכלו לחזור לבתיהם, אבל הבריטים לא קיימו את ההבטחה. היום יש לנו משטרה משלנו ויש לנו חיים יהודים משלנו. ירושלים היא הבירה נצחית של ירושלים ואין שום דבר שהעולם יכול לעשות בעניין הזה. אנחנו כאן ואנחנו כאן כדי להישאר", אמר דניאל לוריא, מראשי עטרת כהנים.

השרה רגב התייחסה בנאומה בטקס לחוק הלאום, ואמרה: "זכותנו על הארץ היא נושא לדיון מתמיד, כולל בימים האחרונים, בהם אנו נדרשים להסביר את המובן מאליו - מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי בלבד. זכויות לאומיות במרחב בין הירדן לים יש רק לעם היהודי, לכן מדינת ישראל היא מדינתו של העם שלנו". רגב התייחסה גם למחאת הדרוזים נגד החוק, ואמרה: "האם בכך אנו פוגעים בזכויות אזרחיות של משהו? להיפך, אבל יש כוחות בתקשורת שמנסים להכניס טריז בינינו לבין אחינו הדרוזים, אבל הם בשר מבשרנו".

דקות לפני שהיא הגיע למקום ביקש מקורבה, המפיק יגאל בן דוד, משניים מצעירי המתנחלים להעלים ערימת אשפה שניצבה בכניסה לבית הכנסת. "תדחפו את זה מתחת למכונית הזו, אבל עמוק שלא יראו", ביקש. "זה מכונית של ערבים?", שאלו השניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ