התשובה של נתניהו למחאת הדרוזים בכיכר: ועדת שרים

רבבות מפגינים מחו אמש נגד חוק הלאום בעצרת שיזמה העדה הדרוזית. בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי בלי חוק לאום אי אפשר לבצר את מעמד ישראל כמדינה יהודית

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו לצד השרים כץ, שטייניץ ואריאל, בישיבת הממשלה היום
נתניהו לצד השרים כץ, שטייניץ ואריאל, בישיבת הממשלה היוםצילום: אמיל סלמן
נעה לנדאו
נעה לנדאו

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (ראשון) שתוקם ועדת שרים שתעסוק בקשר עם העדה הדרוזית, בהתייחסות למחאה נגד חוק הלאום. "הקשר העמוק עם בני העדה הדרוזית והמחויבות שלנו כלפיה חיוניים, לכן אנחנו נקים היום ועדת שרים מיוחדת שתקדם את הקשר והמחויבות הללו ובמקביל תוקיר גם את אלה המשרתים בצה"ל ובכוחות הביטחון", אמר בפתח ישיבת הממשלה.

נתניהו הוסיף כי חוק הלאום חיוני לקביעת מעמדה של ישראל כמדינה לאומית. "זכויות הפרט מעוגנות בחוקים רבים, לרבות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. אף אחד לא פגע ואף אחד גם לא מתכוון לפגוע בזכויות הפרט הללו, אך בלי חוק הלאום אי אפשר להבטיח לדורות את עתידה של ישראל כמדינת לאום יהודית", אמר.

הישיבה הראשונה של הוועדה צפויה להתכנס מחר. נתניהו יעמוד בראשה, ויהיו חברים בה שרי הביטחון, תקשורת, אוצר, משפטים, פנים, בינוי ושיכון, תיירות, שיתוף פעולה אזורי, שוויון חברתי, תרבות וספורט, חקלאות, חינוך וביטחון הפנים.

הקמת הוועדה הוזכרה במתווה שהציע נתניהו לנציגי העדה הדרוזית ביום רביעי בשבוע שעבר. אולם, התעקשותו של נתניהו לקדם את פתרון הוועדה אינה תואמת את עמדת הנהגת העדה הדרוזית, שפסלה את ההצעה. בפגישה נוספת ביום שישי קרא מנהיגה הרוחני של העדה, השייח מואפק טריף, לנתניהו לקבע את מעמדה של העדה הדרוזית בישראל באופן חוקתי, ולהעניק שוויון זכויות ואזרחות שווה לכל אזרחי המדינה.

ההפגנה נגד חוק הלאום בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

יו"ר האופוזיציה הנכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה בתגובה לדבריו של נתניהו כי "הדרך לבצר בעולם את מעמד מדינת הלאום היהודי היא להבהיר שמתקיים בה גם שוויון זכויות". בציוץ בטוויטר כתבה לבני ש"חוק הלאום עושה ההיפך. נותן כלים בידי אלה שטוענים שהציונות היא גזענות".

המחאה נגד חוק הלאום: הספין של נתניהו רק העצים את הפגנת הדרוזים נגד חוק הלאום // יוסי ורטרIלפחות למראית עין, הפגנת הענק בכיכר רבין יצרה קואליציה ישראלית חדשה // חמי שלו I בהפגנה בת"א הדרוזים שימשו פה לא רק למיעוטים, אלא גם לציונות המקורית // דן מרגלית I מחאת חוק הלאום: הוויכוח אינו על שוויון, אלא על זהותה של מדינת ישראל / קרולינה לנדסמן | עשרות אלפים הפגינו נגד חוק הלאום: "נלחמנו על קיום המדינה ונילחם על אופיה" | מאחורי הקלעים: כך פוצץ נתניהו את הפגישה עם נציגי הדרוזים

המחאה נגד חוק הלאום גוברת מאז אישורו באמצע החודש שעבר. אתמול השתתפו עשרות אלפי מפגינים בעצרת נגדו בתל אביב שיזמה העדה הדרוזית. מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית טריף אמר: "תמיד התגאינו במדינה, מעולם לא ערערנו על זהותה היהודית. האמנו שחלק מהאתוס היהודי שלה יהיה יחס של שוויון מלא לאזרחיה הלא יהודים, ובראשם הדרוזים הנאמנים. אף אחד לא יכול ללמד אותנו על הקרבה ולהטיף לנו על נאמנות, ובתי הקברות הצבאיים יעידו על כך. למרות הנאמנות הבלתי מסויגת שלנו, המדינה לא רואה בנו שווים".

ביום חמישי פוצץ נתניהו פגישה עם מנהיגי העדה. תת-אלוף (מיל') אמל אסעד אמר כי הדגיש שהדרוזים לא יקבלו את חבילת ההטבות של נתניהו, שכללה עיגון בחוק של מעמד העדה הדרוזית והצ'רקסית בלבד ועיגון זכאותם להטבות של בני מיעוטים רק אם הם משרתים בכוחות הביטחון. הוא חזר על דרישתם לעיגון מעמד כלל המיעוטים בחוק היסוד או ביטול חוק הלאום.

נתניהו הגיב: "אני לא אדבר עם מי שקורא לי ראש ממשלת אפרטהייד". ראש הממשלה התייחס לדברים שכתב אסעד בחשבון הפייסבוק שלו יום קודם לכן, ולפיהם "חוק הלאום הוא חוק מרושע וגזעני שנועד להכשיר את הקרקע להפיכת המדינה למדינת אפרטהייד". נתניהו עזב את החדר בזעם אחרי שאסעד השיב לו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?