בכירים פלסטינים: ישראל ומצרים מקדמות מתווה פשרה בעזה, ללא מעורבות הרשות

הבכירים אמרו כי חמאס מעורב במגעים וכי מדינות המפרץ, האיחוד וארה"ב יממנו את הפרויקטים במסגרת המתווה לשיפור המצב ההומניטרי ברצועה. לדבריהם, גורם ישראלי ביקר לאחרונה בקטאר

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנות בגבול הרצועה, ביום שישי
הפגנות בגבול הרצועה, ביום שישיצילום: אליהו הרשקוביץ
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ישראל ומצרים מקדמות מתווה לשיפור המצב ההומניטרי בעזה ללא מעורבות הרשות הפלסטינית - כך אמרו ל"הארץ" גורמים בממשלה ברמאללה. לפי בכיר פלסטיני המעורה בפרטים, גורם ישראלי ביקר לאחרונה בקטאר במקביל לביקורו בוושינגטון של ראש המודיעין המצרי, גנרל עבאס כאמל.

הבכיר הפלסטיני ציין כי לפי המתווה המקודם בירושלים ובקהיר, האו"ם יהיה אחראי על קידום הפרויקטים, בעוד המצרים יהיו שותפים למעקב ופיקוח אחר יישומם. לדבריו, המימון יגיע ברובו ממדינות המפרץ, בהן קטאר, וכן מהאיחוד האירופי ומארה"ב. לפי גורמים ברצועה, בפרויקטים יושקעו כ-650 מיליון דולר ללא מעורבות ישירה של חמאס כריבון ברצועה או של הרשות הפלסטינית כממשלה.

בחמאס טרם השיבו רשמית למתווה המסתמן, אך בכירי הארגון משדרים אווירה חיובית ומציינים כי הם צופים שיפור במצב ברצועה - אף כי עדיין ישנו חשש מקריסת המתווה. להערכת גורם בחמאס, התסריט שנמצא על השולחן כעת אינו כולל פיוס בין הרשות לחמאס. לדברי הגורם, "עזה על סף קריסה טוטאלית גם בשל העיצומים שהטילה הרשות, לכן בחמאס לא יחשבו פעמים לקבל מתווה שיקל על הציבור בעזה ויסייע באמת בהסרת המצור, גם במחיר מדיני".

פעיל בדרג המדיני של חמאס אמר ל"הארץ" כי הרצועה ניצבת מול שלושה תסריטים אפשריים: עימות חזיתי עם ישראל; מתווה רגיעה לטווח ארוך, שיכלול פיוס בין חמאס לרשות והחזרת הממשלה הפלסטינית לרצועה, חילופי שבויים והסרת המצור; והתסריט שנשקל כעת - ורגיעה כשלב ראשון, שלאחריה ינסו הצדדים לקדם עסקת חילופי שבויים, ובשלב האחרון תושג הקלה משמעותית במצור שתוביל לרגיעה לטווח ארוך - אך ללא פיוס פנים פלסטיני.

בכיר חמאס חוסאם בדראן בפגישה עם הפלגים הפלסטינים בעזה, ביום ראשוןצילום: AFP

אתמול נמשכו הפגישות של חברי הלשכה המדינית של חמאס, בהובלת מצרים, באשר למסמך הרגיעה מול ישראל, אך לא התקבלה החלטה. בפתח ובחזית העממית מותחים ביקורת על חמאס על כך שהוא מוביל לרגיעה ללא הסכמה לאומית פלסטינית, ולמעשה משרת לדבריהם את ארה"ב ואת ישראל. על רקע זה, יזם חמאס מפגש עם נציגי הפלגים הפלסטינים ברצועה, לרבות אנשי פתח. לדברי בכיר חמאס חוסאם בדראן, שהגיע בימים האחרונים מקטאר עם משלחת של הנהגת הארגון בחו"ל, הפגישה נועדה לתאם עמדות ולהבטיח הסכמה לאומית רחבה לכל מתווה שיוצג.

פעיל באחד הפלגים שנכח בשיחה אמר ל"הארץ" כי נציגי חמאס דיברו במונחים כלליים ולא נכנסו לפרטים, שעליהם עדיין אין הסכמה. הביקורת של פתח על חמאס מעידה שההסכמות המתגבשות אינן כוללות חזרה של הממשלה הפלסטינית לרצועה, לפחות בשלב הראשון. לפי ההערכות, הרשות ככל הנראה תהיה שותפה מרחוק למהלכים, ותפעל בנושא בעיקר מול האו"ם.

במקביל, גורם מצרי המעורה בפרטים אמר ל"הארץ" כי קהיר עדיין מעדיפה ונוטה לפעול על פי המתווה שבו הרשות הפלסטינית תהיה מעורבת באופן ישיר ביישום הרגיעה. בשל כך, ייתכן כי הפרסומים על מסלול עוקף רשות נעשו מתוך כוונה להפעיל לחץ על הצדדים ובעיקר על הרשות להתקדם במגעים לקידום הפיוס.

העיתון אל-חיאת היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר כי מצרים הגישה נייר עמדה להצעתה בעקבות הסתייגות הרשות מהמתווה, שבעיקרו חזרת שרי הממשלה הפלסטינית לרצועה וניהול משרדיהם באופן מלא. לפי המסמך, תוך חמישה שבועות יוסדר עניין ביטחון הפנים בין הצדדים בפגישות בקהיר, כשוועדה משותפת של הפתח והחמאס ופיקוח המודיעין המצרי תפעל ליישום סעיפי הסכמי קהיר לפיוס - כולל העברת מנגנון הגבייה ומערכת המשפט לרשות. בתמורה, תתחייב הרשות לתשלום משכורות של פקידי הממשלה ברצועה כולל הפקידים שמונו על ידי החמאס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ